Ki ért egyet ezzel a koronavírussal kapcsolatos intézkedésekkel?
Kedves Kérdező! Ha valaki klinikai tanulmányokat, statisztikákat olvas, abból igenis láthatja, hogy nem egy jóindulatú vírussal van dolgunk. Ezt kár is lenne tagadni. A fiatalabb korosztálynál nagyobb arányban fordulnak elő tünetmentes, vagy enyhe megbetegedések, de egy bizonyos korosztály felett aránytalanul sok a súlyos eset, illetve a halálozás.
Ez a fitnesz esemény egy jó példa arra, amiért nem veszik sokan komolyan a vírust. Az esemény megtartása még nem biztos, de akkor is jól mutatja, hogy milyen ellentmondásos döntések vannak. És ezen keresztül próbálj két dolgot szétválasztani: 1) a kormány ostoba és nem következetes intézkedéseit és kommunikációját és 2) a vírus valódi veszélyeit. A kettőt válaszd le egymástól, inkább olvass orvosi oldalakat, cikkeket, nézd, hogy miképp reagálnak nálunk normálisabb országok. És abból kiderül, hogy a maszkhordás szinte mindenhol kötelező, szankcionálják a maszkviselés elmulasztását, szinte mindenhol tiltják a tömegrendezvényeket, stb. Azt, hogy ezt nálunk milyen ellentmondásosan ültetik a gyakorlatba, attól a vírus nem lesz barátságosabb, kevésbé veszélyes. Sajnos.
Ha mégis ráveszed Magad arra, hogy orvosi oldalakat kezdesz el olvasni, nem biztos, hogy doktor Gődény véleményével kéne kezdeni, mert a mondanivalójának a 3/4-e félreértelmezésen, sőt tudatos félrevezetésen alapszik. Példa: felhozza, hogy az emberek 80%-a keresztvédettséggel rendelkezik. Ha elolvasol ezzel kapcsolatban néhány orvosi oldalt, kiderül, hogy volt 1-2 tanulmány, ahol leírták, hogy az emberek kb. 1/3-ánál (de nem 80%-nál!) lehetnek olyan antitestek, amelyek korábbi, más koronavírus fertőzésből származhatnak. Megvan az esélye (de nem bizonyított!), hogy ők tünetmentesen, enyhe tünetekkel eshetnek át az új koronavíruson.
Emellett doktor Gődényék másik nagy félrevezetése az alapbetegségek kezelése: az nem azt igazolja, hogy nem is a koronavírusban halt meg az illető, hanem azt, hogy valamilyen rizikófaktor növelte a súlyos betegség kialakulását. Illetve, sajnos az Operatív Törzs már odáig ment, hogy ilyen alapbetegségeket ír oda, hogy: "székrekedés, fogászati probléma, reflux" - ezek mióta súlyos alapbetegségek? Vagy a másik: "tüdőgyulladás, vérmérgezés". Ezek a koronavírus szövődményei, de mégis alapbetegségként írják le.
Szintén, arról valamiért sosem emlékeznek meg a vírustagadók, hogy a felgyógyultak egy bizonyos százaléka (és ez nem is olyan elhanyagolható) súlyos maradandó károsodással vészeli túl (szívizomgyulladás, vesekárosodás, krónikus fáradtság, nehezebb légzés). Tehát, nem elég, hogy átlagosan a betegek 1%-át elveszítjük, még továbbiaknál a rehabilitáció is elkerülhetetlen lesz.
#19: "Falus Ferenc bizonyára kissé a politika által befolyásolt, tisztifőorvosként védte az akkori protokollt."
Az akkori protokollt??? Mindig is ez volt a protokoll. Hirtelen változott az meg.
Miből gondolod, hogy a helyzet nem inkább fordított? Lehetetlen, hogy Falus Ferenc inkább most politizál?
