Rasszista egy tudós, ha eredménye tudományosan módszerekkel megalapozott?
Rasszista-e az a tudós, aki csupán kutatja a megfigyelt összefüggéseket, majd publikálja azokat, tekintet nélkül a társadalmi elvárásokra?
Például ha megállapít olyasmit, hogy:
egy reprezentatív mintán
- a fekete bőrszínű emberek tipikusan jobb fizikummal rendelkeznek
- a fehér emberek tipikusan magasabb intelligenciával rendelkeznek (teljes lakosságra standardizált teszteken mérve)
bűnügyi statisztikai adatok alapján
- a romák által eltulajdonított javak gyakorisága ugyan magasabb, de összértéke tipikusan kisebb mint társadalom intelligens rétege által lopott javak összértéke
Meddig objektív egy eredmény és honnantól rasszista?
Ha genetikailag vezeti le (pl. a fizikai adottságokat, betegségekre való hajlamot, stb.), akkor nem rasszista. Persze egyértelműen meg kall határozni, hogy mi minek számít, pl mi a helyzet a félvérekkel, illetve hogy szűri ki a különböző keveredéseket (nagyszülő eltérő rasszú pl.). Pl azt mondhatja, hogy ilyen és ilyen genetikai tulajdonságokkal rendelkező emberekkel ez és ez van, és ezek az emberek főleg itt és itt élnek.
De ha a rasszokat összekötik a statisztikákkal, és ebből mindenféle következtetéseket von le felelőtlenül, az rasszista. A cigányos példa (nem igazi számokkal!):
- a társadalom 10%-a cigánynak vallja magát
- A társadalom legszegényebb 10%-os részében a cigányok aránya 60% (tehát a társadalom 6%-a szegény cigány)
- A lopások 70%-át a legszegényebb 10% követi el
- Így a lopások 42%-át szegény cigányok követik el
És ha ebből azt vezeti le, hogy 42% azért lop, mert cigány, akkor rasszista.
Nem, elsősorban csak idióta, csak másodsorban rasszista. Ami kiderül a 2. megállapításból.
Az eugenetika is "tudományosan volt megalapozva".
#5-ös, azért ne mossuk össze.. az eugenikában sok áltudományos vonás is megjelent..
Másrészt ha teljesen objektívek akarunk lenni, akkor a matematika nyelvén írjuk le a dolgokat, azaz átfordítható a kérdés a következőre:
"a matematika rasszista, vagy az emberek akik (ahogy) felfogják"
Igen, az eugenetika is áltudomány, ahogy az is, amit összeírtál.
Pl az IQ-ról még senki nem azdott jobb meghatározást, mint, hogy "az, amit az IQ teszt mér". És többféle teszt van, ahogy több féle inteligencia. ( értelmi, érzelmi, mozgási, stb, de az értelmin belül is több féle )
Ha csak annyit mond, hogy az afrikaiak és több negroid tipusra ( és a romák többségére is ) anatómiailag jellemzõ a kártyaszív alakú medence, ezért a nõk könnyebben szülnek, nõk és férfiak az ügyességi atlétikában könnyebben érnek el jó eredményt, ez nem rasszizmus.
Viszont az, hogy a profi boxban ( talán ) több a fekete bajnok, mégcsak nem is ilyesmivel függ össze, hanem azzal, hogy szociális helyzetükbõl kiemelkedni sporttal tudnak a legjobban.
De az idézeteidre ellenpélda: birkózásban a feketék sehol, vagy alig, ott inkább az ázsiaiak. És persze, itt is ott is "becsúszik" egy-egy magyar ( kapaszkodj: még magyar zsidó is ), meg egyéb európai.
Szóval egy eredmény addig objektív, amíg EXAKTUL MÉRHETÕ adatokra támaszkodik ( hosszúság, tömeg, áramerõsség, stb ) és azokból exaktul, vagy tudományosan megengedhetõ közelítõ módszerekkel vezet le.
#9-es
Elsőként az ilyen elszólásokra és mondatokra reagálnék mint
"( kapaszkodj: még magyar zsidó is ),"
"Igen, az eugenetika is áltudomány, ahogy az is, amit összeírtál."
stb.
Kicsit szűklátókörű lehetsz, ha azt gondolod hogy valaki csak azért tehet fel ilyen provokatív kérdést, mert rasszista és tudományos eredményekkel akarja verifikálni saját igazát.. Semmi bajom a zsidókkal, négerekkel, fehérekkel, rézbőrűekkel, sárgákkal, éppenséggel az egyik legjobb barátom éppen cigány, egy másik pedig meleg..
Innen folytatva tudom viszont azt is, hogy az emberek között egyértelmű és mérhető különbségek vannak értelmi képességekben, testfelépítésben, fizikumban, bőrszínben stb. még viszonylag homogén populáción belül is, nem is beszélve ha valamilyen osztály szerint csoportosítottak a halmazok.. Ez tény. Mindkét esetben van valamilyen átlag, szórás, így tehetők olyan megállapítások mint pl.
"X szemszínű emberek tipikusan jobban teljesíteken Y hajszínű embereknél ebben és ebben."
Ez nyilván nem lesz igaz minden körülmény között, csak az átlagot írja le. Viszont még bőven belefér az, hogy a világ legjobb embere ebben és ebben Y hajszínű és simán ráver bármelyik X szemszínű emberre..
A kérdés célja inkább az, hogy vajon hol húzódik az a határ, amitől rasszistának tekintünk valakit, még akkor is, ha állítása tudományos teljességgel megalapozott és honnantól nem az, mert láthatóan az objektivitás sokaknak nem szempont e téren, pedig érdemes lenne figyelembe venni..
A rasszizmus e szempontból kicsit olyan mint a bigottság.. Ha holnap valaki megállapítaná, hogy a fehér emberek tipikusan nem jól repülnek, ha repülőből kidobjuk őket, nem verném a falat, hogy ez rasszista, meg egyébként is milyen alapon hozták ki, ha teljességgel megalapozott..
Másrészt
"Pl az IQ-ról még senki nem azdott jobb meghatározást, mint, hogy "az, amit az IQ teszt mér". És többféle teszt van, ahogy több féle inteligencia. ( értelmi, érzelmi, mozgási, stb, de az értelmin belül is több féle )"
-> Ez nem teljesen igaz.. Bár kicsit önmaga farkába harapó az IQ tesztek pontos definíciója (ezért sem szeretik sokan), de van egy sokkal jobb definíció is, miszerint az IQ teszt pontosan azt a "mennyiséget méri", amely szerint az emberek (többsége) mennyire állítja azt, hogy a személy intelligens.
Ez statisztikai eszközökkel már bizonyított. Az is köztudott, hogy nem mindegy hogy egy magyar ember amerikaiakra standardizált IQ-tesztet, vagy egy fekete környezetben felnőtt egy fehér környezetben nevekledettekre standardizált IQ tesztet tölt ki.. Ugyanúgy torz eredményt kapsz, ha mondjuk egy fekete emberek körében nevelkedett fehér bőrszínű egyén tölt ki fehéreken standardizált IQ-tesztet és hasonlítod össze az eredményét a fehér lakosság által elvégzett fehér lakosságon standardizált tesztek eredményével..
Azaz bár az intelligencia és megítélése (viszonylag) kultúrafüggetlen (minden kultúrában azonos módszerrel kivitelezhető), maga a megítélés módja (pl. melyik tesztcsoportra standardizálták a tesztet) sajnos kultúrafüggőő. Az intelligenciának nem létezik kontextusfüggetlen értelmezése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!