Miért van manapság ennyi - nem is tudom, minek nevezzem - fiú?
Itt an pl. a visual kei irányzat kedvelői, amin nem tudok kiigazodni. Most az ezt az irányzatot kedvelők homoszexuálisok (vagy csak látszatban azok?) vagy androgünök (vagy mifene), no meg vallás kérdésében: sátánisták, vagy istenhívők (vagy a kettő együtt? mert olyat is láttam már, hogy valakinek a nyakában ott lógott a kereszt, miközben ördög-jelet mutatott...) vagy minek nevezhetőek, egyáltalán, lehet-e őket valamiféle módon leírni, hogy kik is ők?
De biztos van még ezen kívül jó pár, számomra ismeretlen irányzat, ami feltételezem leginkább a (Távol?) Keletről érkezett, ezeket szeretném, ha valaki számba venné nekem, hadd lássak már tisztán.
Nem fikázni, megismerni szeretném őket.
"Csámcsogsz felettük, de szart sem értesz..."
Magyarázd el akkor, hallgatunk téged.
"Nincs véleményem még, mert nem szeretek előre, ismeretszerzés nélkül véleményt nyilvánítani, ítélkezni. Pont ezért érdeklődöm."
Na-na. Ne füllents. Már kapásból a kérdésed (nem is tudom, minek nevezzem - fiú) "hangsúlyában" érződik az enyhe(?) megvetés. Aztán ide kevered a homoszexualitást, mint szexuális orientációt, aminek semmi köze egy öltözködési stílushoz. Majd az androgünöket, aminek úgyszintén nem sok köze van a dologhoz.
Figyelj, ha nem fikázni szeretnél, akkor úgy írd le, amit tudni kívánsz, hogy nem lesz olyan érzése az embernek tőle, lenézed ezen stílus követőit.
"Már kapásból a kérdésed (nem is tudom, minek nevezzem - fiú) "hangsúlyában" érződik az enyhe(?) megvetés."
Attól, hogy valamit beleérzel, még nem biztos, hogy az ott is van. A "nem is tudom minek nevezzem" után használtam a "fiú" szót, tehát feltételezem, hogy hímneműek, de a kinézetük alapján nemcsak én nem tudom elsőre megállapítani, hogy melyik nemhez tartoznak.
"Aztán ide kevered a homoszexualitást, mint szexuális orientációt, aminek semmi köze egy öltözködési stílushoz."
Sokan mondják, hogy a visual kei nem csak és kizárólag zenei irányzatot jelöl. Egyébként egy-egy stílus, irányzat akár szexuális orientációt is magában foglalhat, a kettő nem zárja ki egymást szerintem. Nem állítom, hogy homoszexuálisok, de ránézésre nem tűnnek heteronak. De még mielőtt belémkötnél újra, most ne kezdjünk azon vitázni, hogy bajom van-e a homoszexuálisokkal, mert ez már tényleg teljesen eltérne a témától.
Nézd akkor a kérdésem kifejtésének alsó részét - meg mindenki más is, ha már ekkora viharokat kavar egy kérdés:
De biztos van még ezen kívül jó pár, számomra ismeretlen irányzat, ami feltételezem leginkább a (Távol?) Keletről érkezett, ezeket szeretném, ha valaki számba venné nekem, hadd lássak már tisztán.
Mit akarsz tisztán látni? Nyilván való megvetés van minden leírt szavadban. Tipikus birka vagy, aki ítélkezik minden mozzanatra, aki mindenkit megfigyel. Nincs örömöd, és most itt keresed a megértő válaszokat, a retard kérdésedre.
Csak jó tanácsként, Jobb ha túl teszed magad az ilyen értelmetlen 20-adlagos problémákon, mert a dolgok csak miattad nem fognak megváltozni.
Van aki éli az életet, te pedig nem. Sok sikert!
Naná, hogy nem szúr neked szemet, hiszen te írtad ki. Na mindegy.
A japánokról azt kell tudni, hogy kis túlzással imádnak az élvonalban lenni. Imádnak újítani, elsők lenni. Ha elmész Japánba, vagy körülnézel a neten, képek után kutatva, feltűnhet, hogy ők mindenhez hozzáadnak valami pluszt. Míg az amerikaiak mindent "super-sizeolnak", a japánok mindent "japánosítanak". (És ezen a ponton megjegyzem, igen, általánosítok, mint az állat.) Japán egy külön fogalom. Ami japán, arról egyből levágod, hogy japán. Anime, zene, stílusirányzatok...
