Hogy lehetséges, hogy mai fiatalok is sokan nem tudnak angolul?
Vagy 20 éve ott a korlátlan szélessávú internet, YouTube videók, egy rakás angol tartalom, hogy fordulhat még elő, hogy aki fiatal ne hallott volna onnan brutális sok, elég sok angolt úgy hogy automatikusan megtanulja mire felnő?
Nekünk anno arra sem volt lehetőségünk nagyon, hogy utánanéztünk, hogy mi az, hogy "ásót visz a Laci" (I should be so lucky), de most?
Ha akarja a szülő vagy a gyerek, reggeltől estig hallhatja az angolt, filmek, sorozatok stb.
Mert lusták,céltalanok főleg a mai fiatalok.
Két tábor van az egyik a belevaló f_szagyerekek a másik meg az életből felmentett.
Sajnos előbbiből nagyon kevés van.
1, az más.
A Cartoon network kevés. Volt még BBC vagy CNN, ott meg folyton ismételték ugyanazokat a híreket.
Az internet sokkal de sokkal több.
Könnyen ki lehet válogatni ami érdekel nem csak az van, amit adnak mint a TV esetén, újra tudod azonnal nézni, nem úgy mint én néztem ugyan németül a Knight Rider-t, DE nem lehetett újra megnézni hacsak nem vettünk fel ezt azt VHS-re. Amikor pedig felvettük, kevés volt, mindig ugyanazokat tudtuk visszanézni. És ennyi.
Attól, hogy ragad az emberre, még nem fog tudni angolul. Rám is nagyrészt ragadt a tudásom, mondjuk egy angol cikket simán elolvasok és megértek (ha nem szakmai), online játékokban megértem a sztorit, ebayen mondjuk tudok írni az eladónak, ha gond van. De ez nem aktív tudás, ha valakivel angolul kéne beszélni normálisan, akkor hamar felsülnék. Egy könyv olvasásába se mernék belevágni, mert nem áll rá az agyam.
Ez tényleg annyira alapszint, amit így felszed az ember, hogy semmire nem elég. Alapfok legalja, tán még annyi se.
Érdekes én meg azt olvasgatom az ilyen oldalakon, hogy a mai fiatalság kapásból felsőfokú angollal és némettel nyit középsuliban. Pikk-pakk felveszik őket mindenféle jólfizető(3-400eFt) munkahelyre és alig 21-24 évesen már ilyen-olyan vezetők, autóval, saját lakással. De mégnagyobb pofával.
Ironia, szarkazmus és cinizmus off.
Én magam is a Cartoon Networkről tanultam meg angolul. Volt Cnn, BBC, MTV, VIVA, Pro7, Sat1, ORF, RTL is. Gyerekként az emberre elvileg ragadnak a dolgok.
Azt hozzá kell tenni, hogy mindezt műholddal sikerült nézni és az akkoriban nem igazán volt elterjedve. Persze voltak sokan, akiknek volt, de nem ők voltak a többség.
A nyelvoktatást nem szeretném minősíteni. Idegennyelv tudásom nem igazán abból származik.
(
Egyébként hallottam már interjún, hogy nem tudok angolul stb...
Nos, ja gondolom azért kellett és tudtam napi 8-10 órában a külföldi vendéggel nekem beszélgetnem a korábbi munkahelyemen. És érdekes módon az élet majd minden szegmenséről beszélgettünk.
Szóval én úgy vagyok vele, hogy magyar emberrel nem beszélek angolul, ha tesztelni akarják, akkor ültessenek oda egy külföldit.
A másik dolog, az elmút 15 éveben, néhány esetet leszámítva nem kellett használnom az angolom. Sőt, tűzzel-vassal tartottak távol, ha külföldi érkezett az aktuális munkahelyemre.)
"ásót visz a Laci"
Én például ezt nem érteném, ha hallom. Ugyanis az ilyen magyarosított angolt nem értem. És még csak viccesnek sem találom.
Mindenesetre én azt azért nem mondanám, hogy a mai fiatalok nem tudnak angolul.
Csak, ha nem használod, akkor felejtesz.
És ez mindennel így van.
Most ezt komolyan gondoljátok, hogy Cartoon Networkről meg lehet tanulni angolul?
Akkor lebszom a szüleimet, hogy miért különórára járattak, és miért nem a tévé elé raktak be...
Az alapvető probléma az oktatásban van. Rengeteg általános suliban negyedikben kezdik el az angolt, akkor is dedós szinten. Alacsony az óraszám, sokat váltogatják egymást a tanárok, nagy a csoport létszám stb. Kozepsuliban is b1ig készítik fel a diákot, ami ugye a nyelvvizsgara sem elég, nemhogy valami épkézláb tudásra.
Nyílván ott az internet és az ember megtanul, ha akar, de attól még borzasztóan elcseszett az oktatás és egyáltalán nem fontos az iskolák számára a nyelv és az infó.
A szülők is sokszor leszarjàk.
Ahol a szülő tudja, hogy milyen fontos ma az angol, ott a gyerek is motivaltabb és esetleg több lehetősége van.
Az én szüleim nyelvi tagozatra irattak be pl, így már előrébb voltam, mint a tesi tagozatosok.
Sokat számít ez is szerintem.
8-assal értek egyet. Az ilyen innen-onnan összeszedett tudás rengeteg esetben iszonyat hiányos, felületes, és ahogy egy korábbi ember is írta, leginkább passzív, az élőbeszédben való használat már gyenge, ahogy sokszor a helyesírás is. Ezt nem nevezném “tudásnak”. Én sok német sorozatot nézek, alap mondatokat tudok (alap nyelvtant már célzottan kellett keresnem), írásban megértek dolgokat, de egy igazi némettel nem tudnék beszélgetni. Nem is állítok olyat, hogy na akkor én tudok németül.
Egyébként szerintem egyáltalán nem igaz így, ilyen formában, amit írsz. Valóban nem olyan magas az idegennyelv tudás %-ban nálunk, mint mondjuk a hollandoknál, skandinávoknál, DE:
Ebben a statisztikában az idősebbek is benne vannak, akik a régi rendszerben még oroszt “tanultak” igen pocsék hatásfokkal. Ők még nem kényszerültek rá, hogy a makogó szintű oroszon kívül mást is beszéljenek, enélkül is kiépítették a saját egzisztenciájukat. Utána meg csak kevesen vették a fáradtságot a nyelvtanulásra.
A fiatalokra meg nem igaz egyszerűen kollektív módon, hogy nem tudnak angolul (vagy németül, esetleg franciául, olaszul stb, nemcsak a szent angol Az Idennyelv). A többség érettségizik belőle, nyelvvizsga is egyre több helyen kell. Lehet, hogy nem fognak C1-es szintet kivágni mindannyian, de az alapszint sokaknak megvan, a középfok sem kiugró eredmény már.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!