Miért baj az, ha egy tudós átlag embereknek népszerűsíti a tudományt?
Több dolog volt mostanában párhuzamosan, amiről ez eszembe jutott. Egyik A mindenség elmélete c. film, ami után többektől hallottam, hogy Hawking azért híres a laikus emberek körében mert számukra is érthetően népszerűsíti a tudományt. (Meg persze a betegsége miatt, de szerintem amiatt kevésbé lenne, ha közben kizárólag olyan dolgokat magyarázna, amit senki sem ért.) De hát mégis mi más miatt lenne bármelyik tudós is laikusok közt népszerű?
De vonatkoztassunk el Hawkingtól, mert tudom, hogy a betegségére fogunk kitérni, ami az ő esetében elkerülhetetlen téma, de nem szükséges most a kérdésemhez. Szóval térjünk át Grétsy Lászlóra. Én azt hiszem fiatal vagyok ahhoz, hogy emlékezzek erre, de apukám szerint annak idején az átlag ember annyit tudott a nyelvészetről, hogy van Gréty László, és amiket ő elmondott a rádióban. Meg ugye ír olyan magazinba, mint például az IPM, ami inkább ismeretterjesztő, semmint tudományos. És mikor erről beszéltünk, a társaságban többen legyintettek (akik megjegyzem, hozzám hasonlóan fiatalok), mintha Grétsy László csak egy imposztor lenne, vagy nem is tudom.
Mi azzal a probléma, ha egy tudós az ikonjává válik valaminek? természetesen a tudomány népszerűsítésével, nem azzal, hogy mondjuk részt vesz egy valóség show-ban.
Ez szerintem a tudósok / szakmabeliek közötti cicaharcnak tudható be. Ha teszem azt, egy nyelvész kitör a tömegből, leereszkedik a latin körmondatok szintjéről az átlag ember nyelvezetére, majd publikálni kezd, és sok ember megismeri őt, akkor a többi nyelvész azt hiszi, hogy ők nem elég jók a szakmában.
Ezért elkezdik kritizálni azt a személyt, aki ismert lett.
Én ezt tudom így hirtelen elképzelni.
Apukád biztos mesélt Öveges József professzorról is. Ő fizika tanár volt és a tv hőskorában szemléletes fizika órákat tartott, kísérleteket mutatott be. A fél ország tv előtt ült, mindenki élvezte.
Egyszer a tanítványai azt mondták neki, hogy nehéz tanítani, mert a tanulók utálják a fizikát. A tanár úr azt mondta, érdekes, ő nem ezt tapasztalja.
-Ja, a tanár úr bohóckodik...
Szóval a népszerűsítés egyfajta humort, leegyszerűsítést is feltételez, s a tudós társadalom ezt lenézi.
Czeizel Endrének is sok ellensége lett, mikor a tv-ben kezdett felvilágosításba.
Köszönöm a válaszokat. Én is 20 vagyok, talán fiatalabbnak gondoltatok. Hallottam már Öveges professzorról is, Czeizel Endréről is, igen. Grétsy Lászlótól én az IPM-es cikkeit ismerem, a rádióban még nem hallottam. Szerintem nem ciki, ha nem érdekel az a téma, én meg nem ismerek mondjuk híres kémikusokat, biztos vannak azok is.
Abban igaza van a válaszolóknak, hogy nem mindegy, hogy valaki áltudományt folytat-e, vagy valóban egy nagy koponya. Az egyik válaszoló írta, hogy az átlag ember nem ért a tudományhoz. Ez igaz, de lehet, hogy érdekelné. Én például egyáltalán nem értek a fizikához, de például tök érdekes lehet a csillagászat, ha valaki a szintemen mond róla valami érdekeset. De az tény, hogy tudás nélkül nem szabad mindenről véleményt alkotnunk, csak mert egyszer láttunk egy tévéműsort, és azt hisszük, hogy mostantól avatott szakértők vagyunk.
Azért is érdekes a téma, mert például sokan mondják, hogy a humán tudományokkal az a baj, hogy elefántcsonttornyukba zárkózott filozófusok nem viszik előre a világot. Akkor ugye ott van Grétsy László, aki próbál valamit írni átlag embereknek, erre leszólják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!