Levezetné valaki nekem?
Afrikában a fekete bőrszín a nyerő, míg a skandináv országokban hót fehérek az emberek. Pedig a sötét bőr elnyeli a napsugarak hőjét, a világos pedig jelentős részét visszaveri. Miért jó ez?
Valamikor huszonéve olvastam, (és akkor úgy tűnt, hogy meg is értettem) de most valahogy mégsem világos. Ja, és még valami: Az autóknál is működik ez a "fordított" logika?
Fekete színű autó és "fekete" ember között lényeges különbség van. Alapból a fekete szín valóban jobban elnyeli a hőt, de itt az anyag összetétele sem mindegy. Fekete színű, póló, fekete autó, ami ráadásul fém, természetesen jobban felmelegszik.
A meleg, napsütéses földrészeken élő emberek genetikája, és védekezőképessége évezredek alatt alakult ki, tehát a bőrük pigmentációja ehhez igazodott. Ha a mi éghajlatunkon egy fehér bőrű szoláriumozik, és barnulásnak indul, gyakorlatilag hirtelen kényszerít ki egy védekező mechanizmust, a bebarnult bőrsejtek amolyan pajzsként próbálnak szolgálni.
Nos kérdezheted, hogy de ha sötétebb lett, akkor hogy is van ez, hogy a fekete jobban elnyeli a hőt? Fekete és fekete között van különbség, az afrikai ember nem is a szó szoros értelmében fekete, ráadásul az is lehet, hogy egészen más a zsírtermelődése a bőrében, mint egy hideg éghajlaton élő embernek és ez is befolyásolhatja a tűrőképességet melegben. Ha megfigyeled, az embernek télen jobban zsírosodik a haja és a bőre.
A sötétebb bőr több pigmentet jelent, amelyek feladata, hogy megvédjék a szöveteket az UV-sugárzástól a napsugarak elnyelése révén.
Azt nem tudom, hogy miért nem feketék az északiak is, hiszen senkinek sem ártana ez az UV-védelem. Nekem az a tippem, hogy a kaukázusi típusú (fehér) emberek régebben több testszőrzettel rendelkeztek, ami egyaránt védett a hideg és a napsütés ellen is. Aztán pedig jöttek a "szőrtelenedéssel" a ruhák a hideg miatt, amik szintén nem segítették az elfeketedés irányába folyó evolúciót.
Melaninnak hívják azt a festékanyagot, ami a bőrben van. Ez mindenkinek a bőrében megtalálható. Akkor lesz valakinek feketébb a bőre egy másik embernél, ha nem csak a bőr aljában, hanem a fölötte lévő rétegeben is van ilyen festékanyag.
Ez egy védelmi mechanizmus az emberben és alkalmazkodás a környezethez. (mint ahogyan az ázsiaiak is alkalmazkodtak az őket érő sok napfényhez, azzal, hogy a szemük kicsit elfordul, ami arra jó, hogy kevesebb napfény jut a szemükbe.)
Az UV sugárzás károsítja a bőrt. Sok sejtet tönkretesz és bőrrákot okozhat. Erre az evolúció során alakult ki az a megoldás, hogy több melanin legyen a bőrben. Ezért ahelyett, hogy a bőröd sérülne, a melanin elnyeli a napfényt és megvédi a sejtjeidet a károsodástól, és így ő fog elpusztulni. Tehát a nap igazából ezeket öli el és ezért fehérítené a bőrt, de a szervezeted reagál erre az ingerre és még több melanint fog termelni.
Kezdetben minden ember Afrikából indult ki (élet bölcsője) és akkor mindenki "fekete" volt.
Később ahogy vándoroltak mindenfelé az emberek más ingerek érték őket. Kevesebb napfény volt, ami viszont szükséges a D vitamin előállításához. Ekkor történt egy mutáció. Megjelent a fehér ember. Szükséges volt az életben maradáshoz (,hogy hasznosítani tudja a napfényt -> D vitamin). A kék szem is itt jelent meg egy embernél és innen tudjuk, hogy minden kék szemű ember vérfertőzésnek az eredménye, mert az egész dolog egy mutálódott embertől indult ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!