Nehéz úgy gondolkodni/beszélni valakivel ha a szemébe nézel?
Hivatalosan autizmussal diagnosztizáltak korábban.
De őszintén érdekel, hogy a nem-autisták miért ragaszkodnak ennyire a szemkontaktushoz a beszélgetésekben. Nekem nagyon nehéz úgy koncentrálni egy beszélgetésre, ha a másik szemét kell bújni.
Ez csak autistákra jellemző, vagy más is küzd ezzel?
Nekem igen. Nem tudom összeszedni rendesen a gondolataimat. Már megtanultam pár másodpercig az illető szemébe nézni, mert tudom, hogy ez nekik fontos, de nekem nagyon bénító, ha nem készülök rá fejben.
Egy szintén aspergeres.
Én meg szemkontaktus nélkül nem is szeretek beszélgetni egyáltalán.
Ha valaki például egyszer sem néz a szemembe, abban meg sem tudok bízni, és a lehető leghamarabb abbahagyom a diskurzust.
Én is autizmussal lettem diagnosztizálva nem rég (pontosabban Asperger szindrómával)
Eddig nem nagyon értettem miért vagyok ennyire introvertált stb. De be lehet illeszkedni/ tanulni ami nagyjából sikerült is.
De a lényeg hogy engem is nagyon idegesít ha beszélnek hozzam és folyamatosan a szemembe néznek, mert akkor nem koncentrálok arra annyira amit mondanak nekem, hanem azon gondolkodok miközben bámulom az illető háta mögötti falat, hogy vajon hova kéne néznem és hogy nagyon gaz e. Meg hogy vajon így azt gondolja hogy nem is érdekel az egész?
Szóval erre én is kiváncsi vagyok, mert ugyan próbálkozom ez a dolog mégsem megy egyáltalán.
Talán picit tudok segíteni.
Én nem vagyok autista viszont szemtengelyferdülésem van, volt és ezért nem szívesen néztem mások szemébe és ami azt illeti ők sem az enyémbe. Ám más okból mint azok akik az autizmus spektrumán vannak. Én eleinte kerestem a szemkontaktust csak hát gyerekként jött "az engem néz és téged lát" duma. Megműtötték a szemem kétszer is, de ha elfárad vagy csak eszembe jut hogy van, volt ilyen gondom, már szétis csúsznak a szemeim. +Ezért baromi fárasztó sokáig tartanom a szemkontaktust,
Aztán elkezdtem nem verbális kommunikációval foglalkozni ami alapesetben sajnos nem ad magyarázatot a téged érdeklő dologra. Viszont feltűnt, hogy amúgy az emberek és én is megelpő módon tudtunk adaptálódni ahhoz hogy nem igazán nézünk egymás szemébe. 1-2 akadt aki erőlteti és bizony amikor elfárad a szemem meglepődnek.
A fenti jelenség miatt értettem meg a szemkontaktust azt hogy miért megy nehezen másoknak, miért igénylik mások és mik is azok az információk amik annyira lényegesnek tűnnek, hogy feltétlen fontos hozzá a másik szemgolyóját bámulni.
Nos, azt gondolom, hogy az egésznek a neurodiverzitáshoz van köze és bizony mi NT emberek ehhez bizonyos fogkig tudunk alkalmazkodni annyira hogy el is fedi előlünk a neurodiverzitást.
Ha megengeded megmutatom, hogy miről is van szó és milyen jeleket keres egy NT tudtán kívül.és hogy mi ebben az egészben a rendszer.
A mobiltelefonod szelfi kamerájára lesz szükség és arra hogy egy felvételt készíts önmagadról, miközben négy egyszerű feladatot végzel el.
A felvétel legyen folyamatos és minden feladat elején, nézz a kamerába és mutsd az újaiddal a feladat sorszámát vagy mond azt a felvételre, közben a kamerába nézve. Majd végezd el a soron következő feladatot.
1, idézz fel egy jól ismert képet, mondjuk a kutyád kinézetét vagy bármit amnek a kinézetét jól ismered.
2, Most egy olyan képet képzelj el amit még soha nem láttál.
3, idézz fel egy jól ismert hangot, mondjuk a kutyád ugatását.
4, Képzelj el egy olyan hangot amit soha nem hallottál.
Az egyes feladaok után amikor a következő feladat sorszámát rögzíted nézz a kamerába, aztán már nem kell.
Ha vissza nézed a felvételt akkor amikor a felvétel sorszámát mondod mutatod, a nullás jel, egyfajta szinkron. A négy különböző funkcióhoz vagy négy különböző irányba nézel vagy ugyanabba az irányba. Ha ez utóbbi áll fen akkor legyen ez a jel az 5. jel, ha nem akkor a négy feladatnál eltérnek a jelzéseid és ezek szerint számozd meg a funkciókat.
