Ki számít értelmiséginek?
Figyelt kérdés
A bölcsészek ugyebár nem, de akkor ezek szerint a humán tárgyakat oktató pedagógusok sem? Mi a helyzet például az óvónőkkel?
Az orvosok gondolom igen, de más egészségügyi diplomával rendelkezőkkel mi van?
A szakbarbár mérnökök és informatikusok mindenképp értelmiségnek számítanak akkor is, ha a szakterületükön kívül semmihez nem értenek, és a műveltségük, tájékozottságuk nulla? (nyilván nem minden mérnök/infornatikus ilyen, nem kell kommentszekcióban sértődötten kikérni magatoknak)
Lényegében az a kérdésem, hogy mégis mitől lesz valaki értelmiség, ki számít annak, milyen kritériumoknak kell megfelelni?
2021. febr. 22. 13:16
1/4 anonim válasza:
„Sajátosságai: magas (felsőfokú) iskolai végzettsége van; hivatásszerűen és rendszeresen részt vesz a társadalom (állam, gazdaság) irányításában és szervezésében; az információs anyag birtokában és annak mobilizálásával biztosítja a termelés műszaki-technikai fejlődését; a korábbi társadalmak által felhalmozott szellemi értékeket közvetíti; a tudomány, a művészetek stb. területein önálló alkotótevékenységet fejt ki, új értékeket hoz létre. - Az értelmiség tevékenységében különösen fontos tényező a szakmai és a hatalmi elem aránya és viszonya.”
4/4 anonim válasza:
A felsőfokú végzettség és a széleskörű, kritikus világlátás/tájékozottság is egyaránt fontos. A többit leírta az #1.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!