Régen miért házasodtak fiatalon és miért vállaltak fiatalon gyereket?
Még nem létezett a nagykorúság fogalma. Gyakorlatilag onnan, hogy biológiailag képes volt a gyereknemzésre, érett korúnak számított valaki.
Pláne hogy az átlag életkor is jóval alacsonyabb volt, a gyermekhalandóság meg jóval magasabb, nem ártott minél hamarabb elkezdeni minél több gyereket csinálni, ha az ember biztosra akart menni.
"1-es: a nagykorúság fogalma évszázadok óta létezik!"
A mai éetelemben vett, statikus, konkrét életkorhoz (pláne olyan magas életkorhoz, mint 18-21) kötött jogi nagykorúság fogalma annyira nem régi. Régen a legtöbb kultúrában amint megjelentek a másodlagos nemi jellegeid, felnőttnek számítottál.
Mennyire régen? A múlt század elején?
Hát mert nem igazán lehetett törvényes kapcsolat nélkül szexelni. (Nyilván voltak, akik megoldották.) Aztán fogamzásgátlás sem volt, és jöttek sorba a gyerekek. (Ezt is sokan megoldották, nyilván...)
-rövidebb volt is a várható élettartam
-a gyerekvállalás nem akarom vagy nem akarom kérdése volt, hanem olyan természetes velejárója volt az életnek, mint a levegővétel
- nem volt mi mással foglalkozni. Eleve nem voltak ilyen több éves képzések, ha meg még is olyan volt az emberfia, a felesége biztosan "ráért" gyermeket szülni, mert nők nem is járhattak egyetemre, vagy otthon dolgoztak, és tudták magukkal vinni a gyerekeket (akik bizonyos kortól kezdve dolgoztak)
régebben egyáltalán nem volt jellemző az a felfogás, hogy "én még élni akarok" vagy "önmegvalósítani akarok", ezek helyett mindenki gyereket akart, ebben látták az élet (egyetlen) értelmét, ezzel szemben ma a gyerekvállalás olyan opcionális dolog, hogy szinte minden mást könnyebben vállal be az ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!