Trendi ma Magyarországon okosnak lenni?
10-es vagyok, csak előzőről még eszembe jutott valami :)
Én okosságon én sem azt értem, hogy ki mennyi iskolát végzett el, milyen eredménnyel, hanem hogy hogyan boldogul az életben. És ez nemcsak a jó munkát jelenti, hanem, hogy képes-e elintézni hétköznapi ügyeket, pl. ne jöjjön zavarba, ha hivatalos ügyeket kell intéznie, ne essen kétségbe egy lakásfelújítástól, ne lehessen könnyedén átverni, ne dőljön be mindenféle hülyeségnek, legyen saját véleménye, de tudja is, hogy miért úgy gondolkodik, ne mások feje után menjen.
Legyen képes arra, hogy értelmesen beszél, legyen nagyjából tisztában a körülötte folyó dolgokkal (politika, kultúra, stb.).
Most ne essünk abba a hibába, hogy azt definiáljuk, mi az okos. A kérdés az, hogy a társadalom kiemelten segíti-e az okos embereket, hogy előre jussanak, és azért jussanak előre, mert a csapat érdeke, tehát itt nem a menőség a lényeg, hanem az, hogy az okos emberek vezessék a csoportot. Ha azt akarjátok mondani, hogy mondjuk nincs megegyezés abban, hogy ki az okos, mert mindenkinek saját véleménye van róla, hogy ki az, akkor lényegében válaszoljátok azt, hogy igen, a társadalom segíti az okos embereket, majd tegyétek hozzá, hogy de az nem feltétlenül egy egységes elv alapján történik.
Szóval most csak az a kérdésem, hogy van-e egy olyan szokása a társadalomnak, hogy előnyhöz juttatja az okos embereket, az átlagos vagy a buta emberekkel szemben?
Nem kell előnyhöz juttatni, meg a csoport élére juttatni, mert, aki okos az maga eldönti, hogy képes-e arra, hogy vezessen bármit, szeretne-e egyáltalán vezetni, és ha igen, akkor tesz érte, hogy el is érje.
Egyébként már páran leírták, hogy hogyan támogatja az állam a tehetségeket, "okos" embereket.
Ha csak az egyéneket nézzük, akkor nem előny okosnak lenni, sőt...
Sok esetben az átlagos képességű emberek irigyek, rosszindulatúak, és szinte sértőnek találják, ha valaki úgy jobb valamiben, hogy nem kerül komoly erőfeszítésébe. Kiközösítik, leszólják, akadályozzák: igyekeznek lehúzni a saját szintjükre.
Miközben az a tapasztalat, hogy önmagában az, hogy valaki okos, kevés előnyt ad, pl. szorgalom nélkül az egész semmit nem ér.
Főleg akkor, ha egy okos ember előjogokat vár el, csak azért, mert okos. Előbb bizonyítson, tegyen le többet az asztalra, mint a többiek (elvégre ezért nevezik okosnak), és majd aztán megkapja a jutalmat a jól elvégzett munkáért.
#17
Tegyük fel, hogy valakit okosnak tartanak, és most ne menjünk bele mi alapján, mert az elvinné a vitát egy másik irányba. Szóval azt gondoljuk, hogy ő okos, akkor mi hogyan szoktuk őt segíteni? Milyen módszerek, milyen tettek azok, amelyek az ő segítésére irányulnak? Lehet akár egészen konkrét eseteket is hozni.
Az a baj, nincsen a társadalomban egyetértés abban, hogy mit tekintünk okosnak, ezért ezt nem lehet egyértelműen megválaszolni.
Pl. itt sokan azt írták, a talpraesett embereket tekintik okosnak, ez alapján viszont a "szórakozott professzor" típusú emberek buták. Szerintem meg az okosság és a talpraesettség két különböző dolog, mondhatnám, hogy én az intelligens embereket tartom okosnak, csak itt akkor meg az jön a képbe, hogy az intelligens szót is van aki teljesen másra, a viselkedés kultúrára használja, és nem a feladat és probléma megoldó képességre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!