Ez nem olyan régi cikk (2020.04.15): [link]
Világosan kiderül, hogy a szakma véleménye megoszlik. Elképzelhetetlennek tartom, hogy mindössze ilyen rövid idő alatt minden szakértőnek hirtelen a véleménye átváltozott arra, hogy márpedig az utcai maszkhordás elkerülhetetlenül fontos mindenkire nézve és mindenhol. Milyen adatok, kísérletek alapján változott meg gyökeresen a szakértők nem kis részének a véleménye? Hirtelen mindenhol elfogadták a WHO és a CDC ajánlását, olyannyira, hogy már keményen büntetnek is, ha valaki... Hogy alakult ki ez a néhány hónapja még sehol se volt tudományos konszenzus?
Persze számos tanulmány támasztja alá, hogy azért összességében ilyenkor hasznos a maszkhordás, ám minden ilyen tanulmány egyszerűen azon alapul, hogy a maszkhordás szabályait minden tesztelt alany ideálisan betartja. Semmiféle olyan kutatásról nem tudok, ami valós élethelyzetben, több ezer ember esetén hozott volna ki eredményt. Azért a második hullám óta legalább olyan komolyan veszik a maszkhordást, mint az elsőben, és éppenséggel egy cseppet se akar a korona csillapodni. Minimálisan se.
Figyelemreméltónak találom, hogy a maszkhordás hasznosságát (legalábbis bizonyos szituációkban) esetlegesen feleslegesnek, vagy netán egyenesen hátrányosnak tartó szakemberek véleménye hirtelen eltűnt a semmibe.
Szerinted mi lenne, ha egy ilyen szakember csak egy picit megkérdőjelezné a maszkhordást most?
Elmondom neked. Azonnal levírustagadóznák, és lejárványtagadóznák, és gyakorlatilag a földbe taposnák. Néhány hónapja még lehetett mondani, ma már nem. A kutatási eredmények miatt? Ugyan má'... :)
Kedves @19
Félreértések elkerülése végett, jómagam is inkább a maszkhordást ajánlom tömeges méretekben az utcán is, de nem azért, mert erre láttam volna valami komolyabban vehető kimutatást, tesztet, hanem inkább csak azért, mert valami azt súgja, hogy az jobb lehet, no meg nem kevéssé befolyásol a tömeghiszti is.
#21: "Ez a fitnesz esemény egy jó példa arra, amiért nem veszik sokan komolyan a vírust."
Ez így eléggé nehezen értelmezhető. Érdemes lenne két halmazban vizsgálni ezt. Az egészségesek az egyikben lennének, és a nem egészségesek, veszélyeztetettek a másikban.
Én az első halmazban vagyok, és bocsika, de nem veszem komolyan a koronát, mivel semmiből se látom, hogy komolyabban kellene vennem, mint egy influenza járványt (tehát egészséges emberként), ahol egyébként ugyanúgy benne van a pakliban, hogy belehalok. Mégis komolyan veszem, de nem magam miatt, hanem a veszélyeztettek miatt, mert őket valóban súlyosabban érinti a korona, mint az influenza.
Mindenhol világosan leszögezik, hogy az esetek elsöprő többségében a fertőzéssel járó tünetek enyhébbek, vagy éppen semmilyenek az influenzához képest. A súlyosabb esetek se okoznak nagyobb szenvedést, mint egy keményebb influenza. Igazándiból tényleg azért rosszabb ez a vírus, mert valóban veszélyesebb az idősebb korosztályra, és általában a legyengült szervezetre, és az egészségükben megrendült állapotúakra.
Számos koronavírusos fertőzéses esetet láttam már a környezetemben, és senki se szenvedte meg a dolgot különösebben, vagy nem jobban, mint egy ilyen-olyan mértékű influenzát. Egy ismerősöm tényleg borzalmasan lebetegedett, hosszan, de arról kiderült, hogy azt nem is a korona okozta.
Nézzük a statisztikát, de korosztályokra és egyebekre bontva: [link]
Nem igazán értem, hogy mitől kellene félnem, ha egészséges vagyok, fiatal, vagy fiatalos. De igazándiból még az idősebb korosztályban is a már egészségügyileg problémákkal küzdő emberekre veszélyes komolyabban a vírus.
