Honnan tudta a teremtő (vagy evolúció) hogy az embernek nem fog kelleni se bunda se tollazat csak a csupasz bőr is elég lesz mert maj évmilliók múlva mindegyik egy színes guruló bádogdobozban fog boldogan ücsörögni? szóval honnan tutta eztet előre?
Tollazat eleve nem kellhetett, mert nem vagyunk madarak, az emlődök kültakaróját pedig szőr fedi, és nem toll, nem pikkely, stb.
Annak, hogy miért csökkent le drasztikusan a szőrzet mértéke, több oka is lehet, és több elmélet is született már rá, a pontos okát nem tudhatjuk. (De lehet, hogy nem is csak egyetlen oka volt.) Minden esetre: nem okozott hátrányt.
Amikor pedig kialakult az ember, akkor vastag bundára semmiképp nem volt szükség, ugyanis elég meleg környéken élt eme faj.
Aztán persze később szétterjedt az emberi faj más irányokba is, de a bundáját nem kapta vissza az emberiség, részben mert ez evolúciósan már elég kis időszak, másrészt meg mert nem volt rászorulva, hiszen ekkorra az ember megtanult alkalmazkodni a környezetéhez.
#7
Kedves olvasni nem tudó, de okoskodni meg pofázni annál inkább barátom, hol írtam, hogy meleg éghajlaton nincs szőre az élőlényeknek? Másold ide légyszíves a 4-es megjegyzésemből ezt a részt, mert én nem találom sehol :D :D
Kedves 4/12: az egészet bemásolhatnám, mert az egész arról szól hogy az elemeknek kitettség miatt volt szőrünk, és amikor ezt "megszüntettük", akkor már "nem volt szükség" a szőrre.
Ez logikailag is hülyeség, és bizonyított hogy teljesen más az oka: az ember az egyetlen állat amelyik literszámra képes izzadni, tehát "vízhűtéses" lett, és a szőr akadályozza a párologtatással történő hűtést.
Ez azért alakult ki, mert még mielőtt fegyverekkel vadászott volna, évmilliók alatt a "kifárasztásos" módszerrel vadászott. Kiválasztott a szavannán egy pl. antilopot, gazellát, stb, és csak követte, nem hagyta békén. Persze az nagyon gyorsan elsprintelt, de az ember folyamatosan utánafutott, lassan de kitartóan. Semelyik állat nem bírja ezt sokáig, mert a saját izmaik által túlhevülnek, és mivel nem izzadnak, csak a minimálisan hatékony lihegéssel tudják hűteni magukat. Az ember képes volt folyamatosan ugráltatni az állatot, nyomkövetéssel akkor is elérte ha az messzebre futott, amíg az állat hőgutában meghalt magától, vagy csak már nem bírt tovább mozdulni és az ember csak odasétált és akár egy szem kővel elintézte.
Máig egyedi teljesítménye az embernek a maratonfutás, amit nem túl sok edzéssel még egy csak kicsit fittebb 60-as ember is képes megcsinálni.
Csak a ló ami képes hosszabb távon futni, mivel annak is van egy fajta izzadsága, de az emberrel ellentétben neki csak a szügyénél van és sokkal sűrűbb, fehér, vízhiánykor akár vöröses színű is lehet (innen ered a "vért izzad" kifejezésüni mellesleg, mivel a túlterhelt ló néz ki úgy)
De még a lovat is képes az ember hosszútávon lefutni.
Szóval ezért nincs szőrünk, nem a klímához van köze hanem a régi, már elhagyott vadászati stílusa miatt.
#13: "Ez logikailag is hülyeség"
Hogy nincs szükségünk szőrre? Nincs, mivel könnyedén tudunk szaporodni szőr nélkül is. Ez nem logika kérdése, hanem tapasztalati tény.
#13: "és bizonyított hogy teljesen más az oka"
Semennyire se bizonyított.
#13: "az ember az egyetlen állat amelyik literszámra képes izzadni"
Ne tessék már zöldségeket beszélni! A ló szőrös, mégis meleg időben a lovak az erős aktív tevékenység közben 15 percenként 2-4 liter izzadságot termelnek, óránként akár 15 litert is (lényegesen jobban izzadnak, mint az ember), ráadásul olykor habzani kezd a testfelületükön. Tényleg nem olvastál egy olyan regényt se, amiben a főszereplő a habot lecsutakolta a lováról? Valami vízimajmos áltudományra támaszkodnak az észrevételeid? :D
#13: "...az emberrel ellentétben neki csak a szügyénél van és..."
A ló izzadása az aktivitás mértékétől terjed a testén, végül kiterjed az egészre.
