Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » A kulturális normák miért...

A kulturális normák miért csökkentek olyan sokat?

Figyelt kérdés
Ha megfigyeljük a két világháború közti irodalmi művekben, filmeken nagyon sokat adtak az emberek a viselkedéskultúrára, nem volt mindegy hogyan kell megszólítani valakit attól függően, hogy a társadalom melyik rétegéhez tartozott. Ez amellett, hogy kissé körülményes, de egyben udvariasabb is volt, az embereknek muszáj volt moderálniuk magukat, nem engedhettek volna meg olyan stílust, mint ma a kereskedelmi tévék műsoraiban, főként az ilyen valóságshow-ban. Ennek a formalizált kommunikáció egyik legfontosabb eleme volt.

jan. 1. 18:53
 1/8 anonim ***** válasza:
25%
Liberális, nyugati mintájú világban élünk. Az emberek szabadságot akartak, lazaságot. A lazasággal és szabadsággal automatikusan eltűntek az olyan jelenségek, amiket írsz. Nincs kedvük az embereknek viselkedni. Énközpontúság szintén hozzájárul. Tipikus példa, amikor bocsiznak a metrón, meg üvöltetik a lépcsőházban a zenét, mert szabadság van és én megtehetem, saját lakásomban azt csinálok, amit akarok, nem érdekel, mi zavar mást. Az olyan társadalmakban, ahol nincs énközpontúság és hatalmas szabadság, ilyet nem fogsz látni. Japánban mai napig létezik a felvetésed, bizonyos szintig Oroszországban is és sok keleti államban.
jan. 1. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
47%

Egyfelől ma már nincsenek társadaémo osztályok, rétegek, vagy legalábbis nem olyan konkrétak a határai. Ma inkább a fogyasztói szokások "teszik az embert", így a gazdag bugris is gazdag embernek számít csak.

Másfelől pedig: a kulturális normák csökkenése a globalizációval, az internet elterjedésével és a médiában megjelenő szórakoztató iparral hozható összefüggésbe. Míg a két világháború közötti időszakban még alapvető volt a formális kommunikáció és az udvariasság, addig mára az önkifejezés és a szabadság hódította meg a társadalmi normákat. A régi etikett, amely tiszteletet és mértéktartást sugallt, lassan háttérbe szorult, és egyre inkább elmosódnak a társadalmi hierarchiák. Mindezek a változások bár szabadságot adtak, ugyanakkor a kölcsönös tisztelet és a formális viselkedés fontosságát is megkérdőjelezték. Ma egy ilyen katyvaszban élünk. Nincsenek igazi úriemberek.

jan. 1. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
47%
Nincsenek már megfelelő minták, illetve kihalóban van. A régi mintákból szinte semmit sem hagyunk meg, csak az újakat hajszoljuk, ami meg nem feltétlen kompatibilis e néppel. Káosz van, az tuti.
jan. 1. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
58%

Szerintem picit összemostál két, egymással rokon, mégsem azonos témakört.


Az egyik, hogy elhalványodtak azok a szociális keretrendszerek, amikben egy ember régen leélte az életét. Megváltozott a társadalmi rend, és a mostani rendszert az nem szolgálná megfelelően, érthető tehát, hogy megszűnt. Ennek a hátulütője, hogy most nincs mihez tartania magát az embernek, ezért sokkal komplexebb probléma kapcsolódni idegenekhez pl.


A másik probléma, a közönségesség megjelenése a kultúrában. Szerintem ez nagyobb gond, mert követendő értékként jelenik meg az, amit kerülni kellene. A vadkapitalista mentalitásban egy alantas, elnyomott emberi szükségletet úgy hívnak, hogy monetizációs lehetőség.


Azért mondtam, hogy rokon problémák, mert mindkettő gyökere a liberális társadalom árnyoldala. A szabadság csodás dolog, de ára van, mert a seggfejeknek is nagyobb teret ad.

tegnapelőtt 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Senior Séf ***** válasza:
Azóta felnőtt pár nemzedék, és minden nemzedék megélte a lázadó kamaszkort, ami mind-mind elvett/elvesz valamennyit a berögzült illemből.
tegnap 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A liberalizmust nem kellene ebbe belekeverni, mert akkor az orosz és balkáni viselkedésminták terjedése (pl bűnözők rejtegetése) is felsorolható, ezek pedig nem feltétlen liberalista vonalak. Az oroszok semmiképp. Meglepő módon a románoknál kormányzó párt a nemzeti liberális párt, ami nálunk elképzelhetetlen.


