Miért terjesztik a világban azt a megnyugtató hazugságot, hogy nem számít az IQ, mikor az egyik legfontosabb öröklött tulajdonságról beszélünk?
Rengeteg féle IQ teszt létezik és a legtöbb azt állítja magáról hogy az a legpontosabb. De ha lenne egy tényleg pontos teszt, az eredménye nagyban függ attól hogy az aki csinálja milyen mentális állapotban van. Az olyan dolgok mint a fáradság feszültség stb., nagyban befolyásolják a teszt eredményét. Így már csak e miatt sincs pontos teszt.
Aezzel a hozzálállassal az a legnagyobb gond hogy beskatujáz embereket és az IQ nem a valós tudásszintet képezi. Ha egy átlagon aluli intelektusu ember a megfelelő időt tölti tanulással, ugyan azt a tudás szintet éri el mint egy "normális" intelektusú ember.
Tételezzünk fel hogy van két ember az eggyiknek magas az IQ-a de antiszociális, a másik kevésbé inteligens de nagyon jó szociális képességekkel rendelkezik. Eggy cégnél vajon mejik fog jobb állásr kapni, akinek magas az inteligenciája valószínűleg elvégzett egy mérnökit így mérnöki állást kap, de mivel rossz csapatmunkás nem léptetik elő. Még a szociális emberünk hiába nem érti a világ működését molekuláris szinten, a jó szociális képességei miatt, jó csaptmunkás ezért őt valószínübb hogy elöbb választják meg valami kisfőnöki vagy kapcaolattartói poaztra ami gyakran jobban fizet mint a mérnöki állás.
Ebből ia látszik hogy az IQ a való életben habár nagyárlagban tükrözheti egy ember alap képességeit. Nem tükrözi a szerzett képességeit amik valójában meghatározza.
Számít az IQ (pontosabban az a készség, amit több-kevesebb sikerrel ezek a tesztek mérni próbálnak). Nyilván önmagában nem elég intelligensnek lenni, szükség van szociális kompetenciákra, céltudatosságra és kemény munkára is, utóbbiak viszont az egyénen múlnak illetve fejleszthetők, míg az IQ érdemben nem változtatható.
Megint más kérdés, hogy boldogság és elégedettség tekintetében szerintem nem biztos, hogy egy intelligens ember egyértelmű előnyben van egy átlagoshoz (nem egy értelimeg akadályozotthoz!) képest.
Igen, de aki alacsony IQ-val született, annak majdnem minden sokkal nehezebb. A kemény munkára meg nem mindenkinek van fogékonysága. Akinek magas IQ-ja van, az kiválóan érti a matematikai feladatokat, gyorsan tanul nyelvet, stb. Aki alacsony intelligenciával rendelkezik, az nem. Az emberek többségének meg nincs kitartása ahhoz, hogy kemény munkával elérjen valamit. Egyrészt mert frusztrálja is őket a saját butaságuk, másrészt utálják is azt, amiben hülyék.
Szerinted véletlenül diagnosztizálták a matematikai szorongást? :) Alacsony intelligenciával rendelkező gyerekek, akik valószínűleg soha nem fognak leérettségizni, vagy ha igen, akkor kínkeservesn összekaparnak egy 2-est. Ami persze a felsőfokú tanulmányoktól elveszi a kedvét.
Aki nem intelligens, az nem ismeri fel az életben sem a buktatókat, nagyobb valószínűseggel csinál hülyeséget.
Tehát szerintem a "nem számít az IQ" egy megnyugtató hazugság, az alacsony intelligenciával rendelkező embereknek. Számít, és úgy saccolom, az esetek 90%-ában megjósolja a sorsukat.
"Az emberek többségének meg nincs kitartása ahhoz, hogy kemény munkával elérjen valamit. Egyrészt mert frusztrálja is őket a saját butaságuk, másrészt utálják is azt, amiben hülyék."
Azt gondolom, a kemény munka a siker alapfeltétele akkor is, ha valaki intelligens. Klinikai szakpszichológus 130 feletti IQ-t mért, matematikusnak tanulok, de teljesen biztos vagyok benne, hogy semmire nem mennék kemény munka nélkül. Az intelligencia önmagában egy potenciál, egy nyers gyémánt. Tisztában vagyok vele, hogy sok tekintetben egyszerűbb az életem, mint az emberek jelentős részének, de a valódi sikerekért nekem is meg kell izzadni.
130 feletti IQ-val már nem kell kemény munka, nem kell az álszerénység.
Egy ilyen képességű ember 2-3 tanóra után már le tud vezetni egy 2. fokú egyenletet, míg akinek 90-es az IQ-ja, annak naponta kell tanulni otthon minimum ennyit, és még akkor sem biztos, hogy meglesz az 5-ös.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!