Amúgy még a kutya is izzad, ott, ahol nincs szőre, méghozzá a tappancsán. Az afrikai, ázsiai majmok és emberszabású majmok is, beleértve az embereket, ugyanúgy a testük teljes felületén megtalálhatóak ekrin mirigyek (a verejtékmirigyek egyik csoportja), és az apokrin verejtékmirigyek is. Gyakorlatilag teljesen hasonló az eloszlás. Ahogy az ember testfelületéről a szőr kezdett kopni, természetesen az izzadás is nagyobb szerephez jutott, hiszen ott a kutyáknál is erősödik az izzadás, ahol nincs szőr, ugyanis a szőr nem csak melegít, hanem akár a túlzó melegben is képes temperálni a hőt, vagyis, ha egy kutyának a szőrét a nagyon meleg időkben is állandóan nyírják, azzal éppenhogy jobban melege lesz a kutyának.
#13: "évmilliók alatt a "kifárasztásos" módszerrel vadászott."
Ezt a busman/szan vadászat alapján gondolják, de szó sincs arról, amit te ebbe beleképzelsz. A szan vadász megriasztja a vadat, amelyik lélekszakadva menekül, és ezt többször megteszi a vadász, aki viszont beosztja az erejét, így fárasztja ki a vadat. Ha a vadnak lenne esze, és minden támadásnál egy hasonló energiagazdaságos ügetéssel menekülne el, mint az ember, akkor sosem érné utol. Itt is az ész győz elsősorban, nem az ember állítólagosan nagyobb kitartó futásképessége. Ez csak egy legenda, semmi több...
#13: "Semelyik állat nem bírja ezt sokáig"
Ugyan, kérlek. Te magad is tudod, hogy a biciklid mellett futó kutyád elképesztően jól, és sokáig bírja az iramot szőrösen. Nem egy hosszútáv futó versenyhez csatlakozott kutya, mert éppen arra szottyant kedve (még a Góbi sivatagban is! - 250 km-es extra-táv), és mindig az élmezőnyben végeztek, szőrösen, és ha nagyon akarták volna, alighanem röhögve az elsők lettek volna.
Bármilyen hosszútávfutónak még sokszor ajánlják is a kutyák társaságát edzéshez, az olyan embereknek, akik kissé ilyenkor egyedül érzik magukat... (nem fogja majd vissza az embert a futóteljesítményében...)
Szerinted ez az állat is a remek hosszútávfutása miatt vesztette el a szőrét? :D
Vagy ez?
Dehogy azért! Nem volt szüksége a szőrre, és kész.
#13: "Máig egyedi teljesítménye az embernek a maratonfutás"
Pl. egy gnút is erről megkérdeztél? Kimosolyogna... :) - egyébként ki tudott rávenni, pl. egy gazellát, hogy az erejét tudományos alapossággal ossza be, és fusson így kitartóan, ameddig csak tud??? Közben kulacsból vizet is szlopálhatott?... :D
#13: "De még a lovat is képes az ember hosszútávon lefutni."
Nem mondod! :D
Minden évben megrendeznek hosszútávú futóversenyt ember és ló között, és a ló elsöprő mennyiségben szinte mindig elpi*sázza az embert. Amikor nem, akkor rendkívül meleg volt (bár alább ezt nem írják).
De nagyon nem kellene elfeledkezni arról, hogy a ló hátát ilyenkor mindig megüli egy nehéz lovas is, ami olyan, mintha mi a futás közben egy - mitt'uomén - 5-7 kilót cipelnénk magunkkal, ráadásul alighanem a futók állandóan locsolgatták magukat vízzel, és mindegyik emberi versenyző egy átlagembernél nagyságrendekkel edzettebb volt, és aligha hiszem, hogy a régi vadászok gyakorolták a hosszútávfutást... :D
Egyszóval a ló lovassal a hátán is szinte mindig győzött, anélkül meg tuti mindig győz. A szavannán a szőrre nem a nagy hideg miatt van szükség, hanem nagyon erős védelmi felületet ad (a karom lecsúszik róla, átvághatsz vele ágas-bogas helyeken, sokkal nagyobb ütést/vágást viselsz el), temperál, védi a testet az erős napsütéssel szemben, a rovartámadásokkal szemben, fontos jelzésekkel bír párválasztáskor, stbstb. Csak a vastagbőrűek, ill. az egyéb testfüggelékekkel rendelkező lényeknek nincs szőre a szavannán. A szőrre az embernek egyre kevésbé volt szüksége, mert a tűz, a szerszámok, kunyhó, távolról ölő fegyverek stb. miatt a teste egyre távolabb került a veszélyforrásoktól, és az evolválás során tapasztalható, hogy amire nincs szükség, az törvényszerűen redukálódik, ahogy annak idején a farkunk is eltűnt. Továbbá nyilvánvaló, hogy az egyre csupaszabb bőrt az ember vonzóbbnak tartotta, így a szőr eltűnését a szexuális szelekció nagyon felgyorsította.
