Az emberi populáción belül miért születik közel ugyanannyi fiú és lány?
Két oka van, az egyik genetikai a másik evolúcióbiológiai.
A genetikai ok az hogy amikor a spermiumok keletkeznek, akkor XY kromoszómájú elősejtekből a meiózis során logikusan X és Y kromoszómájú spermiumok jönnek létre 50-50%-ban és azok egyesülve az X kromoszómájú petesejttel XX (lány) és XY (fiú) kombinációkat hoznak létre, azonos eséllyel.
Persze ettől még lehetne egy mechanizmus, amelyik mondjuk elpusztítja az Y-t hordozó spermiumok felét, hogy több lány szülessen, mert végül is ők a hasznosak a faj szempontjából, a megtermékenyítéshez elég pár férfi/hím. Itt jön szembe az evolúcióbiológia: tegyük fel, hogy 10x annyi lány van mint fiú. Ha te nő vagy és eldöntheted hogy fiad vagy lányod legyen, akkor nyilván a fiút választod, mert így lesz sok unokád. De a többi nő is így gondolkodik és hamarosan hemzsegni fognak a fiúk, míg el nem érik az 50-50%-ot, ahol kiegyenlítődik a fiúk és lányok genetikai haszna.
Mert körülbelül ugyanakkora az esélye mindkettőnek.
Ha 8 milliárd alkalommal feldobsz egy érmét, az is kb fele-fele arányban lesz fej vagy írás, mert az 50%-os valószínűség ezt jelenti.
"mi szabályozza azt, hogy mégis közel 50-50 legyen?"
A mellékhere 50-50 arányban termel X és Y kromoszómájú spermiumokat. Az pedig hogy melyik ér oda annak 50% az esélye hogy fiú és 50% esélye hogy lány.
Innentől meg valószínűség számítás. Minél nagyobb a minta annál közelít az 50-50%-hoz az arány. Pl. nagyapám szomszédjának 15 lánya született és 0 fia.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!