Ha visszanézed a felvételt akkor így vagy ezt a jelsorozatot látod, hogy 0 1 0 2 0 3 0 4 vagy azt hogy 0 5 0 5 0 5 0 5
Ha esetleg ezt a kísérletet másoknál is elvégzed vagy megfigyeled hogy az egyes funkciókhoz merre néznek.- Akkor azt láthatod, hogy akár más irányokba néznek minden egyes funkcióhoz akár ugyanarra mindegikhez, nem feltétlenül egyezik a jelzés a Te jeleiddel és ugyanígy nem feltétlenül egyezik a másik NT jeleivel. Más irányba nézhetnek a bal és a jobb kezesek és általában az intuitívok néznek minden funkcióhoz ugyanabba az irányba.
Na most egyébként vannak emberek akik nullás jelzéssel végig tudják tolni a kisérletet, ők azok akik még az NT embereket is zavarba tudják hozniazzal, hogy hosszan tartják a szemkontaktust.
Jó eséllyel a Te szemed is valamilyen irányba néz a funkciók használata közben mint az NT embereké, még az is lehet hogy ugyanarra is nézel mint a gyakori NT típusok.
Valójában a nullás jelzéssel van gondod és azért mert ezek visszacsatolt jelzések, nem vagy csak nehezen tudod használni az adott funkciót vagy más szemmozgással járó funkciókat ha nem nézel hozzá az adott irányban és például ez akkor jelentkezik leginkább ha Te beszélsz.
Nem az a lényeg hogy az egyik ember jobbra felfelelé emlékezik a kutyája képére a másik meg balra és felfelé, mert mindkettőjüknél ez a 0 1 0 jelzés. A legtöbben pedig attól függetlenül hogy NT-k vagyunk vagy éppen valaki rajta van az autizmus spektrumán, nem vagy csak nehezen tudnánk felidézni a kutyánk képét vagy mást, ha nem nézünk hozzá a számunkra hozzá tartozóirányba vagy nem abba nézzünk. Azaz többnyire mint NT emberek sem tudjuk leadni a nullás jelet, magát a szemkontaktust, ha éppen valaminek a képét kell felidézni.
Valójában a legtöbb Nt sem tudja tartani ilyenkor a szemkontaktust, mert beszéd közben amikor egy képről, koncertről étteremről bármiről beszél, használnia kell ezeket a funkciókat és közben nem tudjuk a nullás jelet leadni a legtöbben.
A trükk az, hogy amíg szinkronban van a mondandóval, mert éppen valaki azt írja le, hogy nézett ki a tányér az étteremben akkor bizony 0 1 0 jelzést a másik fél szemkontaktusként éli meg.
Ha pedig már ezt tudod és tudod hogy valakinek merre van a 0 1 0 jelzése és helyette a 0 2 0 mutatja a szeme, mikor egy vizuális emlékéről mesél, akkor jó esély van arra, hogy valójában akkor találja ki amiről mesél.
Az emberek szeme valójában nagyon sok információt rejt. Például mutatok egy jó kis trükköt. 10 Pici cetlire írj egy-egy számot. 1 és 10 között.
Kérd meg egy ismerősöd, hogy húzzon egy cetlit úgy hogy ne lásd, mond meg neki, hogy ki fogod találni melyik szám van nála és kérd meg, hogy bármit kérdezel, csak annyit feleljen, hogy nem.
Majd nézz a szemébe, most már valószínűleg könnyeben fog menni, egyrészt mert keresni fogsz egy információt és mert nem kell olyan kognitív funkciót használnod ami a szemmozgással járna. Ezútán menj végig a számokon 1-10 között, kérdez rá mindegyik számra, hogy az van-e nála, amelyik számnál kitágul a pupillája az a szám van nála.
Mi NT emberek nem tudjuk, hogy valójában a fentiekhez hasonló jelekért bámuljuk egymás szemgolyóját és emiatt aztán, elég fura magyarázatokkal tudunk előállni, hogy miért csináljuk. Pl : Ezzel figyelsz a másikra. Mert emberek vagyunk. Mert alap hogy a szemébe nézel annak akivel beszélsz. Általában nem tudjuk csak mi megszoktuk, mert a tudatalattink bizonyos fokig kezeli a neurodiverzitást és szükségünk van szinkronjelekre a másiktól, de általában nem értjük, hogyan és miért csináljuk.
