Morálisan hogyan lehet igazolni azt, hogy az alapvető létszükségleteinkért dolgoznunk kell?
Az az állításom, hogy az emberi élet önmagában érték, minden mellékkörülménytől függetlenül, ezért az egyén legalapvetőbb szükségleteinek biztosítása jóléti társadalmakban nem lehet külső körülmények függvénye.
Ha valaki jártas normatív etikában, az levezethetné nekem, hogy hogyan igazolható a mai mainstream antiszociális álláspont, miszerint dolgozz, vagy éhezz.
" A kaja előállításához munka kell. És jé, ugyanoda jutottunk vissza! :D"
Nem jutottunk ugyanoda vissza.
Megpróbálom egy analógiával megvilágítani, hátha úgy megérted, hogy mit írtam. Egy kisgyerek 1 méteres vízben fuldoklik. Hivatkozhat egy 50 méterre levő valaki arra, hogy azért nem menti meg, mert odamenni fáradságos és energiát igényel?
Egy jóléti társadalom ugyanúgy megteheti, hogy a munkával termelt élelmiszerből átad az éhhalállal veszélyeztetettnek.
(És meg is teszi, gyakorlatilag ezért nincs éhhalál. Ahogy korábban írtam, nincs szükség morális igazolásra.)
-Az emberi élet önmagában nem érték, miért lenne az?
-Mi az alapvető létszükséglet? Mondjuk étel. Az étel úgy lesz, hogy valaki dolgozik vele elég sokat, mire ehető állapotba kerül. A társadalom, meg az állam nem dolgozik, az egyes emberek dolgoznak. Tehát ha valaki ingyen akar bármihez hozzájutni, akkor azoktól kell elvenni, akik dolgoznak. Viszont ha mindenkinek jár ingyen, akkor senki nem dolgozik. De akkor hogyan lesz az élelmiszer?
Az őrületes profitokat megnézve azt lehet mondani, hogy sokszoros túltermelés van. Nem attól kell elvenni, aki megtermeli, előállítja ezeket a javakat, nagyon egyszerűen fogalmazva Jeff Bezos a harmincötödiket már nem, de a negyedik luxushajóját még megtarthatja, mert húzunk egy felső határt, ami felett minden további többletprofitot a legkiszolgáltatottabbak megsegítéségre, egyfajta "erkölcsi minimum" elve alapján célzottan szétosztunk. Ezt egy bizonyos ponttól kezdve minden óriáscéggel meg lehet csinálni.
Az a társadalom, ahol felfoghatatlan, százmilliárdos vagyonok felett lehet ücsörögni, miközben milliók vegetálnak, éheznek és bűnöznek, egyszerűen megbukott.
Igazából leírni sem lehet, hogy mennyivel egészségesebb és prosperálóbb lenne egy olyan társadalom, ahol mindenki tudja, hogy a legelemibb egzisztenciális félelem sosem lesz realitás többé. Ez nem is csak az erkölcsről szól, képzeljük el, hogy milyen annak a teljesítménye, akinek az az egy motivációja van, hogy ne haljon éhen, és látja, 5-10-15 éven belül ennél előbbre sem fog jutni. Tömegeknek ez a mindennapi valósága.
A "fejlődés" a mai rendszerben annyit jelent, hogy pl. az Amazon egyre embertelenebb körülmények között tartja a munkavállalóit, ha ezzel lehet garantálni a profitok további növekedését.
Ettől a világ nem lesz jobb hely. Egy bizonyos ponton túl a kollektív érdek felülírja a részérdeken belüli részérdeket, ezt nem lehet vitatni.
Az volt a kifogás többek részéről, hogy ezek az emberek ne azért dolgozzanak, hogy más munka nélkül se haljon éhen. Csak jelezném, jelenleg azért dolgoznak, hogy a felső 0,1% még gazdagabb legyen. Lehet, hogy az én elgondolásom sem tökéletes, de hogy a jelenlegi struktúra szinte mindenki számára a lehető legrosszabb, az teljesen biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!