Amíg Angliában a "punk" volt a lázadást megtestesítő stílus, náluk a "kawaii". Japánban a legtöbben úgy néznek ki, mintha egy animéből szalajtották volna őket. Külön városrészek vannak szentelve az animéknek, ahol a kávézókban a pincérek is rendre be vannak öltözve.
Nem fogom összeszedni és jellemezni az összes stílusirányzatot, de párat leírok.
Kezdjük a legalapabb dologgal: minden a polgárpukkasztásra, figyelemfelkeltésre, és (legfőképp) lázadásra megy ki.
- Ganguro: ha jól tudom, csak női stílus. Barnára maszkírozott bőrrel párosított világos -szőke, rózsaszín, narancs- hajak, fehér szemhéjpúder/rúzs és egy rakat koromfekete műszempilla/tus. Ízlés szerint nagyon cuki matricák és nagyon cuki ruhák. A szépségideál ellen "tüntettek/tüntetnek" ezzel.
- Gyaru: uramisten mennyi alfaja van...; Na, ők a japán plázamacskák. Ha magadat eme stílus követőjeként akarod tudni, egyszerre kell hoznod a cukiságot, a dögösséget és a divatot. Szőkítsd a hajad, barnulj, fújj magadra egy liter parfümöt, legyen minél drágább ruhád.
- Lolita: szintén olyan stílus, aminek mocskosul sok alfaja van; lényeg, hogy próbálnak úgy kinézni, mint egy viktoriánus porcenálbaba. Masnik, csipkék, habos-babos ruhák, csipkés esernyők, cuki lábbelik dögivel. Maga a "lolita" szó jelentése spanyolul: bájos, elbűvölő kislány. Térdig érő szoknyát hordanak alsószoknyával, mintás vagy csipkés térdzoknival. Előfordul, hogy térdzokni helyett térd fölé érő zoknit vagy harisnyát viselnek. Cipő gyanánt általában kerek orrú, keresztpántos, úgynevezett Mary Jane-fazonú cipőt hordanak, télen pedig kerek orrú, lehetőleg aranyos, édes kis csizmát. . A blúz általában fodros, csipkével díszített és kerek gallérral rendelkezik. Gyakran viselnek masnis hajpántot vagy hatalmas masnit a hajukban, de népszerűek a kerek, csipkés fejdíszek, a pici hajba tűzhető masnik, virágok és az elegáns kalapok is. Szintén gyakori, hogy a fejükre áll alatt megkötött csipkés fejdíszt vagy oldalra csúsztatott kis kalapot kötnek. Általában a vállak fedettek, de nagy forróság esetén a kötényruha alól a blúz elhagyható. Időjárástól függően fodros, csipkés napernyőt is hordhatnak magukkal. Nagyon fontos figyelni az anyagok minőségére, mert ahogy a vérbeli Loliták mondják: „Az olcsó csipke és fodor nem egyenlő a Lolitával”. Fontos szempont még az elegancia és a színek összhangja. Nagyon-nagyon-nagyon sok alfaja van.
- Decora: ahogy olvasom, a név az angol decoration szóból származik. „Minél több, annál jobb”, talán ez a legjellemzőbb a stílusra. Követői mindenféle színes csattokkal, láncokkal, kiegészítőkkel díszítik magukat, cukcsi és gyerekes megjelenést elérve. A ruhájuk színe általában fekete, erős rózsaszín, baba rózsaszín, de elfogadhatóak a neon és a pasztell árnyalatú ruhák is. Gyakran kapucnis pulcsit párosítják egy sima pólóval és alsónak pedig réteges szoknyákat, minél feltűnőbb színben. A decora egyik legfontosabb elemei a kiegészítők. A kiegészítők gyakran műanyag gyerekjátékok, rengeteg csatt a hajban, frufruban. Rengeteg színes karkötő általában minden műanyagból van. Persze ez nem csak arról szól, hogy minden kacatot dobáljunk magunkra, szépen kell összeválogatni a kiegészítőket. A decora stílusúak szeretik magukon a Pokemon, Hello Kitty mintás dolgokat is.