Na, azért még...
#13: "Csak a ló ami képes hosszabb távon futni, mivel annak is van egy fajta izzadsága"
A strucc sem izzad, mégis nagyságrendekkel jobb távfutó, mint az ember. Az ember sosem érné utol. A tevék szőrösen, és alig izzadva (tapintásra szárazak mindig), 12 mérföld/óra sebességre akár 18 órán keresztül is tudnak tartani, ami minden emberi rekordot megdönt. Nem utolsó sorban messze nem pusztán az izzadással lehet hatékonyan védekezni a testhőmérséklet káros növekedése ellen. Pl. A Grant-gazellák is ugyanúgy képesek izzadni, de egyszerűen nem szorulnak rá nagy mértékben erre, mivel ezek a gazellák képesek önmaguk a testhőmérsékletüket emelni, így a hűtéshez szükséges nagyobb folyadékvesztésre nincs szükségük az esetek nagyobb hányadában, valamint hűtést biztosít az erőteljes specifikus zihálás is. A villásszarvú-antilop is képes 45 perc alatt lefutni a maratont (a legszuperebb, egészen kivételes emberi futók számára is több kell, mint 2 óra). Véletlenszerű megfigyelés volt, hogy pl. egy kenguru, szőrösen, és az emberi komfortot meghaladó melegebb környezetben 10 óra alatt 200 mérföldet tett meg.... mellette se lett volna semmi esélye az embernek, és a gnúk mellett se, és még bőven lehetne sorolni...
Hogy a mi hosszútáv futásunk rendkívüli lenne, gyakorlatilag sokkal inkább a legendagyártás kategória, semmint jól megalapozott tudományos kutatási eredmény.
Pl.: itt egy legendagyártás:
Idézve fordítóval a Llanwrtyd Wells-is ember versus ló versenyről: "Az emberek rendszeresen megverik a versengő lovat"
Ennek pont a fordítottja az igaz. 1980 óta a 22 mérföldes terepfutó versenyt negyvenkét év alatt csak négyszer nyerte meg ember, és a valóságban az ember ellen menekülő állat mindig meg fogja keresni a simább terepviszonyokat. Az ember a nehéz terepviszonyok között komoly előnyben van. Plusz a menekülő állat hátán nincs egy nehéz ember, és messze nem fair összevetés az se, hogy a világ legjobb emberi hosszútáv futóinak teljesítménye alapján kiáltják ki az embert győztesnek. Az állandóan edzésben lévő profi maraton futó hullára nem átlag ember. Nem szoktak olyat csinálni, hogy kiválogatják a világ legtehetségesebb hosszútáv futó lovait, majd azokat egész életükben tudományos alapossággal kiképzik nap mint napi edzéssel, hogy minél messzebb fusson, pedig aligha kétséges, hogy ebben az esetben is a ló nyerne.
Idézve fordítóval: "A litván Aleksandr Sorokin tartja a 100 mérföldes futás világcsúcsát tíz óra, 51 perc és 39 másodperc alatt. Ezzel szemben a 100 mérföldes versenyt teljesítő ló világrekordja 6 óra alatt van ."
Konklúzió: "Tehát az emberek még az ultramaratoni távokon sem azok a szuper-állóképességi sportolók, akikről egyesek azt állítják... Szóval, hogyan hihettük el, hogy olyan jobb állóképességi sportolók vagyunk, mint a többi szárazföldi emlős? Leginkább hipotetikus spekulációkra támaszkodva, mint objektív adatokra."
De még ha hasonlóan jók is lennénk a lovakkal, zebrákkal stb. hosszútáv futásban, akkor is az a helyzet, hogy az utóbbiak szőrösek, ergo, semmiféle bizonyíték nincs arra, hogy a szőr elhullajtása számottevő előnyt jelentene a hosszútáv futás kialakulásában.
#16: "nagyon meggyőzően írsz, de bemásoltam a válaszaidat chatgpt-be és mindet megcáfolta."
Akkor mondd meg a ChatGPT-nek, hogy hülye.
#16: "A teve sem képes megállás nélkül 18 órát loholni és egy fittebb ember simán lekörözi."
És neked ezt tényleg a ChatGPT válaszolta? Nem a szomszéd gyerek vert át távoli desktopról? :DDD Szerinted a ChatGPT okosabb az Illinois State University-nél?
