Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért képtelenek egyesek...

Miért képtelenek egyesek megérteni azt, hogy aki napi rendszerességgel fogyaszt alkoholt az függő, vagy rövid távon az lesz?

Figyelt kérdés

Az alkoholizmus nem a mennyiségről szól, a lényege a rendszeres fogyasztás. Akinek a mindennapjai részét képzi az alkohol, az alkoholista, nem számít, hogy egy felesről, egy doboz sörről, vagy 1-2 liter borról beszélünk.


Ugyanakkor bármi nemű rendszer lehet alkoholizmus, így az is alkoholbeteg, aki minden hétvégén lerészegedik, vagy akinek be van táblázva, hogy heti 2 alkalommal lemegy a kocsmába iszogatni és még lehetne sorolni. Amikor az ivás szokássá vállik az függőség, és ezen nincs mit szépíteni.


Persze embereként változó, hogy mennyire gyorsan alakul ki ez a szenvedély, mennyi idő elteltével kezdi el érezni a szesz hiányát, ha megszakítja a rendszerességet...


Ellenben ezen az oldalon rengetegen érzelmi alapon gondolkodnak, nem egy témában előjött, hogy az ő hozzátartozója is rendszeresen iszik, de milyen alapon mondjuk, hogy alkoholista... Inkább mondatják magukat és a környezetüket, hogy nincs is probléma.


Érdemes azon is elgondolkodni, hogy az elmúlt 1 évben 89 milliárd ment el töményre itthon.



2018. okt. 3. 14:36
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
69%
Te vagy akit zavar a 4.-en ha a kapu előtt rágyújtanak? Így már értem!
2018. okt. 3. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
51%
1. vagyok. Az addig oké, de ha minden nap migiszik egy ember 1-2 sört az még nem gond.. :)
2018. okt. 3. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Függő attól lesz valaki, ha nem tud valamit letenni, megszakítani, ha nem tud leállni, vagy ha mégis leáll, nem érzi jól magát, kívánja a függése tárgyát.

Csak mert valaki mondjuk megiszik egy pohár bort a vacsorához, az nem függőség, ha egyébként mondjuk nem zavarja, ha éppen kihagy egy napot vagy hetet, sőt, mértékkel állítólag a vörösbor még egészséges is.

2018. okt. 3. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

Abban egyet értek, hogy amíg valaki minden gond nélkül meg bírja állni, hogy alkoholt fogyasszon, addig nem függő, ha 1-2 hét szünetet is komolyabb hiányérzet nélkül képes átvészelni, akkor valóban semmi gond. Azonban vegyük figyelembe, hogy azok esetében akik napi, esetleg heti rendszerességgel fogyasztanak alkoholt sokkal komolyabb a rászokás kockázata. Sokan pedig be sem ismerik, hogy hiányzik nekik az ital, vagy úgy hangoztatják, hogy képesek gond nélkül letenni, hogy valójában nem is igazán szokott szünetet tartani. Két sör már elég komoly mennyiség...


A napi szintű fogyasztás mellett viszont nem elhanyagolható az sem, ha valaki buli, összejövetelek alkalmával rendszeresen lerészegedik, egy idő után ebben az esetben elkerülhetetlen az alkoholizmus, és erre láttam nem egy példát.

2018. okt. 3. 15:52
 15/20 anonim ***** válasza:
56%

Na, azért nem mindegy a mennyiség. Ha valaki például mindennap megiszik egyszer pl.: kupica vörösbort, azzal nem árt saját magának. Sőt, jótékony hatása van. Na meg, a gond akkor kezdődik ha anélkül létezni nem bír, nem bírja abbahagyni, elvonási tünetei lesznek. Ha anélkül is jól megvan, csak jót tesz neki, rutinszerű, de nem létszükséglet, azzal nincs semmi baj.


Egyébként meg ez a te véleményed, az enyém meg a fent leírtak. A függőség szerintem, a válaszadók és az összes tanárom (akik egészségügyisek) szerint sem ez.

2018. okt. 3. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:
#11 Nem én vagyok, de ki nem állhatom a dohányzást, igaz ebben az esetben még kevésbé tudom megérteni, hogy egyesek miként képesek rászokni, két alkalommal próbáltam ki, de borzalmas élmény volt mindkettő. Azt, hogy mi benne az élvezet egyeseknek, már kezdetben is nem tudom, de én akkor sem szívnék még egy slukkot, ha fizetnek...
2018. okt. 3. 16:00
 17/20 anonim ***** válasza:

A rászokás kockázata ennél azért bonyolultabb. Én pl. évek óta szedek fogamzásgátlót, amit azért célszerű pontosan betartani, de így is van, hogy elfelejtem bevenni valamikor, és akkor vagy van időm pótolni még 24 órán belül, vagy csúsztatok egy napot, pedig ez rendszeres, és azért már évek óta tart, szóval eleve a függésre való hajlam nálam hiányzik a feledékenységem miatt, ezért pl. más dologra sem tudok függő szinten rászokni. Esetleg van 1-1 időszakom, amikor valamit tartósabban csinálok, de ezt mindig borítja valami, még azt is, ami egyébként jó, mert pl. valamit változtatni akarok. Ilyen nálam mondjuk a sport, semmit nem tudok tartósan csinálni, ha nem viszek bele változatosságot, ezért én pl. többfélét sportolok. Gyerekkoromban a szüleim próbálkoztak azzal, hogy balettre járjak, vagy néptáncra, vagy zongorázni, egyik sem ment tartósan. Ők ebből azt vonták le, hogy hamar feladom a dolgokat, pedig akkor is csak a változatosság, a sokféleség hiányzott. Most erősítek, táncolok, spinningezek, futok... és mindet csinálom rendszeresen, mégsem érzem, hogy egyhangú lenne.