- Visual Kei: A mai modern japán zene előadók és stílusok hatalmas skáláján mozog. Ennek a skálának talán a legfurcsább és legegyedibb része a visual kei. Ez a kifejezés sokkal inkább szubkultúra, mintsem zenei stílus, hiszen az előadók nagy része más- más stílusú zenében utazik, melyek akár a végletekig is eltérőek lehetnek. A legnagyobb hangsúly a zenén kívül a kinézetre összpontosul. Ahogyan a műfaj megnevezése is jól mutatja, a visual kei vizuális, vagyis látványon alapuló rock zene, melynek kellékei a látványos, kirívó ruhák, extrém frizurák és erős sminkek. Ezek a külsőségek sok esetben elriasztják a felkészületlen érdeklődőt, leginkább akkor, amikor kiderül, az előadók szinte kivétel nélkül férfiak. Ilyenkor eszünkbe juthat néhány tudnivaló a japán kultúráról, hiszen japánban a nemek között nincsenek annyira egyértelműen látható eltérések. Sokak inkább a zenére összpontosítanak, mintsem a látványra. Így figyelmen kívül hagyva e műfaj egyik kiemelkedő sajátosságát: a vizualitást.
A visual kei öltöködésére jellemző az extrém kinézet, festett haj, ami szinte bármilyen színben pompázhat.A lényeg, hogy ne legyen természetes. Latex, bőr cuccokat részesítik előnyben és főleg a fekete szín dominál. Az arcukat is gyakran smink és piercingek borítják.
- Fairy-Kei/SPANK!/Pop-kei: Japánban az egyik legnépszerűbb utcai divatstílus. A sok kis masni, aranyos kiegészítők miatt könnyen össze lehet keverni a Decora stílussal, de itt nagyon nagy hangsúlyt kapnak a színek - leggyakoribb a menta, levendula, halvány rózsaszín, neon. Motívumok lehetnek még egyszarvúak, kiscicák, csillagok, vattacukor, szívecskék. Míg a lolita ruhákat nevesebb üzletekben vásárolják (mint Pl. Angelic Pretty ), addig a Fairy-kei stílus képviselői gyakran maguk készítik el a ruhájukat. A legtöbb cuccuk "vintage" stílusú... őőő... jah, a hajuk is természetellenes színű. Japánban a társadalmi korlátok miatt sokan parókát viselnek, de vannak olyanok is, akik tényleg befestik a saját hajukat. A hajukba gyakran színes pasztell vagy neon színű csíkokat festenek. A frfufru ebben a stílusban is nagyon népszerű. A sminkre nincs különösebb kitétel. Nem létezik kifejezetten Fairy-kei smink. Lányos sminket hordanak, esetleg színes szemceruzával kiemelve. ( + pasztell szemhéjfesték ) A műszempilla is nagyon gyakori elem. A körmük igazodik a stílushoz. Ha csak hétköznapi körmöt szeretnél, akkor elég a sima pasztell színű körömlakk, ha viszont igazán Fairy-kei körmöket akarsz, akkor a legjobb választás a 3d-s körömdíszek.
- Mori/Mori-girl: Az utóbbi időben a Nyugat is elkezdte követni. Japánban a természetet és az állatokat nagy becsben tartják, innen ered ez a stílus is. Ezért mondják a Mori-girl-re, hogy "a lány az erdőből". Nagyon letisztult stílus, ami nem csak szimplán divat, hanem életstílus is egyben. Az alap koncepció, hogy úgy nézzél ki, mint aki az erdőben él. A természetes megjelenés a fő. A ruhák is földszínekben pompáznak. Nincsenek élénk, feltűnő színek. Réteges öltözködés a jellemző. Ezeket a lányokat furcsának találják, akik vintage stílusú ruhákat, zsebórát hord, és jól érzi magát a nagymama padlásán. A haj lehet egyenes, hullámos, fonott. A lényeg, hogy ne legyen festve, légy természetes! A hajadba rakhatsz virágokat, bogyókat, csipkét. A smink is legyen szolid, természetes. A szemhéjfesték legyen "föld-árnyalatú".
