A transzneműség miért nem számít mentális betegségnek nyugaton?
Tudom, hogy itthon ez még nincs nagyon jelen (hál' Istennek), de nyugaton az ha valaki férfiként nőnek (avagy fordítva) képzeli magát, az miért nem pszichiátriai eset? Honnan a fenéből tudná egy férfi hogy milyen érzés nőnek lenni? Én nő vagyok, de sose volt olyanom hogy "oh, most de érzem hogy nő vagyok!"
Ilyen nincs. A szoknya hordás meg társadalomtól függ (pl: skótok), tehát az is mindegy. Meg ha nem léteznek nemek, mert az egy "spektrum" akkor hogyan tudja hogy nőnek érzi magát, ha nincs olyan hogy nő? Logikátlan az egész...
A rák a betegnek árt, ezért betegség.
A "kisfiú" és a "kislány" között van még 8 fokozat, ha esetleg nem hallottál volna róla.
XXY, XXXY, stb, XXYY, XYY, stb. stb.
És ezek még csak a gének.
Van olyan is, hogy a gének rendben vannak, máshol van a hiba. Akkor is nemi zavarok lesznek belőle. Például egy XY-ból nem működik az Y, akkor egy egész formás nő lesz belőle. De nem tökéletes, mert csak 1 X-e van.
Szóval a "kisfiú" és a "kislány" egy kissé leegyszerűsítő kép, a valóság leírására kevés.
Igen komoly rosszindulat kell, hogy "ne értsd", amit írtam.
Vagy még életedben nem hallottál génekről és nemi kromoszómákról?
Se fejlődési rendellenességkről?
Amúgy a rágalmazást nem díjazzák sehol.
54: akkor szerinted nem létezik a jelenleg kitalált 92 féle nem?
Tisztázzuk, hogy mit nem értek. Mert érvek megint nem tartoznak a mondókádhoz.
Hogy hogyan hívjuk, kevésbé számít.
Létezik ugye a "kisfiú" és a "kislány", ők az etalonok.
És hozzájuk képest léteznek különféle eltérések: úgy testben, mint lélekben is. Hogy pontosan mennyi, az sem érdekes.
De vannak.
És valami - emberséges és hatékony - megoldást kell találni arra, hogy ők is emberi, normális életet tudjanak élni.
Ez a megoldás pedig NEM az, hogy mindegyikből megpróbálunk etalont faragni testben és lélekben.
56: kitáresz a kérdés elől.
Létezik szerinted a jelen pillanatban 92 különböző nem, avagy sem?
Én is azt mondom, hogy biológiai nemből az embernél kettő van, de ezeknek tetszőleges kombinációja elképzelhető, és alkalomadtán meg is valósul.
Az agyban levő identitás pedig még sokkal többféle lehet, és erre is van sok példa.
Sziasztok!
Csak hogy akkor tiszta víz kerüljön a pohárba. A jelenleg Mo-n érvényben lévő BNO-10 es listán a transzneműség (BNO-F64.00) a mentális betegségek között szerepel. 2022.01.01-én kerül bevezetésre a BNO-11 es lista amiből már kivették a mentális betegségek köréből mivel az orvos szakma felismerte, hogy ez nem betegség hanem egy állapot ami kezelhető.
Sokan dobálóztok a pszichiáterrel meg hasonlókkal. Akkor közlöm hogy egy transznemű csak pszichiátriai diagnózis után kezdhet bele a hormonterápiába és műtétekbe (idehaza két szakvélemény is kell hozzá, egy pszichiáteré és egy klinikai szakpszichológusé) és ezeket nem a két szép szemünkért állítják ki nekünk. Ez egy több évtized alatt kialakult orvosi vélemény és kezelés forma. Hidd el az orvosok jobban értenek hozzá mint a minket támadók két három netes cikk elolvasása után.
A kérdező is olyan dolgokról osztja az észt amiről fogalma sincs. Hasonlót sem érzett vagy élt át mint mi, mégis ítélkezik. Nem tudja milyen mikor testidegennek érzed a saját testrészedet, mikor a puszta megérintésétől a frász kerülget mert nem érzed odavalónak. Mikor bizonyos testi funkciók az őrületbe kergetnek. Nem nézett még úgy tükörbe hogy nem önmagát látta volna benne. Vagy épp az élet minden területén feszengsz mert megpróbálsz megfelelni a rád erőltetett szerepnek Kíváncsi lennék mennyire lenne a kérdező maga alatt ha egyik reggel így ébredne. Vagy mondjuk egy hónap után vagy egy év után.
Ez egy nagyon nem kellemes állapot és tud lelki, pszichés gondokat okozni szorongás, depresszió stb. Ezeket a pszichológus tudja kezelni. Nekem is volt de alapvetően a tranzíció megkezdése hozott igazán helyre. Mióta elkezdtek jönni a testi változások sokkalta kiegyensúlyozottabb, magabiztosabb vagyok és egyre jobban tudok azonosulni azzal akit a tükörben látok.
És igen, a hormonterápia és a műtétek is kockázatosak, de tisztában vagyunk vele. Teljes körű tájékoztatást kapunk mielőtt az első bogyót beszednénk, és igen komoly orvosi vizsgálatokon esünk át előtte és a teljes hormonterápia alatt rendszeresen, hogy minél kisebb legyen az eü kockázat.
Életem legjobb döntése volt hogy belekezdtem, és csak egyvalamit bánok, hogy nem korábban vágtam bele.
Üdv
Niki
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!