Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi Kína, India, Törökország...

Mi Kína, India, Törökország demográfiai trükkje?

Figyelt kérdés
meg a többi olyan országnak amelyiknek nem is csökkent a népessége

2021. okt. 24. 22:45
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
87%

A kérdéssel csak egy súlyos gond van: az, hogy ferdít és valamilyen szinten valótlanságokat állít. Ugyanis a 3 felsorolt ország közül 2-ben a termékenységi ráta nem is éri el a 2,1-es reprodukciós szintet.


Kezdjük először Törökországgal. Wikipédia adatok szerint 1,76 volt a termékenység 2020-ban, ez egy szinten mozog az USA-val, UK-val és Franciaországgal, tehát szó sincs arról, amit az első írt, hogy 7 gyereket szülnének, mivel a demográfiai adatok szerint átlagban még 2-t sem szülnek a török nők. Ráadásul a kurdok nélkül alacsonyabb lenne ez a szám,

mivel a kurdok által lakott keleti tartományokban bőven 2 felett van a termékenység

[link]

Viszont azokat leszámítva mindenhol 2 alatt van. Az ország nyugati felén fikarcnyit sem nagyobb a termékenységi ráta mint Európa többi részén.

A népességük növekszik ennek ellenére de csak azért mert a termékenység csak 5 éve csökkent a reprodukciós szint alá (2016-ban még pont a 2,1-es szinten voltak) emiatt még fiatal a lakosság. A szülőképes korúak még elég sokan, az idősek pedig még elég kevesen vannak ahhoz hogy az születések száma magasabb legyen mint a halálozásoké. Viszont 2,1 alatti ráta esetén a generációk nem reprodukálják magukat, kisebb és kisebb generációk követik egymást, hosszabb távon ez azt jelenti, hogy előbb-utóbb népességfogyás várható (ha ilyen alacsony marad az átlagos gyerekszám). Így ez csak ideiglenes népességnövekedés, ami csak addig fog tartani míg a mostani fiatalok megöregszenek, azoknak a gyerekei pedig már nem fogják tudni pótolni őket mert létszámban kevesebben lesznek.


A másik, ország Kína pedig nem tudom, hogy jön a képbe, mivel ők még demográfiailag tőlünk is rosszabbul állnak. 1,3 gyerek/nő a termékenységi ráta és 2020-ban 12 millió gyerek született, ami 1000 főre vetítve 8,5 születést jelent. Ez a szám összehasonlításképpen Magyarországon kicsit magasabb volt tavaly (9,4 születés/1000fő). Az utóbbi 5 évben nagyot zuhant a születések száma, mert pl. 2016-ban még majdnem 18 millió gyerek született náluk:

[link]

A népességük inkább a stagnáláshoz van már közelebb, legkésőbb 2025 körül pedig valószínűleg fogyásnak indulnak.


Indiának valóban magasabb a termékenységi rátája (2,2 gyerek/nő). Viszont náluk is jelentősen csökkent az utóbbi évtizedekben, már a reprodukciós szintet közelíti felülről. Tehát messze nem szülnek már ők sem átlagosan 7 gyereket (annyit amúgy is csak néhány szegény afrikai országban szülnek) A csökkenés pedig most is tart, 1 évtizeden belül várhatóan 2 alatt lesz náluk is a termékenység. A déli államokban már most is az alatt van, van ahol pl. 1,5 gyerek/nő az átlag. Az északi államok húzzák fel nagyon ezt a számot:

[link]

2021. okt. 26. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsó nagyon jól látja a dolgokat!
2021. dec. 17. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

#11 vagyok, a kérdés kiírásának időzítése pont jó, ugyanis azóta Indiával kapcsolatban jött egy frissítés: az indiai kormány 5 évente vizsgálja a termékenység és a születési ráta alakulását az országban, és pár hete publikálták a legutóbbi, a 2020-2021-es évre vonatkozó adatokat. Eszerint a fentebb írt 2,2-es termékenységi ráta már elavultnak számít (az még az előző, 2015/16-os évekre vonatkoztak, akkor volt a legutóbbi ilyen kutatás). Azóta már pontosan 2.0-n áll a termékenység, 5 év alatt 0,2 százalékpontot csökkent. Ez tehát azt jelenti, hogy Indiában a történelemben először a termékenységi ráta nem elég magas ahhoz, hogy a népesség reprodukálja önmagát:

[link]

A kutatás szerint a fogamzásgátlást használó nők aránya 54-ről 67%-ra nőtt, a tinédzser korú házasságok pedig ritkábbá váltak ezalatt az 5 év alatt.

Ez az adat egyébként azért meglepő, mert India a vártnál gyorsabban érte el a reprodukciós szintet. Az ENSZ a 2019-es előrejelzésében még 2032-re becsülte, hogy 2.0-ra csökken a termékenységi rátájuk: https://www.youtube.com/watch?v=YH3lO_2dGvA

Mivel ez már most megtörtént, a népességük növekedése is a vártnál hamarabb fog megállni (az ENSZ szerint 2060-ban).

2021. dec. 17. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
76%

“Eletszinvonaluk (hozzank kepest) a beka segge alatt, az a 'trukk'.“


??????


Törökország infrastruktúrálisan köröket ver Magyarországra. Kínában is sokkal jobban él az átlag. Úgyhogy ez nagyon nem talált.

2022. jan. 18. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:
100%
Kína népessége 2022-ben elkezdett csökkenni.
2023. márc. 7. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!