Függőségre sokkal nagyobb esély van olyan egyéneknél, akik hajlamosak a robot életmódra, vagyis, hogy mindig ugyanazt csinálják, mindig ugyanolyanok a napjaik, a heteik, a hónapjaik, az éveik, mindig ugyanaz a rutin, sose lépnek ki, sose változtatnak, mindig lehet tudni, mi lesz a vasárnapi ebéd, a karácsonyi menü, a nyári program, ezekbe persze belefásulnak, és valami pótcselekvéshez nyúlnak, ilyenkor jön az alkohol, a dohányzás, az evés mint hobbi (és ennek következtében az elhízás, vagy emésztőrendszeri betegségek, ha valaki nem hajlamos hízásra), a szerencsejáték függőség... stb. És ugyanezeket a robot életet élőket kergeti a függésbe egy váratlan helyzet, munkahelyi leépítés, betegség, haláleset, baleset... stb.


Mert aki eleve változatosan él, az hozzászokik a változásokhoz, az nem roppan össze, ha munkát kell keresnie (persze, akkor is megvan a bosszúság, de nem veszi át az uralmat), keresi a megoldást, ha beteg lesz, vagy balesetezik, van, aki fél lábbal végigmegy egy akadályversenyen... stb.


Nem tudom, érted-e.

2018. okt. 3. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Phoney ***** válasza:

„Ellenben ezen az oldalon rengetegen érzelmi alapon gondolkodnak” – úgy látom, te is.


Az alkoholizmus (alkoholfüggőség) nem szokást, hanem kényszert jelent. A kettő még az alkoholnál sem feltétlenül ugyanaz. Alkoholista az, aki kényszeresen iszik; attól függetlenül persze, hogy érzékeli-e a kényszert. Természeten az is lehet alkoholista, aki gond nélkül megállja egy hétig, ha muszáj, de normálisan mégis minden este a pohár mellett találja magát.


Abban igazad van, hogy nagyon sokan nem veszik tudomásul az alkoholizmust, amíg nem elég súlyos, és az is igaz, hogy meglepően kis fogyasztással is lehet valaki alkoholfüggő, de milyen alapon akarod kikiáltani, hogy pl. aki minden hétvégén piálni szokott, az csakis kényszeresen csinálhatja? Az kell ehhez megérteni, hogy mivel az alkohol első körben pszichés függőséggel „hódít”, nem léteznek és nem is létezhetnek fekete-fehér szabályok arra, hogy mikor kezdődik az alkoholizmus. Ismerek olyat, aki fél évig heti 3-5 este bevodkázott, és amikor megszűnt a párkapcsolati problémája, akkor úgy tette le azonnal, hogy nem is hiányzott neki.


Amúgy „érzelmi alapon” komolynak hangzik, hogy 89 milliárd ment el töményre, de tudod, hogy ez fejenként alig 10e Ft? Ami tavaly a legeslegolcsóbb (!!) töményekből is kevesebb, mint 3 litert jelentett? (Persze csak bizonyos boltokban, 0,7-1L kiszerelésekben! Kocsmában és/vagy kevésbé rossz italokból rögtön sokkal kevesebbet!) Tényleg azzal akarod illusztrálni az ország alkoholproblémáit, hogy átlagban 1,5 liter töményet ittunk egy egész év alatt? Mert ha ez jellemezné a helyzetet, akkor elég jól állnánk :)

2018. okt. 4. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
51%

Nagyon sarkítasz, kérdező. Régen a parasztok minden nap megitták a boradagjukat, mégsem lett mindenki alkoholista. Százalékos arányban pontosan ugyanannyian lettek, mint ma.

Az alkoholizmust egy génhiba határozza meg, s jószerivel az első elfogyasztott ital határozza meg az illető további sorsát. (Nézd meg pl az eszkimókat.)

Én alkoholista vagyok. Igaz, hogy 27 éve absztinens, de ez a tényen mit sem változtat. Ha inni kezdenék, hamarosan megint e lejtőn találnám magam. És ezt nem lehet az akaraterő hiányára fogni, hisz 27 éve önerőből tettem le a poharat, és a cigit egy időben.

2018. okt. 4. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:

Függők onnantól vagyunk, ha ennek valami káros hatása van hosszú távon és mégsem tudunk leállni vele. Teljesen igazad van benne, hogy a napi ivás már erősen ebbe az irányba mutat. Itt van Demetrovics Zsolt addiktológus videója a témában. Az ország egyik legnagyobb szakértője:

https://www.youtube.com/watch?v=m4lz7R1rP5M&index=1&list=PL4..

2018. okt. 5. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!