Miért így használják sokan a magyar nyelvet írásban?
Nem csak az oldalon vettem észre, de itt is jellemző.
Valamiért sok magyar ember, ha intelligensnek akar tűnni, felvesz egy rettenetesen modoros stílust, főleg írásban. Olyan emberek, akik szóban SOHA nem így beszélnek, írott szövegben hirtelen elkezdenek melyezni, meg olyozni. És helyett s, teljesen életszerűtlenül megfogalmazott, művi mondatok.
Ez miért van? Mire jó? (Azon kívül, hogy borzasztó kínos olvasni.) Nyilván vannak, akik szóban is mesterkéltek és modorosak, de itt most konkrétan arról beszélek, hogy szóban nem ilyen, de írásban igen.
Nemrég pl. a könyves témában leszúrta az egyik válaszoló a kérdezőt, mert azt írta, "melyik könyvek" és nem azt, hogy "mely könyvek". De most komolyan, ha alapvetően nem így beszélsz (márpedig legtöbben nem), akkor írásban miért kell erőltetni?
Mondjuk nagyon sok filmes párbeszédet, vagy könyvet is ilyen természetellenesen írnak meg magyarul, amit szintén nem értek, mert ott elvileg hivatásos ember foglalkozik a szöveggel, akinek érteni kellene a stilisztika lényegét.
Mi abban a modoros és mesterkélt, ha valaki kijavítja azt, amit a másik elrontott, csak mert a másik nem tanult meg normálisan ragozni?
Talán meg kéne tanulni helyesen írni és beszélni a saját anyanyelveden, és akkor nem lenne "modoros" a helyes alak. 🤦
#4
Kérdező, ritka hülye vagy.
"Melyik könyvek" így ez az alak helytelen ragozás szempontjából.
Helyes alak: mely könyvek
Komolyan, nyelvtanból te hanyas voltál?
Ui.
Helyes alak még ez is: melyik könyv
Mert írásban megtehetem, hogy választékosabban fogalmazzak, és ha szerinted ez egyenlő a modorossággal, akkor te sohasem találkoztál igazán modoros emberrel :D
Ezen kívül regényt írok, szóval nekem teljesen természetes, hogy írásban jóval kifejezőbben használom az anyanyelvemet (legyen szó terjedelemről vagy stílusról), mint amikor valakivel "csupán" beszélgetek.
Engem szóltak már meg azért, mert túl választékosan fogalmazok, írásban és szóban is.
Szerintem pedig pont, hogy ez a kellemesebb felállás, mint a (netes) szlenggel, rövidítéssel teletűzdelt iromány. Annak is megvan, persze, a maga varázsa, meg okkal van jelen, és nem is ellenzem, csak nekem az előbbi variáció a szimpatikusabb, jobb érzés olvasni is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!