A 40. születésnapon véget ér a fiatalság, és onnantól középkorú az ember?
#1: szerinted ez tudományos kérdés? Ne legyél már nevetséges...
Ha ez megnyugtat, a kérdésed alapján még bőven gyerek vagy.
Simán lehet tudományos kérdés, hiszen az emberi élet szakaszairól van szó.
Itt például ezt olvasom:
"Az angol Oxford dictionary a fiatal felnőttkort 20 és 40, illetve 45 éves kor közé teszi, a középkorúság életszakaszát pedig 45 és 65 év közé. Ezt fogadják el általánosnak az Egyesült Államokban a pszichológusok."
Engem viszont az érdekelne, hogy a biológia mit mond.
A pubertás kort/felnőtté válást olyan szépen elmagyarázzák a biosz tankönyvek, akkor az öregedésre miért ne kaphatnék választ?
Tudom, hogy kényes téma, hogy az ember öregszik, de engem erdekel.
Kérdező, engem is érdekel, hogy erre a kérdésre milyen választ vársz? Igen, az Oxford dictionary ide teszi. (Mármint ha a magyar wikipedia igazat mond. Amit én találtam, az alapján a 45 év igaz.)
Na és? Attól, hogy épp 40 vagy 45 évre teszi valami a középkorúság kezdetét, mi változik?
"Engem viszont az érdekelne, hogy a biológia mit mond."
Hát erről kb. semmit, mivel a középkorúság nem igazán biológiai kategória. Ki lehet persze jelölni, lehet definiálni, de önmagában mit mond ez nekünk?
Egyébként annyiból nagyjából jó a határ (bár inkább a 45 éves), hogy nemrég egy kutatás arra jutott, hogy a molekuláris bélyegek alapján 44 éves és 60 éves kor körül van egy fokozott öregedési periódus (illetve valószínűleg egy van még 78 éves kor körül, de ezt nem tudták vizsgálni, mert nem volt elég öreg személy a mintában).
Persze ez is csak a jelenlegi tudásunk.
A hölgyeknél amúgy nyilván a 45 éves kor körüli időszak egyértelmű változást jelent a menopauza miatt.
Egyébként az öregedés elég intenzíven kutatott téma már rég óta. Nem vagyok teljesen naprakész a témában, de amennyire tudom, bár már több (genetikai és környezeti) tényezőt is azonosítottak, ami hozzájárul, még nincs tisztázva a mechanizmusa.
"egy kutatás arra jutott, hogy a molekuláris bélyegek alapján 44 éves és 60 éves kor körül van egy fokozott öregedési periódus"
Ezzel lényegében válaszoltál is a kérdésemre.
45 évesen ér véget a fiatalság.
#6
Ha így gondolod, örülök. (Bár őszintén szólva vannak kétségeim, átment-e az, amit a válaszom lényegének szántam, de ne legyen igazam!)
sadam87:
Én nem ismerem a magas szintű biológiát. Abból indultam ki, amit az általános és középiskolás tankönyveimben olvastam. Mivel pedig azok a könyvek írnak az életszakaszokról, ezért azt gondoltam, hogy a középkorúság biológia kategória.
Arra próbáltam célozni, hogy fel lehet állítani intervallumokat, csak kérdés, mennyi értelme van. Nyilván vannak olyan életkorok, amik erőteljesebb változások jellemzőek, de azért azoknak sincsenek éles határai. Például gondolj a serdülő korra. Nem mindenkinél pont ugyanakkor következik be. Van, aki korábban, van aki később érik. Persze, lehet egy hozzávetőleges életkort rendelni hozzá, valamennyire van is létjogosultsága, de igazából egy folyamatról van szó.
Nyilván valamennyire van értelme ilyen életszakaszokról beszélni, hiszen természetesen léteznek életkori sajátosságok (pl. más a gyerekkor, serdülőkor, felnőttkor, öregkor, ez egyértelmű). De nem hiszem, hogy túl sok értelme van túl szigorúan felosztani az élettartamot ilyen időszakokra. A kérdésedhez kapcsolódva: nem hiszem, hogy a legtöbb ember drasztikus változásokat tapasztalna 40 vagy éppen 45 éves korában. (Talán az említett menopauzát kivéve a nőknél.) Lehet, hogy itt van egy jelentősebb lépés az öregedésben (ahogy az általam idézett cikk mondja), és ez alapján lehet is ezt egy korszakhatárnak mondani, de azért alapvetően egy folyamatos öregedésről van szó.
Tudom, hogy némelyik középiskolai tankönyvben (pl. a mozaikosban) van ilyen felosztás, de szerintem ez talán az egyik legértelmetlenebb része a könyvnek. Így önmagában nagyjából semmit nem mondd. Akkor lehet értelme az ilyen felosztásnak, ha valami lényeges megindokolja. Akár lehet is ilyen ok, de annak bemutatása nélkül a felosztás elég semmitmondó.
40 évesen már rég véget ért a fiatalság! Kb 35 éves korig tart.
Attól mert az emberek 25 évesen költöznek el vagy 30 évesen, nem jelenti azt, hogy 30 évesen kezdi a tinikort es 50 évesen épp befejezi.
A biológia attól még biológia, körülményektől függetlenül.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!