Miért nem ingyenes az internet?
Nem értem hol van a munka ebben a szolgáltatásban.
Úgye az világos miért nem ingyenes sok minden, kenyér, tűzifa, áram... ez sok ember munkája, mire ott a kenyér a boltban.
Nem értem az adatforgalomban hol a munkavégzés. Hol bányásszák? Hol ültetik?
az ellátó rendszer kiépítése valóban drága viszont jelenleg már szemtelen haszonkulccsal próbálnak működni ezek a majdnem monopóliumok..
a lényeg az, hogy a karbantartási, fenntartási költségeket mindig állni kell valakinek..
minél kisebb a hibaforrások száma annál olcsóbb lehet a szolgáltatás, másik ami miatt várhatóan olcsóbb lesz az az, hogy az üzleti világban sosem szoktuk hagyni, hogy valakik nagyon jól járjanak..várhatóak belépő cégek akik nyomni fogják le az árakat..
munka viszont van mögötte..kábelezni vagy műholdat építeni, ezeket fenntartani, ügyfélszolgálatot fizetni, fejleszteni, stb
Az ARPAnet az internet legidősebb hálózata, 1969 óta működött amit 1989-ben hivatalosan üzemen kívül helyeztek. 1983-ban az NCP protokollt felváltotta a TCP/IP, 1989-ben pedig az utolsó részeit is lekapcsolták.
Néhány technikai adat a teljesség igénye nélkül:
1991-ben 14,4 kilobit/sec maximális sebességű modem
1993-ban 19,2 kilobit/sec maximális sebességű modem
1994-ben 28.8 kilobit/sec maximális sebességű modem
1998-ban 56.0 kilobit/sec maximális sebességű modem
2000 környékén 112.0 kilobit/sec maximális sebességű modem, ez már dupla csatornás nagyon menő volt.
Ugorjunk napjainkig 2018-ban gigabites azaz 1048576 kilobit/sec maximális sebességű modem otthonra is. Az hogy nincs mindenhol, az egy dolog a korábbi adatok se azt jelentik hogy mindenhol voltak 2000-ben meg előtte, sőt ugye az internet elérhetősége is jócskán nőtt. Nem is beszélve az 56k-s modemek korába egy vezetékes hívás ára volt a netes elérés, attól függően hogy mennyit netezett annyit fizetett. Hiszen kvázi egy telefonhívás volt az adattovábbítás/elérés. Mehetett a vita akkor anyuval hogy ő telefonálni akart te meg netezni a kettő együtt nem ment, kivéve ha külön telefonvonalad volt netezésre. Akkor a hívás ára se volt olyan kedvező mint ma. Este 10-től reggel 6-ig kedvezmény volt, ekkor nyomták a netet sokan. Nem úgy volt mint ma, ott lehetett várakozni mire szép lassan pixel soronként lecsorog a (cicis) kép. Nem volt google se, nem voltak keresők, az oldalak tartalma nem volt interkatív, a google domain 2000-ben lett bejegyezve, ami nem azt jelenti hogy azonnal tudtunk róla akkor és hogy volt is rajta szolgáltatás azonnal.
Az mobilinternet szolgáltatás generációi is 2G , 3G, 4G és a jenileg a legújabb az 5G. Ezeket szerinted ingyen fejlesztik , ingyen gyártják, ingyen építik, ingyen fejlesztik, ingyen kutatják, ingyen tartják karban?
Azon kéne inkább csodálkozni hogy ilyen olcsó. Olyan mintha a 70-es évekbe lenne egy repőgépem , az akkori legújabb típus, ami olyan lenne mint akkor volt. 2018-ban meg az egész akkora mint egy kis polski, ha éppen nem akarok nagyobbat, 2 liter üzemanyagból megkerüli a földet 90 perc alatt és még marad is üzemanyag és az egész szerkezet annyiba kerül mint 2 mozijegy + utána egy vacsora 2 személyre a plazában.