Idézve: "The camel's top speed over shorter distances is reputed to be 40 mph, and they can average 25 mph for one hour and 12 mph for up to 18 hours. A camel could therefore cover about 216 miles in those 18 hours, easily eclipsing the human ultramarathon record of 188.6 miles covered in an even longer 24 hour period."
Ezek felmérések. Tapasztalatok. :)
#16: "Ugyanúgy a lovat is utóléri."
Persze! Nagyon ritkán, meg a mesékben... :D
Mondd! Nem gond, hogy kompletten beszúrtam neked a versenyeredményeket ember versus ló? Csak akkor volt esélye az embernek, ha a ló hátán lovas ül, és meleg volt nagyon, és a pálya nem sima szavannai-, hanem nehéz terepviszonyokkal rendelkező természetes akadálypálya volt...
Mondd! Teljesen megkergültél? A bemutatott komplett 42 év versenyeredményeit nem tartod hitelesnek? Csak négyszer tudott az ember győzni, minden más esetben a ló volt a nyerő, még úgy is, hogy számára a körülmények minden szempontból hátrányosak voltak, és messze nem fair verseny volt.
#16: "NINCS olyan állat ami ezt akár csak megközelítené szárazföldön"
Akkor még egyszer, a tények. Tudod azok, amikből a te mesemondásaidban egy darab sincs:
Az ultramaratonon egy középtermetű kutya csatlakozott a Góbi sivatagban a futóhoz, és 125 km-en át vele együtt haladt.
Idézve: "Cactus a múlt vasárnapi nyitószakasz után csatlakozott a mezőnnyel, és velük teljesítette a maradék négy napra kiírt 193 km-t... Azt már csak mellékesen jegyzik meg, hogy míg az emberi résztvevőknek 13 órájuk volt teljesíteni a szerdai extra hosszú, 76 km-es etapot, addig Cactus 11 óra és 15 perc alatt leküzdötte azt, fittyet sem hányva a homokviharra."
Teljesen megszokott, hogy bármilyen ultramaratonon is olykor a kutyák a gazdikkal együtt futnak, és soha nem hátráltatják a gazdit:
#16: "Nem a maraton a csúcs az embernek, azt csak azért hoztam fel hogy kicsit fittebb 60+-osok nem túl sok edzéssel is képesek megtenni"
Én messze nem a maratonról írtam. Az átlagkutyák edzés nélkül is ennél sokkal többet lefutnak, csak úgy jópofiból, és messze nem igaz, hogy bármely 60 éves le tudná futni ezt. Azért a maratonhoz még egy fiatalembernek is nem keveset kell edzeni, főleg ha azt akarja, hogy egy edzetlen átlagkutya sebességével tudja lefutni az egészet. Nem tudjuk, hogy egy kutya, ha valamiért rettentő fontosnak tartaná, hogy a maratont lefussa minél gyorsabban, akkor mennyi idő alatt teljesítene, de aligha kérdéses, minden embert le tudna hagyni.
Már csak maga az a tény totálba cáfolja az elképzeléseidet, hogy minden átlagkutya, eredendően, edzés nélkül eleve jobb hosszútávfutó, mint az átlagember.
#16: "és már ezzel lenyomják az állatok többségét..."
A csigáét, vagy a szavannai levadászandó állatokét? Csak az előbbiek esetén lenne esélyük, az utóbbiak esetében aligha, ha azok teljesen hasonlóan tudatosan beosztanák az erejüket futáskor, és a menekülésüket úgy terveznék meg előre, hogy közben vízhez is jussanak.
#16: "Sokkal durvább ultramaratonok is vannak ahol akár 80 órát is futottak megállás nélkül, 560 km-en át (asszem ez a rekord). NINCS olyan állat ami ezt akár csak megközelítené szárazföldön."
Semmi okát nem látom annak, hogy az a kutya, amelyik könnyedén az ember mellett lefut 193 km-t, az miért ne tudna akármennyit is, amire az ember is képes. Amit mondasz, az csak szimplán az ujjadból szopott nagyotmondás mindenféle tény nélkül. Ha majd bemutatod, hogy a kutyák kidöglenek az ember mellett, csak akkor érnek valamit az érveid, addig csak mese habbal.