De a média gőzerővel sugallja, hogy mindenki egyformán veszélyben van. Az egyik topikban valaki megjegyezte, hogy már 10 ismerőse lett koronás. A következő megjegyző azonnal azt kérdezte, hogy van olyan, amelyik lélegeztető gépen van???
Akkor volt az egész országban 36 ember lélegeztetőn! TE NORMÁLISNAK TARTOD (!), hogy valaki a minimális realitás érzékét is így elveszítse a koronától való rettegésben??? És ez van az országban! Az egyik rokonomnak mondtam, hogy ha kellene választanom a munkahelyem elvesztése és az influenza között, akkor az influenzát választanám. Ő meghúzta a vállát, és rábólintott, hogy ő is... És a korona? - kérdeztem tőle... Mire ő totálisan elsápadt, és közölte, hogy nem vagyok normális...
Kérdeztem tőle, hogy tudja-e, hogy a fiatalok alig veszélyeztettek? Erre azonnal rávágta, hogy hallott már olyan fiatalról is, aki meghalt...
Magyarán halvány fogalma se volt nagyjából a koronáról, se a statisztika jelentéséről, de a médiahisztéria teljesen megfertőzte az agyát.
Szóval, te teljesen rendben valónak találod, hogy az egészséges embereket ilyen elképesztően nagy irracionális félelembe kergették? Ez így Oké??? Mert szerintem ez borzalmas... :(
#21: "Emellett doktor Gődényék másik nagy félrevezetése..."
Sem a @Kérdező, sem senki más nem hivatkozott itt Gődényék és a vírusszkeptikusok hülyeségeire. Nyilván mindig is lesznek végletekben gondolkodó dilettánsok, de az is a végletekben él, aki minden kritikát gondolkodás nélkül levírustagadózik, és lesüllyeszti azokat a Gödény szintjére.
#21: "Szintén, arról valamiért sosem emlékeznek meg a vírustagadók, hogy a felgyógyultak egy bizonyos százaléka (és ez nem is olyan elhanyagolható) súlyos maradandó károsodással vészeli túl (szívizomgyulladás, vesekárosodás, krónikus fáradtság, nehezebb légzés)"
Úgy tűnik, te is megfeledkeztél arról, hogy erről éppen itt a #16-ban írtam egy megjegyzést. Az influenza szintén nem kis mértékben vált ki neurodegeneratív elváltozásokat, szintén nagy arányban befolyásolja a stroke jelentkezésének mennyiségét (és amely mértéket, ha összevetjük a jegyzett korona okozta becsléssel, akkor totálisan irreális kockázat jön ki), és szintén minden másféle maradandó károsodást képes okozni, és a valóság az, hogy az általad írtak egyszerűen mindenféle egyéb komolyabb vírusos- légúti megbetegedésnél elő szokott fordulni.
Anomin módon nem könnyű követni a sorszámokat, de elvileg a #19 és #21 vagyok.
@Pombe, sok mindenben igazat adok Neked, újra, bár . Bár nem szeretem az influenzával való összehasonlítást, én is úgy gondolom, hogy az például alul van becsülve a veszélyességét tekintve. És lehet, hogy a koronavírus pedig túl van reagálva. Én ennek nagyon szurkolok ám!
Hogy én miért vagyok mégis óvatos? Ennek személyes történeti okai vannak, nem a média okozza (csak). Szerintem hozzám hasonlóan ezt azok tudják igazán átérezni, akiknek valamilyen komolyabb betegségen át kellett esniük életükben. Én is közéjük tartozom (ITP), aminek az oka ismeretlen, a magam részéről soktényezősnek tartom. Nem tartozik kiemelten a rizikófaktoros tényezők közé (kivéve, ha tartós és erős immunszupresszáns kezelés alatt áll az illető), de főleg az én esetemben, aki 5,5 éve teljes remisszióban van, műtét és gyógyszeres kezelés nélkül. Egyébként felnőttkoromban volt az utolsó akut epizód, de gyerekkoromban 3-szor is jelen volt.