- Pastel goth/bubble goth: a lényege a darkos, goth-os darabok és a cuki, pasztel színű ruhák, kiegészítők vegyítése. Ki miből tesz bele többet az ízlés kérdése szerintem, vannak akik inkább a cuki vonalba nyomják és kevesebb a goth elem, vannak akik fordítva. Néha egy két grunge elem is előfordul, sőt... A haj lehet akármilyen színű, de persze a halvány szőke, pasztell hajszín a legjobb, főleg hosszú verzióban. Persze fekete, sötét zöld hajú pasztell gothot is láttam már fotókon. Néha lolita elemeket sem árt belekeverni, pl. masni, egy jó zokni , rocking horse cipő stb ,de vigyázzunk, hogy ne menjen át a dolog totál lolitásba. Szóval a pasztell goth az én véleményem szerint egy központi dolog: elindulhatsz innen a lolita felé is, a goth-dark stílus felé és, a fairy kei és a glam rock stílus irányába is.
- Natural Kei: A natural-kei egy olyan divatstílus, ami magába foglalja a természetes anyagok használatát. Természetes, földes színek használata, mint pl. barna, bézs, fehér és a virágos minták ad természetes összhatást. Kicsit hasonlít a Mori-girl stílusra is, de nem keverendő össze vele. (Amíg a Mori-girl azt képzeli, hogy egy erdőben él, a natural-kei inkább azt, hogy egy farmon, vagy egy faluban.)
Itt is jellemzőek a semleges, és a virágmintás ruhák. Az 1960, 70' és 80'-as évek ihlették a stílust. Tehát, ha a natural-kei stílusra gondolunk, akkor mondhatni,hogy a régi idők farmer időszakára kell asszociálnunk öltözködésben.
- Dolly Kei: Vintage és antik babát ihlették. Grimm mesék, Viktoriánus korszak, cigányok, gót és nagyon régi kelet-európai stílusú ruhák befolyásolták az öltözködést. A mintákat keverik, sok a pasztell árnyalat, a szőrme, gobelin, csipkék, virágok. Tehát itt nem érvényes a kevesebb néha több alapelve. Két féle dolly-kei -t különböztethetünk meg, mert van aki a lágyabb harmonikusabb színeket, virágos, pasztelles ruhákat kedveli, de vannak olyanok is, akik a sötétebb vonal felé veszik az irányt. Azt mondják, hogy a dolly-kei kapcsolódik valamilyen szinten a lolita stílushoz, de ennél a stílusnál kevesebb a "kawaii" elem. ( Tehát ne keverjük a lolitát a dolly-kei stílussal.)
- Cult-party kei: Általában keverik a dolly-kei stílussal, pedig azért vannak különbségek a ruhák stílusában. Mindkettő vintage ruhákat, antik stílusú ékszereket hord, de erre inkább jellemző a pasztell színek használata, könnyű szövetek hordása (A dolly-kei vastag, nehéz anyagokat hord), merész színek csak a kiegészítőkön és a cipőkön láthatók, a ruhák letisztultabbak, nem annyira mintásak, szalagokat, plüss állatokat, anime karaktereket is hordanak magukkal vagy magukon. Szóval a cult-party kei egy könnyedebb változata a dolly-keinek.
- Cosplay: a „costume play” rövidített formája. Különböző jelmezeket és kiegészítőket viselve próbálnak egy karaktert, ötletet, koncepciót megjeleníteni. A jelmezt készítő illetve viselő személyek, a cosplayesek, gyakran külön szubkultúrát alkotnak, melynek középpontjában e különleges szerepjáték iránti szenvedélyük áll. Igen sokféle cosplay létezik az egészen egyszerűektől kezdve a bonyolult, részletgazdag jelmezekig. Ezek nem összetévesztendőek a farsangi vagy halloweeni jelmezekkel, hiszen a viselésük oka is egészen más. Míg az előbbiek ünnepekhez, kulturális eseményekhez kötődnek, egy cosplay célja, hogy pontosan tükrözzön egy specifikus karaktert. Így a cosplayesek nem csupán egy viseletet másolnak le, hanem átveszik eredetijük belső tulajdonságait, szokásait, jellegzetes viselkedési formáit, mozgását, mimikáját. A választott karakter lehet film-, sorozat-, könyv-, képregény-, videojáték szereplője, vagy akár egy élő ember is, például egy népszerű együttes tagja. Leggyakrabban persze a cosplayt anime és mangaszereplőkkel hozzák összefüggésbe. Hogy miért és kit cosplayel valaki, az alapvetően három fő kategóriába sorolható, illetve ezek keveréke. Van, aki rajongásból, vannaki akik élvezik azt a figyelmet és népszerűséget, amit az adott karakter vagy jelmez hoz számukra és vannak, akiket a kreatív alkotási folyamat, a személyes megpróbáltatás, saját határainak tesztelése vonz. Ők jellemzően nagyobb keretet szánnak a jelmezükre, még bonyolultabb és még jobb minőségű jelmezeket készítésébe vágnak bele, még szélesebb körű alapanyag-használattal. Gyakori, hogy profi fotósok, cosplay fotósok készítenek róluk minőségi képsorozatokat.