Szerintem nagyon sok köze van a kérdéshez az oktatás színvonalának esése, ami világszinten nagyon nagy probléma. A viselkedésminták változása köthető annak sikerességéhez. Meg lehet nézni, hogy a taplótélapók sok esetben mennyire "sikeresek". Emlékszem anno Fekete Pákó megjelenésére mennyire felkapták a fejüket az emberek és a többi médiaszereplők. Jutun fenn van az a videó, amikor a csokifsz-szal gondolt valakit megajándékozni, amin Havas Henrik grállovag annyira kiakadt, hogy kiment a stúdióból, de legalábbis baromira beolvasott mindenkinek. Ez a viselkedés azóta teljesen elterjedt, nem a Havasé, hanem Pákóé.


A politikában is emelkedik az igény- és ingerküszöb. Egy mindent hatalmat megszerezni akaró és tudó kétharmados kormánypárt 15 év kormányzással a háta mögött egy fontos vezető emberét ráküldi az ellenzéki vezetőre és olyan alpári stílust mutat be, ami bíróságon nyertes pert eredményezne és ehhez annyit tesz hozzá az ország vezetője, hogy nagyon helyes és kard által vész, ki kardot ránt. Erre nem sok szó van.


Tőlünk fejletlenebb, de váratlanul hozzánk nagyon közel álló afrikai országban az ottani vezető, aki apjától kapta a hatalmat, simán megcsinálta 1-2 éve, hogy a biztonsági szolgálattal az összes ellenzéki vezetőt nyílt színen agyonlövette. Szóval nincs az a szint, ami alá nem lehetne jutni.

ma 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"A liberalizmust nem kellene ebbe belekeverni"


Szerintem azért érdemes megemlíteni, de ez részemről nem egy jobbos "hanyatló nyugat" f.szság, hanem egyszerű ok-okozati gondolkodás - ami persze lehet téves is.


Én főleg gazdasági értelemben érzem a liberalizmust - azaz a kapitalizmust? - relevánsnak. Ha az uralkodó norma az, hogy bízzuk a piacra a döntést, hogy minek van létjogosultsága, akkor a fő érték a profit lesz: ha fizetnek érte, akkor jó. Ez pedig teret enged egyfajta gazdasági populizmusnak, amikor a primitív emberi ösztönök kielégítése, és a könnyebbik út keresése a legjobb biznisz.


Ami pedig ördögi kör, mert a sikerhez ugye mindig rá kell ígérni az előzőre, ami folyamatosan tolja ki a határokat. Az első valóságshow-kban még izgalmas volt maga az, hogy embereket lehet kukkolni, aztán egy idő után már nmindenki a dugást várta, és hamar el is jutottunk a direkt párkeresős, meg pornós valóságshow-khoz is.


A versenygazdaság elve az evolúcióra épít, csak azt marad ki sokszor, hogy a szabályozatlan evolúciónak olyan csúcsproduktumai lesznek, mint a csatornapatkány, a svábbogár vagy a parlagfű. Szerintem kicsit ez történik a médiában is.

ma 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A profit nélkül nem létezel. A szocik hitték anno, hogy ez működhet, hát nem. Már mi is nagyon messze vagyunk attól, hogy mindenünket elosszuk, hogy senki ne legyen szegény. Ebben az országban, de Európa összes országában a pénz az úr, anélkül nem lehet mozdulni, de ez nem jelenti azt, hogy a kulturális szintet csökkenteni kéne. A két vh között is a pénz volt az úr Európában, mégsem ez volt a szint és tényleg nem. Mondjuk akkor az is játszott, hogy a közélettel és az írogatással csak egy szűk réteg foglalkozott, az ország, de kb minden ország nagy része melózott és nem nyilvánult meg kifelé.


A piac diktál, egyre inkább. Már a politikában is, de a valóságshow-k szintjén ezt valóban kiválóan meg lehet figyelni.


Az, hogy ez a szint terjedt el, az annak köszönhető, hogy a legtöbb pénzt ebből lehet beszedni. Médiában azt fogják tolni, amit sokan néznek. A sok néző meg ez a szint. Engem, aki egyáltalán nem nézek tévét nyilván mással lehet fogyasztásra bírni.

ma 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!