A hematológusok megmondták, hogy vírusfertőzések esetén megnő a relapszus esélye (bakteriális fertőzésnél nem) - egyébként a kialakulása is köthető vírusfertőzésekhez, azt követően 1-3 héten belül jelentkezik az akut esetekben. Nálam elsősorban a gyomor-bélrendszeri vírusok esetén nagyobb, felső légúti vírusok esetén alacsonyabb a relapszus valószínűsége, tapasztalatokból kiindulva. A Sars-Cov-2-t nem tudom hova tenni, mert szisztematikus, se nem ilyen, se nem olyan vírus. Így bizonytalan vagyok, hogy nem esnék-e vissza. Tehát nem is feltétlenül annyira attól tartok, hogy lélegeztetőgépre kerülök, hanem hogy akár egy enyhe lefolyású vírusfertőzés után mi történik, beindul-e egy nem kívánt autoimmun reakció (ez nem egyenlő a citokin viharral, ami egyébként egészséges fiataloknál tud súlyos lefolyású koronát okozni, de valóban, influenzánál is előfordul, a spanyolnáthánál például ez volt az egyik fő halálozási ok).
A fentiek miatt minden évben beoltatom magam influenza ellen, így valóban évek óta nem volt influenzám (a legkisebb mértékű sem), tehát nálam ez működik. Ennek megfelelően felesleges autoimmun reakció sem alakult ki. A koronavírusnál egyelőre nincs meg ez a biztonságérzet számomra. Ha lesz védőoltás, akkor meglesz. Az oltásnak magának sokkal ritkábban van ilyen mellékhatása (kb. 1 a millióhoz az esélye, valódi vírusfertőzésnél jóval magasabb).
Ez a történet sok mindenre megtanított, ráébresztett, ez is segített a kigyógyulásból. De rámutat arra is, hogy az emberi immunrendszert nem lehet feketén-fehéren nézni és elintézni annyival, hogyha megerősítjük a szervezetünket, akkor minden csupa szép és jó lesz. A legyengült és a "túltúrbózott" immunrendszer is káros lehet. Egyensúly kell, de azt nem könnyű egyhamar megtalálni.
Magamtól függetlenül is, amit szerintem sokan elfelejtenek, hogy mennyien élnek krónikus betegséggel (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás, szívbetegség, romló vese), anélkül, hogy tudnának róla. Tehát, a veszélyeztetett réteg valószínűleg nem is olyan kicsi sajnos.
#27: "Szerintem hozzám hasonlóan ezt azok tudják igazán átérezni, akiknek valamilyen komolyabb betegségen át kellett esniük életükben."
Nekem semmi ilyesmim nem volt (influenzás se voltam soha), így nyilván nem vagyok képes annyira megijedni, mint amennyire kellene esetleg. Nem tudok neked ebben nem igazat adni. De én nem is azt mondom, hogy ne legyünk óvatosak, csak értelmetlenül ne bombázzuk szét a munkahelyeket (reptér ellehetetlenítés, határ lezárása - járványügyi matekosok se javasolták ezt a lépést!), hiszen így is van épp elég bajunk.
#27: "Bár nem szeretem az influenzával való összehasonlítást"
Nézd! Ha úgy mutatják be a koronát, mint egy eddig sosemvolt szörnyűséget...
Pl.: [link]
Idézve: "Tüdő, szív, agy, vese, emésztőrendszer – úgy tűnik, semmi sincs biztonságban, ha a koronavírusról van szó."
Olvasd végig, és érezhető, hogy az újságíró szinte kéjesen riogat, miközben megfeledkezik nem csak az áttekintő jellegű objektivitásról, hanem arról is, hogy azért az ilyesmi betegségeknél a szövődmények okozta állandósult károk más esetekben is bőven jelentkeznek, oszt' ezekről se tudott a jónép eddig se semmit se, tehát nem is rettegett tőlük. Az újságíró nem hazudik, de egyértelműen sugallja, szuggerálja belénk, hogy a korona az valami egészen más, valami sosemlátott gyilkológép.
