Miért van az hogy mindenki tehetséges valamiben csak én nem?
Ott tévedsz, hogy ez tehetségen meg géneken múlik. Az ének, rajz stb. rengeteg erőfeszítés, gyakorlás, tanulás eredménye. A sport olyan fokú edzést igényel, hogy önmagában életmód. Nem így születnek ezek az emberek, hanem odateszik magukat, mert szeretik azt csinálni.
A nyelvre is ez igaz, tedd félre a könyvet. Senki soha egy nyelvet se tanult még meg könyvből. Az csak kiegészítésnek jó. Inkább úgy tanulj, mint 2 éves korodban magyarul: használd, gyakorold. Olvass regényt angolul, nézz filmet angolul, kommunikálj fórumokon. Minden nap, életvitelszerűen. Ettől tanulsz, nem attól, ha beseggeled a nyelvtani szabályokat. Magyarul se gondolkozol a nyelvtani szabályokon beszélgetés közben, nem szótárazol, hanem mondod, mert milliárdszor hallottad, és megszokásból tudod, mit kell mondani.
Jól írják, itt a kutya inkább ott van elásva, hogy nem foglalkoztat semmi.
Én is ilyen vagyok.
Totál középszerű és egyáltalán nem vonz, hogy én valamibe annyi energiát beletegyek, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtsak és mások is dicsérjék.
Néha rossz érzés, amikor az ember ilyen társaságba kerül, mert akkor kicsit kevesebbnek érzem magam.
Bár a másik oldalon ott van, hogy anyagiakban előttük járok, mert kevesebb időt szánok a hobbikra.
Tévedsz, nem vagy egyedül ezzel, sok hozzád hasonló embert ismerek. Sőt az átlagember az ez illetve a minimálisan tehetséges ember, szóval....
Ahogy az 1-es írta egyébként, ez erőfeszítés kérdése is. Ez általában úgy van, hogy már gyerekkorban megmutatkozik egyfajta érdeklődés, fogékonyság egy bizonyos dolog iránt és legtöbbször már gyerekkorban elkezdik művelni azt a dolgot, te már felnőttek között csak sok év munkáját látod. Na már most az írásodból is látszik, hogy téged semmi sem érdekel igazán ezért gondolom semmihez se lenne kitartásod sem. Ez elég szomorú de remélem azért boldogulsz valahogy.
Én azt értem hogy azokat "rengeteg gyakorlással érték el", de azért ez sem igaz :D az, aki sosem járt énektanárhoz, sosem gyakorolt énekelni, mégis jó hangja van, hogy lehet akkor?
Amikor én próbálkoztam valamivel és az oktató mondta azt, hogy "Te ehhez nem értesz", "Nincs a véredben", akkor mi? :D
#5
Először is sok ember azt hiszi, hogy énektudással csak születni lehet és nem lehet megtanulni, pedig ez nem igaz. Van olyan hogy valaki alapból nem énekel jól de kitartó munkával lekörözi azt aki meg valamennyi természetes képességgel született. Ez nemcsak az éneklésre igaz mondjuk, sokminden másra is.
Az meg, hogy egy tanár/oktató született tehetségeket keres az csak azt mutatja, hogy nem jó abban amit csinál és nem akar dolgozni sokat valakivel. Szerinted minek léteznek egyáltalán tanárok ha csak születni lehet valamire?
Ha már az éneklést hoztad föl, Magyarországon siralmas a magánének, külföldön már jobb, mondhatni hazugságot éltek Mo-n és ez igaz az iskolai oktatásra is. De egyébként meg pl az iskolai tananyag tudásával 100% hogy senki sem születik, mert pl természettudomány esetében évszázadokba telt a tudósoknak felfedezni azt amit tanítanak az iskolában. Akkor most senki se tanulja, mert nem úgy született?
ne törődj a tehetséggel! erősen túlértékelt, túlmisztifikált dolog.
a legtöbb tehetséges ember meg is reked az alapnál valamivel jobbnak számító szinten és mivel belekényelmesedik, hogy ő milyen baromira tehetséges, nagyon sokan lusták, soha nem gyakorolnak és emiatt nem is lesznek semmivel jobbak a képességeik.
egy szorgalmasan gyakorló, tanulni akaró, de kevésbé tehetséges ember akár sokkal többre is viheti a tehetséges, de lusta embereknél.
aki lusta gyakorolni az tehetséggel sem viszi sokra. a tehetség csak akkor jelent valódi előnyt bárkinek, ha aktívan használja és folyamatosan fejleszti is a képességeit.
