Manapság az emberek miért nem vallásosak?
Részben az is az oka lehet, hogy felbomlanak a közösségek.
Pl. én nem találtam olyan egyházközséget a közelben, ahova szívesen járnék. Ettől én még vallásos vagyok, de azért egy közösség sokat számítana a hit elmélyítésében és gyakorlásában.
Részben az is az oka, hogy nem gyakorlom a vallást, hogy a tiszteletesek beszédeit sokszor sablonosnak találom. Eddig egy (nagyon max. két) tiszteletest hallottam úgy beszélni, hogy messzebbre is elmentem miatta, hogy őt meghallgassam: el is gondolkodtatott, és minden beszéde nagyon aktuális volt, nem lehetett volna egy másik vasárnap elmondani. Másokon nem éreztem ezt az elhivatottságot és ezt az átütő erőt, valamint a gyülekezet iránti figyelmet.
A családomnak köszönhetően sokáig vallásos voltam, de ezt hihetetlenül nagy erőfeszítés volt fenntartani úgy, hogy közben a neten, meg gyakorlatilag mindenhonnan azt tolták felém, hogy mennyire hatalmas nonszensz a vallás. Aztán egy nap elgondolkodtam, hogy hogy lehet az, hogy a világon minden mással szemben kritikus vagyok, de a vallással kapcsolatos negatív megjegyzéseket erőnek erejével kell kell zárnom az agyamból ahhoz, hogy vallásos tudjak maradni, aztán amikor leesett, hogy sosem sz0ptam be úgy igazán a katolikus hitet, csak egyszerűen féltem elképzelni, hogy milyen lenne nélküle, magamtól ateista lettem.
Mivel manapság az átlag emberek számára is elérhető szinte minden tény és információ a világon ezért nehezebb elfogadni valami légből kapott dolgot. Nehéz komolyan venni bármilyen vallást, ha tudod, hogy mekkora is a világ, és hány más vallás létezik még a tiéden kívül, amiknek ugyanakkora létjogosultságuk van, mint a tiédnek.
Alapvetően azért, mert (legalábbis Nyugaton) a legtöbb ember olyan kulturális környezetben születik és nő fel, amelyben nem kötelező a vallás. Szerintem a hívők többsége nem szabad akaratából lesz vallásos, hanem az adott közösségben látott mintákat sajátítja el: ha azt látja, hogy a szülei, rokonai, barátai hívő keresztények, akkor nagy valószínűséggel ő is keresztény lesz, főleg ha el is várják ezt tőle.
Másrészt manapság a tudomány már rengeteg mindent meg tud magyarázni, olyan dolgokat is, amelyeket régebben Isten akaratának tulajdonítottak. Ezenkívül az emberek sokkal műveltebbek, mint régen, már tisztában vannak vele, hogy a Bibliát halandó emberek írták, szerkesztették, ami így már nem annyira misztikus és természetfölötti, mintha Isten örök érvényű és megkérdőjelezhetetlen igéjének tartanák. Ezek miatt már nincs akkora hitele a vallásnak.
Harmadrészt a vallás akkor volt igazán népszerű, amikor a népesség túlnyomó többsége szegénységben, és kiszolgáltatottságban, szinte állandó létbizonytalanságban élt, mert ilyenkor jó érzés volt hinni abban, hogy a sok szenvedés után a túlvilágon majd minden jobb lesz. A világ nagy részén ez most is így van: ahol szegények az emberek, ott a vallás is népszerűbb, pl. Afrika, Dél-Amerika.
Manapság a fogyasztói társadalomnak sokkal jobb a reklámja, az emberek könnyebben azonosulnak az "éld át a legnagyobb élvezetet!", a "valósítsd meg önmagad!" és az ehhez hasonló szlogenekkel, mint az önmegtartóztatást, az anyagi javak és a testi élvezetek elvetését hirdető vallási tanokkal.
Azért, mert
-könnyebb, ha magadnak felelsz meg
-magadnak megfelelés bármikor módosítható
-az önzést a legkönnyebb kielégíteni
-eljisszük, hogy mindent tudunk, mindenhez értünk
Tehát magunkat Istennek képzeljük.
A tudás által Istenhez Közelebb kerülsz, mert Ennyi véletlen nem lehet.
Másfelől vajon mi az életed, ha a haláloddal mintha meg sem történt volna?
Valásos vagyok, megtapasztaltam Istent, s nagyszerű az életem 😊
Írj, ha érdekel valami 😊
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!