Az influenza valóban ennyire kismiska lenne mellette? [link]
vagy: [link]
Van itt minden! Vírusos encephalitis (agyvelőgyulladás), meg egyéb extrapulmonalis szövődmények, úgy mint bakteriális légúti fertőzés, szinuszitisz (orrmelléküreg-gyulladás), középfülgyulladás, tracheitis, meningitis (agyhártyagyulladás), neuritis, radiculoneuritis, májkárosodás, szívizomgyulladás, toxikus allergiás sokk... stbstb... Most csak azokat soroltam, amiket az előző megjegyzéseimben nem.
Ha ezt így egyben nézed, és a korosztályokat is, akkor úgy tűnhet, hogy a korona még szánalmasan el is van maradva a veszélyességi fokot tekintve. Riasztóak a statisztikai adatok is, nem is kevéssé...
#27: "A fentiek miatt minden évben beoltatom magam influenza ellen, így valóban évek óta nem volt influenzám"
Ennek ellenére a világban mégis rengetegen meghalnak influenzában, és az adatok sokszor ellentmondóak. Nincs is minden influenza féle ellen védőoltás, és nincs igazán garancia arra, hogy pl. jövőre nem alakul ki egy a koronánál is öldöklőbb influenza vírus, ami ellen nem lesz védőoltás.
Az influenza tud sokkal gyilkosabban viselkedni, mint a korona, mert alattomosan öl, észrevehetetlenül. Ez furcsán hangzik, mert az influenza tünetei mindig eléggé szembetűnőek, ám az influenza halálozási aránya kisebb, mint a koronáé. Ez pedig megnyugtatóbban hangzik, de csak szitu kérdése, amikor éppen ez válik tragédiává, pl. akkor, ha az influenza terjedése elképesztően gyorssá válik. 1968/69-ben 1-4 millió halálos áldozatot szedett az influenza. Gyorsan terjedt mindenfelé a világban, ám a sok fertőzöttből ritkán gyilkolt. A korona az idősek otthonában szedte az áldozatainak nagyobb részét, vagyis azt láthatta mindenki, hogy kis területen rengeteg ember meghal. Ez borzalmasan szembetűnő. De 1968/69-ban hol itt, hol ott halt meg egy-egy ember, elszórva (bár volt ahol sűrűn gyilkolt, de az is elvétve világléptékben nézve)... Nem tűnt veszélyesnek, mert a többség nem látta egy újságban (vagy nem ez volt a jellemző) egy hírben együtt szerepelni a halottak számát! Mire rájött a világ, hogy kellene riadót fújni, addigra már milliók haltak meg észrevétlenül.
Megjegyzem, a mai digitális korban ez valszeg már nem fordulhat elő, ahol a világ adatbázisai össze vannak kötve.
***
Újra!
Nem azt propagálom, hogy ne legyünk óvatosak, és ne védekezzünk, hanem az esztelen védekezést támadom, ami több kárt okoz, mint hasznot. A kormány semmivel nem megindokolt reptér-ellehetetlenítése, határzárása (mindezt megspékelve azzal, hogy a visegrádi országok felől mégis nyitottabb a határ) cégek sokaságát tette és teszi tönkre, és a szemem láttára rúgják ki sorban az embereket és jó ismerőseimet. A kormány egyszerűen szimplán politikai döntést hozott (a visegrádi országoknak kedvezve), és arra apellál, hogy a koronával szembeni félelem miatt a szavazók többségében szimpátiát kelt az irracionális határzárásos védelem. Még a szavazók többsége nem érzi a rohanó gazdasági romlást, de... :(
Ennyi erővel a dohányt és alkoholt már rég be kellett volna tiltani és a híradóban naponta riogatni pl. a rákkal!
2020 évi:
996 695 koronavírus általi halálozás
1 249 619 HIV illetve AIDS által okozott halálozás
6 105 080 Rák által okozott halálozás
3 716 015 Idei dohányzás által okozott halálozás
1 859 180 Idei alkohol által okozott halálozás
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!