Milyen egy tipikus (pesti) értelmiségi?
Aki az öltözködésben keresi az értelmiségi létet az olyan messze van az értelmiségi léttől, mint Makó Jeruzsálemtől. Vannak az üresfejű, újgazdag, budai p1csák, akik 340 ponttal valahogy bekerülnek a fősuliba, alig középszintű tudással átverekszik magukat az angol felső fokon és aztán nagyon arrogánsak a "tudásukra".
Szerintem az igazi értelmiségi kulturális, független, magas intellektusú, felelősnek érzi magát pl a közéletért/a társadalomért, de legalább a szakmájáért, ahol dolgozik.
Ezt a két videót ajánlom: [link]
Mi ez a hülyeség? Ez olyan, mintha azt kérdeznéd, milyen egy bérből és fizetésből élő ember.
Értelmiséginek nevezi magát a büfészakos diplomás (andragógia, kommunikáció) kiscsaj, aki aztán megkeseredve, jobb híján elmegy egy multihoz aktatologatónak, meg értelmiségi az atomfizikus, és értelmiségi a nyakszakállas bölcsész, aki kinyúlt pulóverben tanulja a türkológiát. Értelmiségi a hisztérikus gender-kutató, meg értelmiségi a színházigazgató meg a milliókat leakasztó programozó matematikus. Melyik a tipikus?
jó, mielőtt őrjöngve egymásra támadnátok tisztázzuk, mit is jelent az "értelmiségi" kifejezés?
Nem azt jelenti, hogy elvégzett valamilyen felsőfokú képzést.
Nem azt jelenti, hogy papírokat tologat irodában és leprolizza a fizikai munkásokat.
Ennek a társadalomban betöltött szerepe és feladatai szempontjából van értelme és szociológiai vonatkozásai vannak.
"Értelmiségi", aki a "nem értelmiségivel" értelmes, szolidáris, jól működő egységet alkot a társadalomban.
A jó értelmiségi tehát olyan ember, aki a többi -egyszerűség kedvéért most összefogva- a "nem értelmiségi" emberrel együtt tud tevékenykedni, "tenni a jót" a társadalomban.
Aki képzettségénél fogva képes tervezési, szervezési, irányítási feladatokat végezni, amelyet majd a különféle máshoz értő embereknek kell a gyakorlatban megvalósítani - ám ezeknek egy szerves egységben kell lenni. Mert nagy gond, ha az, aki ért mondjuk a növénytermesztéshez, vagy a vasbeton szereléshez olyan szervező irányítása alatt van, aki nem érti az ő tevékenységét és nem megértő az ő munkájával szemben.
Igen, egy nem divatos, szótárunkból száműzött kifejezés a feltétele a fentiteknek a szaktudáson kívül: morális intuíció kell. Erkölcsi beleérző képesség - ami a szeretet lényege.
És akkor az történik, amit Radnóti ír:
"az másról szól, ha lázad, nem önnön érdekéről,
az már egy messzefénylő szabad jövő felé tör."
" bocs, de ez nem az értelmiségi"
Amit írtam, egy példa volt, igen, az igaz, hogy idealiter. Nem, nem "vállalkozó" -ill lehetne az is- de lehet pl. az építésztervező- aki mint egy karmester átfogja a megvalósulás során a munkát. A karmesternek is tudnia kell a különféle szólamokról, hangszereikről, zenészeiről... de a lényeg a szolidáris szeretetteljes együttműködés "értelmiségi" és "nem értelmiségi" közt -mert CSAK attól válik értelmiségivé. (sok áruló van itt ezen a területen, sajnos, aki annak nevezi/nevezteti magát, de megromlott állapotban képviseli - pontosabban mondva járatja le- az "értelmiségit")
Alapvetően tehát nem ilyen szempontból írtam, hogy milyen munkát végez - hanem hogy vesz részt a társadalom működésében? Mert az határozza meg az értelmiség mivoltát. A fogalmat akartam tisztázni, (közben törölve lett a beindult veszekedés), hogy pontosítsuk, miről is beszélünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!