Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Határontúli magyarok! Valóban...

Határontúli magyarok! Valóban létezik az az érzés, hogy se ide, se oda nem tartoztok?

Figyelt kérdés
Borbély Alexandra (színésznő) egy TEDx konferencián beszélt arról, hogy Szlovákiában nem tartották szlováknak, itt Magyarországon pedig magyarnak nem tartották. Ti éreztetek már így? Ti miként definiáljátok magatokat? (Magyar és pl szlovák vagy csak magyar vagy csak pl szlovák) Érdekel, hogy hogy viszonyultok ehhez a kérdéshez.

2023. máj. 7. 14:54
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos igen. Több magyar (Magyarországon született, magyar nemzetiségű) is éreztette már velem, hogy én nem érek annyit, mint ők, hogy nem vagyok magyar, kb. mit képzelek, hogy ide jöttem az országba. Ezzel szemben vannak jó páran, akik nem ilyenek, nem azt nézik, ki hol született, honnan jött. Igyekszem az első kategóriába tartozó embereket messziről elkerülni, dehát orvoshoz kell járni, ügyeket kell intézni stb., nem teljesen kivédhető.
2023. máj. 7. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Első vagyok, a vége lemaradt. Magyar vagyok, függetlenül attól, hogy nem Magyarországon születtem. Magyar az anyanyelvem, magyarok a szüleim, nagyszüleim és így tovább. Sosem tartottam magam románnnak, csak azért, mert az állampolgárságom román.
2023. máj. 7. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

1987 őszén születtem az egykori Jugoszláviában és ott éltem 1991-ig a háború kirobbanásáig, de érzelmileg nekem olyan, mintha mindig is Magyarországon éltem volna. Magyar óvodába jártam, ahol mindenki magyarul beszélt, s minden szomszédunk magyarul beszélt. Amikor kirobbant a háború, akkor átköltöztünk Magyarországra, ahol konkrétan felnőtt koromig konkrétan úgy éltünk, mint a prolik. Albérletből albérletbe, s egyik rosszabb volt, mint a másik szerkezetileg és helyileg egyiránt. De mivel az átköltözéskor anyámat autóbaleset érte, s emiatt évekig nem tudott dolgozni, így apám keresetéből éltünk. Elég szűkösen. Állandó feszültség és idegeskedés volt, hogy mi lesz, mert éveken keresztül ideiglenes igazolványokkal rendelkeztünk, amint havonta, két havonta kellett meghosszabbítani. Állandóan az volt a téma, hogy mi lesz akkor, ha vissza kell költözni, mert a háború miatt költöztünk át, s én csak magyarul beszélek.


Csak apámnak volt TB-je, mert dolgozott, de nekem és az anyámnak nem. Rendszeres probléma volt betegség esetén, hogy nem írtak fel gyógyszert, vagy egyszerűen az orvosok nem akartak megvizsgálni. Az iskola fogorvos tulajdonképen minden egyes éves vizsgálatnál konkrét showműsort csinált, hogy TAJ szám hiánya miatt még megvizsgálni se volt hajlandó, s akkor állandó téma volt vagy két napig az osztálytársaim körében eme dolog, mert nem értették, hogy miért nincs, és mi a baj velem, mert magyar nevem van, magyarul beszélek stb. Volt rá példa, hogy otthon szülők azon sírták el magukat, hogy miért alázzák meg őket állandóan mások miközben azért költözünk Magyarországra, mert a szülővárosukban is kiközösítették őket. Sokszor az ottani lakosok nem a nevükön szólították őket, hanem csak úgy "magyarok". Magyarországon meg minden voltunk (menekültek, jugoszlávok, szerbek, selejtek stb.) csak magyarok nem. Évekig ment ez. Középiskolás voltam, amikor elfogadásra került a többször beadott letelepedési engedély. Akkor feladták az egészet, hogy nem indulnak a magyar állampolgárságért, mert évek mentek el azért, hogy például TAJ számunk legyen. Pár évvel később több dokumentum került vissza hozzánk, mikor eladásra került a nagyszülők háza. Abban megvoltak a születési anyakönyvi kivonatok, amivel bizonyítani tudtuk, hogy a szülővárosuk annak idején Magyarországhoz tartozott (Trianon, ugyebár). Na akkor kaptunk magyar állampolgárságot. De senkinek nem szoktam erről mesélni. Főleg úgy, hogy rengeteg város, falu van Magyarországon, amelynek létezéséről nem tudnak az emberek. Így kevés az, akinek feltűnik, hogy a szülővárosom nem Magyarországon van.


Soha nem jártam a szülővárosomban, amióta Magyarországon élek. És igen. Megvan ez a sehová se tartozol érzés.

2023. máj. 7. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szomorú ezeket hallani.
2023. máj. 7. 16:07
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Vajdaságban születtem és az érettségiig oda is jártam iskolába, egyetemre már Budapestre jöttem (aztán itt is ragadtam). Nekem nem igazán volt ilyen érzésem, magyar voltam ott is, magyar vagyok itt is. De lehet, csak azért, mert Szabadkán születtem, viszonylag normális volt, hogy pl szerbül nem tanultam meg rendesen sose, oviba, iskolába, gimibe végig magyarul jártam, szomszédaim, barátaim magyarok voltak, vagy minimum jól beszéltek. Kb boltban kellett csak néha szerbül megszólalnom, de azt se mindig. Szerencsés vagyok, mert atrocitások se értek emiatt sosem, szóval tényleg nem éreztem magam kívülállónak, én vajdasági magyar voltam akkor. Most már több, mint 10 éve élek Budapesten, a lőtéri kutyát nem érdekli, hogy hol születtem, ha valamikor fel is merül, csak hümmögnek, hogy aha, tök jó, vagy nahát, nem is gondoltam volna, és így ennyi. Szóval most már nem vajdasági, csak simán magyar vagyok.
2023. máj. 7. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!