Az emberek mióta ítélik el a füvet és a gombát?
Régen ezzel semmi baj nem volt. Rengeteg vallás a saját szertartásába is beleépítette a rituális használatát, például az ókori judaizmus híres volt arról, hogy úgy tartotta, hogy a transzcendenshez, a természetfelettihez közelebb viszi az embert, éppen ezért sokszor égették tömjénnel vagy egyéb füstölővel keverve a jeruzsálemi nagytemplomban és a kisebb zsinagógákban, imaházakban is. A régi buddhizmus bár egyértelműen leszögezte, hogy nem vezet megvilágosodáshoz rögtön, de fel lehet használni a meditációhoz és egyéb vallási cselekedetekhez és bizonyos esetekben akár közelebb is kerülhet az illető a nirvánához. Az iszlámhoz tartozó szúfizmusban is voltak olyan dervisrendek, ahol rituális cselekedetnek tartották, sőt a gnosztikusok, manicheusok, perzsák illetve ókeresztények és ókeresztény misztikusok sem vetették meg feltétlen a dolgot. Akkor még nem beszéltünk az inka, illetve azték vallásokról, valamint néhány elvontabb hellén, római vagy egyiptomi irányzatról.
Régen ez nem volt nagy gond. Mindenki elfogadta.
Mióta van ez a hatalmas ellenszenv vele szemben? Az alkohol, meg a hedonista, kicsapongó szex miért elfogadottabb? Érdekes, hogy az alkoholtilalmat és cölibátust vagy nemi önmegtartóztatást hirdető filozófiai és hitbéli irányzatok sem vettették meg teljesen régen. A kokain elítélése jogos, de az említett kettő dolog semmivel sem árt több embernek, mint mondjuk a hedonista élet étkezés vagy szex téren.
#9.
Nem mindegy, hogy mit értesz tudatmódosító alatt. A bon által is befolyásolt vadzsrajánában vagy ezoterikus buddhizmusban például csak az alkoholt és a bódító hatású italokat, ételeket tartják annak. A zennél bizonyos italokat sem tartottak annak, mivel több buddhista kolostorban még rizsbort is készítettek.
Ezeket a kukába dobom max
Kodein promethet kell inni
Amfetamin minden héten
#13.
Ezeket nem a természet adta és ezek tényleg rendkívül károsak. Ellenben az alkohol, pornó és cigaretta nem kevésbé káros, mint a fű. Sőt...
#8.
Mondjuk tény, hogy ezekben a vallásokban, illetve filozófiákban nem rögtön a dolgok használatával kezdődött minden. A buddhizmusnál és a hinduizmusnál rengeteg meditáció, légzőgyakorlat, ima, áldás és a világi gondolatok elengedése előzte meg és csak utána használták a szerzetesek, illetve a bölcs világi hívek. A zsidó vallásnál szintén nem a hatáson volt a hangsúly, hanem az ilyen állapotban történő imádkozáson és meditáción.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!