#16: "akár 80 órát is futottak megállás nélkül"
Ez megint csak süketelés. Erre rettentően kevés ember képes, vagyis ez nem emberre jellemző tudás, mivel ilyenkor bőven emberfeletti képességről van szó. Ezt azok érik el, akik kivételesen tehetségesek, és erre gyúrnak rá egész életükben tudományos alapossággal. Az igazi fair verseny az lenne, hogy ha rengeteg lóból kiválasztanánk a leges-legtehetségesebb hosszútáv futó csikókat, és utána tudományos alapossággal egész életükben treníroznánk állandóan a hosszútáv futásra őket. Be lennének tanítva, hogy mindig fussanak együtt az emberrel, és a szintén mellette haladó tartályos kocsiból futtában akkor tudjanak szlopálni vizet, amikor akarnak, és futtában tudjanak működtetni zuhanyt is. Az ilyen ló kenterbe ráverne mindenféle emberi futóra, mint ahogy az ilyen futó is kenterbe ráver az átlagemberre.
A történelmi tény az, hogy az ember ló nélkül még csak megközelítőleg se tudott akkora területeket bejárni, mint lóval.
Fordítóval: "A lovak adták a gyors utazás első eszközét. Ez felgyorsította a migrációt, a kereskedelmet és a kultúrák közötti kommunikációt. Segítették a nyelvek és kultúrák elterjedését az egész világon."
Miért kellett az állítólagosan eredendően remek hosszútávfutó embereknek ahhoz ló, hogy ez megtörténjen??? Ja, bocs, már megint a legendáriumod torpedótalálat érte... :D
#16: "Szóval szép próbálkozás, de semmit nem cáfoltál meg."
Kivéve mindent, amit állítottál. Mellesleg semmit se igazoltál, így igazándiból nem volt mit cáfolni. Hullára semmi mást nem csináltál, mint mesékkel traktáltál minket, és a nyilvánvaló cáfoló adatokról meg tudomást se vettél.
#16: "és nem alakult volna ez ki, nem fektetett volna ebbe a képességbe ennyi energiát az evolúció ha nem ez volt a kulcsa a túlélésnek nagyon sok ideig."
Ne röhögtess már ki azzal, hogy az embernek bárhol is 42 km-es hosszútáv futásra lett volna rendszeresen szüksége, és annyit meg bármelyik korábban kitárgyalt állatféle is tud produkálni, ha ugyanolyan ésszel használja az energiáit, mint az ember, és gyorsabb is lesz, ha valamiért azt akarná, hogy versenyezzen. Bárhogyan is, de a szőr eltűnéséhez nyilvánvalóan a hosszútáv futás képessége egy cseppet se szükségeltetik, és senkinek se kellett akkor se 500 km-et futnia, se 80 órát egyhuzamban...
17: hát te aztán igazi cherry picker vagy. Az első linkedet megnyitottam és csak egy mondattal továbbolvastam az idézeted után:
"Horse aficionados are quick to point out, however, that pushing a horse to run long distances at high speed can endanger the life of the horse. Human runners could therefore likely win a long distance race with a wolf and could possibly mount a serious challenge against a camel or horse (unless the camel or horse happened to be an elite runner for their species)."
illetve mégtovább:
"Why do humans excel at long distance running? ... We are also better at running long distances during the heat of the day than other species. Our numerous sweat glands and furless bodies are much more efficient at dissipating the heat generated by running than the panting using by most other mammal species. These researchers theorize that endurance
running once helped humans chase down prey until it tired in hot temperatures."
A saját forrásod is ugyanazt mondja amit én. Elég már ebből a hülyeségből.
17: ja és ez a gyöngyszem:
"Az átlagkutyák edzés nélkül is ennél sokkal többet lefutnak, csak úgy jópofiból, és messze nem igaz, hogy bármely 60 éves le tudná futni ezt."
Nem véletlenül azt írtam hogy egy FITTEBB 60-as. Ne a mai, egész életükben ülő hájpacákból indulj ki. A vadászó/gyűjtögető őseink alapból többet bírtak mint ma egy komolyabb sportoló, csak az életmódjukból kifolyólag.
Másik hogy te komolyan egy KUTYÁT hozol példának? Ami egy mesterségesen, ember kénye-kedve szerint kitenyésztett fajta? Ami az ember melletti éléshez lett "kifejlesztve"? Jó hogy bírja úgy mint az ember, hiszen együtt vadásztak! Amelyik nem bírta, azt nem szaporították!
Legalább farkashoz hasonlítottad volna. Ja hogy a saját forrásod szerint azt simán lenyomjuk? Ah, szóval ezért nem ahhoz hasonlítottad te kis szemezgető 😏
17: ja és "Szerinted a ChatGPT okosabb az Illinois State University-nél?"
Hát konkrétan ugyanazt mondta, csak nem a kontextusból kiragadt félreértelmezésedet.
De akkor felteszem én meg neked a kérdést: Szerinted Te okosabb vagy a ChatGPTnél? Hát van egy egód...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!