a tanárok azért szeretik a tehetségeket, mert nekik kevesebb erőfeszítést kell tenniük érte, hogy a tanuló látványos sikerekt érjen el és aztán a végeredményt eladhatják a saját munkájuk eredményének.
a teljes oktatási rendszer erre épül, hogy minden iskola igyekszik a legjobb diákokat összeválogatni, hogy minél kevesebb hozzáadott értékkel minél nagyobb sikereket tudjanak elérni.
az ilyen baromságokkal lehet a legtöbbet ártani valakinek, hogy "Te ehhez nem értesz", meg "Nincs a véredben", mert nem elég, hogy elveszi vele a kedved a próbálkozástól és a tanulástól, de még beléd is ülteti azt a hamis gondolatot, hogy esélyed sincs változtatni rajta, ami egyáltalán nem igaz. ezek a mondatok semmi másról nem szólnak, mint hogy az illetőnek nincs kedve foglalkozni vele, hogy olyan módon közelítse meg a tanításodat, hogy jobban működjön, mint ahogyan ő általában csinálni szokta.
egyébként te is tehetséges vagy dolgokban, csak még nem próbáltál ki elég sok féle dolgot, hogy ez kiderüljön, illetve egyikkel sem töltöttél el elég időt, hogy igazán jól kezdjen menni.
attól, hogy valaki soha nem járt zeneiskolába, vagy rajziskolába, még foglalkozhatott nagyon sokat azzal a dologgal, amit jól csinál. lehetett a családjában, óvodájában, akárhol olyan ember körülötte, aki segített neki megfelelő irányba fejlődni, vagy csak pont elegendő lelkesítést kapott azzal, hogy "de ügyes vagy", netán "neked ehhez van érzéked", hogy aztán még többet foglalkozzon vele és emiatt tényleg meg is jöjjön a tevékenység eredménye.
a YouTube, FB, Insta, közösségi és egyéb média pláne képes ráerősíteni saját magunk alul értékelésére, mert másoktól mindenhol csak a legjobb dolgokat látjuk - hiszen mindekni a legjobbat osztja meg magáról.
csakhogy emiatt a te kezdeti ügyetlen lépéseidet másoknak a már sikeres szakaszához hasonlítod, nem az ő kezdeti bénázásukhoz. senkinek nem a kezdeti botladozásait látod, hanem azt, amikor már megy nekik valami. és egyáltalán nem látod őket abban az korai szakaszban, ahol te tartasz. ahogyan azt sem látod, hogy mennyi időt beleöltek a tanulásba, mennyire sokat botladoztak ők is, mire eljutottak arra a szintre. pedig mindenki béna, amikor elkezd valamit és csak később jön bele. ne félj bénázni! rengeteg bénázáson keresztül vezet az út a sikerhez!
még az sem feltétlenül szükséges, hogy az adott dolog érdekeljen téged, ha elég fegyelmezett vagy hozzá, hogy akkor is aktívan és intenzíven foglalkozz vele, ha nincs kedved hozzá. ha lelkes vagy és érdekel, akkor persze sokkal könnyebben megy, jobban esik, kevésbé vagy kényszeredett, kevésbé kell motiválnod, kényszerítened magadat, hiszen élvezed és ilyenkor észre sem veszed, hogy mennyi időt eltöltesz vele, repülnek az órák is, míg ha nincs meg ez a lelkesedés, akkor csak vánszorognak a percek.
ha ennyire nehezen megy a nyelvtanulás, akkor próbálj valamilyen más módszert, más nyelvtanárt, más nyelviskolát, tananyag helyett valamilyen filmet nézve, vagy esetleg más nyelvet, ami jobban érdekel.
én több nyelvet is tanultam különféle tanároktól iskolában, volt, ami jobban ment, volt ami kevésbé. olyan nyelvvel is volt dolgom, amit évek alatt se tudtam megtanulni. más nyelvet meg tanár nélkül, csupán rengeteget tévézve is meg tudtam tanulni társalgási szintre. olyan nyelvvel is volt dolgom, amit eleinte tanárral alig tudtam megtanulni, később meg tanár nélkül felhoztam magam olyan szintre, hogy simán letettem a nyelvvizsgát belőle.
a net végtelen, keress idegen nyelvű embereket, akikkel közös az érdeklődésed, beszélgess velük olyasmiről, ami téged és őket is érdekel, tanulj ebből. élőben beszélvetve marhára nem érdekel senkit, hogy mennyire helyes a beszéded, mindenki arra koncentrál, hogy megértsétek egymást. de ha megkéred őket, kijavítják a hibáidat és ettől is sokat javul a nyelvtudásod. ha pedig szereztél egy kis önbizamat a nyelv aktív használatában, utána már a szabályokat is könnyebben megtanulod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!