Lehel vezérünk etikusan cselekedett, amikor a vesztes csata után fejbekólintotta a kürtjével a német királyt, aki ott helyben meg is halt?
A történet német oldalról (most rögtönözöm):
Bölcs királyunk a lovagjaival nagy áldozatok árán összefogdosta a birodalmát feldúló magyar seregeket. Az egyik elfogott rablóvezér (Valami Lél vagy Lehel) kivégzése előtt a kürtjét kérte. Királyunk nagylelkűen megengedte neki, hogy egyszer még megfújja a hangszert.
A bitang rablóvezér hála helyett Királyunkat súlytóttá agyon a nehéz kürttel.
Egy háborúban a feladat az ellenség és az ellenség erőforrásainak pusztítása bármi áron. A magyarok szemében hős, a németek szemében egy gaz rablóvezér.
A történet a sátor előtt álldogáló lovász fiútól (most rögtönzöm)
A nagyképű király elfogta azt a másik vezért, legalábbis gondolom, hogy ez a király, mert eléggé ki van rittyentve. Kinyírja és végre mehetünk haza. Hiányzik az asszony. Ez meg valami kürtöt kér egy normális vacsora helyett. Ez bolond. Hoppá megölte a királyt. Remélem attól még hazamehetünk.
Ha etikusan cselekszik.
- nem lenne vesztes létére a magyarok szen
mében hős,
- lehet, már neve is feledésbe merült volna,
- ha emléke mégis fenmarad, nem a dicsőség-táblán, mint most,
- ha minden hadvezér etikus lenne, háborúk már régen megszüntek volna.
Remélem senkinek se okozok csalódást,de ez a Lehel kürtje történet kínosan nyilvánvalóan kitalálció:
-Eleve miért engednék olyan közel a császárhoz az ellenség elfogott vezérét,hogy az csak úgy agyoncsapja ?
-A császár elé megkötözve vagy ketrecben vinnék oda és egész biztos vagyok benne,hogy nem voltak olyan idióták a németek,hogy eloldozzák.
-A császár nem is Konrád volt hanem I.Ottó aki még vígan uralkodott sok évig állítólagos halála után.
-Konrád egy grófi rangú személy volt,aki valóban meghalt akkor,de csatában.
Hogy sportszerű lépés volt e a mondában azt nem mindegy,hogy az ellenség vagy a saját oldalunkról nézzük. Mi szerintünk nyilván egy nagy hőstett volt,de objektíven nézve sokkal árnyaltabb a kép.
Egyébként nem volt olyan súlyos vereség az augsburgi csata mint ahogy sokan megpróbálják beállítani,a magyarok viszonylag hamar tudták pótolni veszteségeiket és továbbra se mertek a németek nyílt támadást indítani. Mindössze rádöbbentek a magyarok,hogy a könnyed kalandozások már a múlté.
Ez inkább egy tanulságos mese/történet, mintsem történelmi esemény. A háborúban pedig az etikusság a legutolsó szempontok egyike. Az ellenség vezérét megölni stratégiai fontosságú tett.
A történet margójára még ajánlom ezt a kis részt a Vikinek-ből (más népeknek is vannak hasonló történeteik szerintem):
A magyarok NEM "fosztogattak", mint egy csürhe, hanem gondosan tervezett hadjáratokat vezettek. Főleg a helyi akárkik meghívására, az ellentéteik megoldásában való segítségre. És amit visszavettek, az az avaroktól korábban nyugatra rabolt kincs volt.
A háború etikája szerint helyesen cselekedett. A háború nem sport, nem korrekt.
Kitérő: foglyul eJtették.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!