@ma 17:31
Az egy akkora parasztvakítás. Bevezetheti egy állam hogy ingyenes legyen, de adók formájában valójában jó esetben is 2x több pénzébe kerül a lakosságnak, de még ideális esetben se lenne olcsóbb valójában. Annak karbantartása, fejlesztése nincs ingyen, akkor az államnak, de az állam meg valahonnan be kell hajtsa, akkor máshonnan veszi el a pénzt rá. Ráadásul megnő a valószínűsége ha állami kézbe van, hogy amit már egy maszek korszerűsített volna , nem korszerűsít csak később (az állam), elavultabb eszközöket használ, több helyen rosszabb minőségű szolgáltatást biztosít, ráadásul magasabb költségvetéssel mintha egy maszek csinálná. Mint tartja a mondás is, hogy minden szentnek maga fele hajlik a keze. A döntéshozók egyéni önző érdeke (tisztelet a kivételnek), hogyha valamit le lehet csípni saját zsebbe az állami költségvetésből akkor meg is teszik. Ha éppen a mérnökök tervezett ütemterve szerint itt meg itt korszerűsíteni kellene, akkor nem teszik meg, a pénzt elteszik a döntéshozók, a lakosság meg fizet a zsebükbe, majd korszerűsítenek később, lehetőleg úgy hogy működjön a szolgáltatás, igaz rosszabb minőségbe, de legalább volt mint elsumákolni állami pénzt. Illetve olyan forgatókönyv is valószínű hogy elég jól működik a szolgáltatás, karbantartás, de adók, közterhke formájába nem 2x-es hanem többszörös áron fizeti vissza a lakosság. Ez ugy értnedő hogy tök más xy meg z adón kompenzálja az állam, mivel nincs olyan hogy ingyen, valahol meg kell jelenni mint költség és ki kell egyenlíteni. Ha kínától, ha japántól ha az USA-tól rendelnek korszerűbb 2018-2019-nek megfelő eszközöket, nem fogják a 2 szép szemükért ingyen odaadni. A szerelők se fogják ingyen beszerelni.
Ha nincs ingyen, azaz a szolgáltatónak fizet akinek kell akkor az érdekük az a szolgáltatóknak hogy jó szolgáltatást nyújtson, minél jobban költség optimalizáltan, haszonnal. Lehet hogy egyes szolgáltatók egyes esetekben nem igaz, de egy országra levetítve nagy átlagba értendő ez.
A műholdakat is ingyen lövik fel igaz? Illetve a meglévőeket is ingyen konfigurálják át, meg ott is lehetnek karbantartó munkák, vagy elromlott kiesett a forgalomból meg mondjuk már régi is és elavult is, akkor meg kell helyette új. Egyébként is azt írták, hogy olcsón adná a műholdas internetet (már ha lesz belőle valami) nem hogy ingyen. A távközlési műholdak geostacionárius pályán keringenek ami 35786 km magasság szükséges, hogy pont a saját lendülete pont úgy legyen hogy a Földről nézve mindig ugyanott legyen, ne essen le, a saját lendülete tartsa ott hogy pont követi a Föld forgását.
Ideális esetben, ha pont alatta vagyunk akkor 2*35786 km-t kell megtenni EM hullámnak ugye fel is kell mennie meg vissza is, EM hullám terjedési sebesség 299792 km/mp ami 0,23 mp, nem beszéltem arról ha több műholdon keresztül megy át a jel akkor még több. Na és akkor egy multipalyer fps játék esetében mekkora lag már? Egyébként meg stabilabb, gyorsabb és olcsóbb az optikai kábel mint egy műholdas kapcsolat. Nem véletlenül építettek ki sok sok kilométeres optikai szálakat a tenger mélyén is. A műholdas net stabilitása az időjárás függvénye is, ha lakatlan szigetre, az őserdőbe, az óceán közepére megy az ember akkor ott egyértelműen a műholdas net jöhet szóba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!