- Harajuku: na, kezdjük azzal, hogy ez Nem egy különálló stílus. Harajuku egy állomás, Tokió egyik negyedében, pontosabban Shibuya negyed egyik legforgalmasabb helyszíne, ahol a különlegesebbnél-különlegesebb ruházattal megáldott fiúk/lányok vonulnak fel a barátaikkal. Rengeteg itt a pici ruha üzlet, turkáló és a nagy márkás üzletek is helyet kapnak a közelben, tehát mindenki megtalálja Shibuya-ban a kedvére való ruhát.
A legtöbb fiatal rengeteg időt tölt el egyenruhában egész hétköznap, sőt még szombaton is, ha éppen klubtevékenységre jár az adott tanuló. Szóval nagyjából csak a vasárnapjuk és a szombat délutánjuk szabad, és ilyenkor igazán kitesznek magukért. A lehető legegyedibb ruhát öltik magukra. Sokszor maguk varják, hogy ettől is különlegesebb és egyedibb legyen. A harajuku emberek sokszor más -más stílusból "lopják" össze a dolgokat, hogy aztán azt egy nagy kerek egészként egy teljesen egyedi megjelenést érjenek el. Sokszor vagy a "cukiság" vagy a meghökkentés a cél, a lényeg, kitűnni a tömegből. Ezért van az, hogy a legtöbb Harajuku-ban sétáló fiatal színpompás öltözékben virít.
Tehát a Harajuku stílus, mint divatág, nem létezik. Ha valaki simán "Harajuku"-nak adja meg a stílusmeghatározást, akkor gondoljatok az egyedi ruházatra, ezen kívül ezen stílusok tartoznak a legtöbbször a "Harajuku" kategóriába: gothic lolita, punk, visual-kei, decora, cosplay.
Érdekesnek tűnhet, hogy ennyi különböző, extrémebbnél extrémebb öltözködési szokással találkozunk egy olyan országban, ahol nem jellemző a kitűnés, sőt egyenesen veszélyes. Megfigyelhető egy-egy utcai kivonulás alkalmával a japán csoportszellem, hiszen nem egyedül, hanem csoportokba szerveződve vonulnak ki az adott stílusirányzatok képviselői. Elmondható tehát, hogy a Japánban létező divat-szubkultúrák, stílusirányzatok lehetőséget biztosítsanak arra, hogy a fiatalok kibúvót találjanak az őket érő korlátozottságok alól, öltézkedésükkel kifejezzék és megvalósítsák önmagukat, úgy hogy mégis hasonló nézetekkel, gondolkodásmóddal rendelkező csoport részei maradnak.
Mindezekkel egyetemben hozzátenném, hogy ezt mindenhonnan összelopkodtam. Egyáltalán Nem saját írás. (Ajánlom figyelmedbe a japan-trend.hu-t. A blogger nagyon tud.)
Szívesen, kérdező.
Először is, ha valamit megakarok ismerni, akkor kellő tisztelettel fordulok felé, legyen az bármi, és a te szavaidban már éreztem egy kis negatívumot.
Én nagyon sok zenészt szeretek a japán zenei szférából, egyről tudom biztosan, hogy homoszexuális: DJ SISEN.
Hallgasd meg a zenéjüket, ha tetszik,hallgasd, ha nem lépj le! Amúgy melyik az az ördög jele? Mert én nem vágom...
Gondolj bele, hogy mennyi mindenki hord keresztet, aki csak egy-egy momentumot ragad ki a vallásból, valószínű úgy kényelmes nekik.
Az androgün-ös megjelenésnek leginkább a kabukihoz van köze, semmi szexuális töltet....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!