Amikor egy ember aki rajta van az autizmus spektrumán, a más fajta elmeszerveződés miatt ő látja, hogy abszolult kaotikus ez a rendszer, szinte minden embernek más más mintát rajtol a szeme beszéd közben és egyáltalán nem is érti, hogy az NT-t hogy hogy nem zavarja az elmélye használatában a másik szemének a bámulása.
Ám amit nem szoktatok tudni, hogy az NT a nullás jelhez szinkronizál és a küllönböző neurodiverzív jeleket pedig „tudat” alatt tudjuk kezelni. Ahogy a 0 1 0, 0 2 0 stb jelzéseket szemkontaktusként éljük meg, ugyanúgy szemkontaktusként szinkronként vagy annak a jeleként éljük meg ha valaki egy képet idéz fel a 0 1 0 jelzést függetlenül attól, hogy az adott ember végül is a két nullás jel között milyen irányokba is néz.
Mutatok még egy kísérletet ha nem bánod. Kérd meg egy ismerősöd hogy segítsen neked egy kísérletben. Fura lesz mert most te fogod arra kérni hogy végig nézzen a szemedbe, majd mikor visszaolvasod a telefonszámát. Kérd meg hogy mondja meg a számát, Te írd le, majd az övétől egy mindenképpen eltérő bontásban olvasd vissza. Például ő így mondja hogy 06 30 123 4567 Te pedig olvasd így vissza, hogy 063 012 345 67 vagy akár el is ronthatod direkt, kérdez rá, hogy ez az ő száma-e, ám közben végig nézzen a szemedbe. Szerintem így megtudod csinálni a szemkontaktust, de ha nem akkor kérj meg rá mást hogy más nézzen az ismerősöd szemébe és készítsetek róla videót.
Van egy jóslatom a kísérlet kimenetelére az NT emberek vagy nem fogják tartani a szemkontaktust vagy ha igen nem tudják felismerni a saját számukat, maximum blöffölnek de ez hamar kiderül ha direkt elrontod a vissza olvasott számot.
Ennek az az oka, hogy jó eséllyel a másiknak konvertálnia kell a számot vgy az általad mondottat a saját formátumára, ahhoz különböző olyan kognitív funkciókra amik szemmozgással járnak.
Amikhez ők is nehezen férnek hozzá szemkontaktus közben. Mert például elképzeli az általad mondot számot leírva, képzeletben felolvassa és összehasonlítja a hangzását a saját számával. Attól függ hogy használja az elméjét. Mi NT emeberek az ilyesmiket is szemkontaktusként éljük meg. Miközben nem is tudnánk mi sem tartani ilyenkor a szemkontaktust vagy ugyanúgy nem tudnánk rendesen használni az elménket a legtöbben.
Na de mi van akkor, ha tényleg annyira nem megy a szemkontaktus, hogy a nullás jel erejéig sem vagy a fenti szemkontaktusos kísérleteket sem tudod megcsinálni.
Azt gondolom a saját tapasztalataimból kiindulva, hogy az NT embereknek a szinkron jel a fontos nem feltétlenül az hogy az a szinkronjel konkrétan a szem szinkronjelzése legyen.
Az NT embereknek arról van szükségük információra, hogy egyáltalán a beszélgetés része vagy még, hogy figyelsz-e arra amit mondanak, persze hogy melyik része érdekel a mondandójuknak, stb.
Ha a kommunikációban blokkonkét bármilyen jellegű visszajelzést adsz, hümmögés biccentés, stb.
Akkor a szemkontaktus jó részét meg lehet úszni. Például elmondja hogy hétvégén elmentek a Mecsekbe. Lehet hogy keresnéd veled a szemkontaktust éppen de Te visszaválaszolsz, hogy az egy szép hely és hagyod tovább beszélni. Elmondja hogy vinni akarták a kutyákat is, de ezért azért amazért nem, otthon maradtak a nagyival. Ez megint egy újjabb információs blokk, itt mondjuk biccentesz vagy hümmögsz egyet. Aztán elmondja hogy voltak az Albaligeti barlangban, megint egy információs blokk, ha voltál már és tetszett rávágod, hogy az klassz és hagyod beszélni, de megeteszi egy aha vagy egy biccentés is.
Így a másik meg fogja érteni, hogy nem úgy kezeled az információt ahogy várná, nem fogod a szemeddel jelezni a szinkron jeleket, hanem más tíipusú jeleket használsz a szinkronra.
Az emberek jelentős részénél ez be fog vállni. Ám ha szemkontaktust kell használnod, akkor igazából a nullás jel szinkronja az érdekes. Tehát amikor nem kell a szemeidnek kognitív funkciót visszajeleznie, akkor valószínűleg a másik szemébe tudsz addig nézni. Ha ezt szinkonban csinálod szemkontaktusként éli meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!