Egy társasházban a kémények kinek a tulajdonát képezik? Kötelezhet-e a közös képviselő, hogy tulajdonos állja a helyrehozást?
Sziasztok!
Az alábbi problémával fordulok hozzátok,szeretném a véleményeteket kikérni:
A minap a társasházunk közös képviselője bekopogott hozzánk, hogy a kéményseprő megállapította, hogy szükséges a kéményeket újra kibélelni, de nem mindet, hanem 2-3-at, előzetes állapotfelmérés alapján. Közölte, hogy mivel a kémény minden lakónak a saját tulajdona, így 3 családnak kell megtérítenie a költségeket, és köztük vagyunk mi is a párommal. Konkrétat még nem mondott, hanem, hogy majd lesz egy lakógyűlés, ahol úgyis téma lesz a dolog, majd ott bővebben megtudunk mindent, mert nincs még semmi infó, hogy mégis mennyibe fog kerülni, de nem lesz olcsó mulatság.
Viszont nem egészen értem, hogy mégis hogyan lenne saját tulajdonom a társasház kéménye? 16 lakás van, és nem hinném,hogy mind a 16 lakáshoz tartozik 1 kémény. Valamint mégis hogyan lehetett azt leszűrni, hogy "kinek a kéménye" szorul felújításra? A tetőfelújítás is közös költségből ment annó, nem csak azok fizették akik a tetőtérben laknak, még ha a földszintnek és a többi emeletnek nem is volt vele problémája, nem áztunk be stb. Van olyan lakás a házban ahol van valami szellőző lyuk a kéményeknek, nálunk még ez sincs. (Bocsi, ha nem tudom rendesen leírni, nem értek hozzá. :D)
Tehát én úgy tudom, hogy a kémény a társasház tulajdona, minden lakó közös tulajdona. Nem hiszem, hogy úgy műküdik, hogy bekopog az ember 2-3 lakásba, hogy akkor 2 hét múlva készüljenek, mert fizetniük kell. Ha jól tudom, akkor a társasház közös költségéből kellene fizetni a karbantartást, felújítást, ha pedig nincs erre elég pénze a háznak, akkor a tulajdonosoknak lehet javasolni a közös költség megemelését, hogy összejöjjön a pénz. Mit gondoltok? Szerintem valami nem stimmel ezzel, és szeretnék kicsit felkészülten érkezni a lakógyűlésre, nehogy olyanra kötelezzenek amihez nincs is közöm/közünk.
Köszönöm a segítséget és a véleményeket.
Az nem úgy van! Kiírják a LÉPCSŐHÁZBA, hogy ekkor meg ekkor JÖN A KÉMÉNYSEPRŐ, és MINDENKI OLDJA MEG abban az időintervallumban, hogy otthon legyen. Akkor állni kell a folyosón, és be kell őt engedni. Ezt a 3 év alatt nem tettétek meg?
Mert akkor hívjátok fel a kéményseprő vállalatot, és tőlük kérdezzétek meg, hogy mi újság a kéményeitekkel!
És/vagy az előző tulajdonossal kéne beszélni erről, no meg az önkormányzatnál az okmányirodában is szerintem tudják.
ad 1, nem a lakásban lesz maga a bélelés, hanem a tetőn keresztül lefele ugye, mivel nincs kimenet közvetlen tőlünk
ad 2, persze, hogy egyébként kérhetne pénzt a közös képviselő a bélelésért, de akkor szerintem kollektíven mindenkitől, ugyanúgy amikor a tető felújítás zajlott. És nem úgy, hogy akkor 2 család fizesse ki a korszerűsítést, helyreállítást.
ad 3, beleolvastam a neten egy peres ügyben, és elvileg amit én is mondtam, a kémény a társasház közös tulajdona, és mivel a bélelés a kémény alkotórsze, nem úgy működik, hogy akkor csak az én tulajdonom az az 1 kémény.
Saját tapasztalatom, hogy a kéményseprő vállalattól az építésügyön keresztül egészen a bíróságig mindenki a társasházat vonja felelősségre kéménybélelés ügyében.
Ezek szerint minden trehány, link, lusta, buta lakástulajdonos jogszerűen a többi rendes tulajdonostársával is megfizetteti a kéménybélelést.
Ezért nem marad pénz a víz-szennyvíz, elektromos, gáz rendszerek felújítására.
Személy szerint én kibéleltetem mindenkinek a kéményét, utána pedig a gázszivárgás miatt kizáratom a házat a gázszolgáltatásból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!