Az asszertív viselkedést az emberek támadásnak veszik ha nem párosul vele jó kiállás?
Nem. Nem viselkedem agresszíven.
Pusztán elmondom a véleményem lazán, határozott, nyugodt hanglejtéssel. Nem hinném, hogy ennél többet teszek.
Az asszertívitás nem az, hogy te most megmondod a tutit és akkor minden ok (még akkor sem ha nyugodt hangnemben teszed)
Asszertív kommunikáció során a saját érdekeidet képviseled/kommunikálod a másik felé, de a másik érdekeit/igényeit tiszteletben tartva. Fontos a kompromisszumra való törekvés a két fél között.
Mint minden kommunikációs formának, ennek is megvan a folyamata/lépései.
Vissza kell kérdezzek: ismered, kedves Kérdező, az asszertív kifejezés jelentését?
Írj le nekünk egy konkrét sztorit, amiben úgy érezted, te asszertívan kommunikáltál, a beszélgetőpartnered visszaigazolása szerint pedig nem. Írd meg nekünk minél pontosabban!
5
Volt számtalan eset, hogy valamiről szó volt és a többség ugye egy véleményen volt, de általában közelített a véleménye mindenkinek a hangadó(k)hoz. Ekkor elmondtam az enyémet amely tejességgel más megközelítése volt a dolgoknak, de olyan természetességgel és lazasággal ahogy csak lehet. Az arcukról megdöbbenést olvastam le legelőször, aztán sértettséget, majd ez átment flegma viselkedésmódba. Az érdekes az, hogy gyakran (nem mindig ) az én megközelítésemnek adott helyet a főnök, helyettes mert ő a hasznot és az eredményességet nézte elsősorban, és az érzelmeit félretette.
Viszont megfigyeltem, hogy amikor a főnök az én megoldásomat választja akkor a többiek megsértődnek, és fölényeskednek utána. Mintha irigyek lennének, vagy valami hasonló, amiért a fönök (aki ésszerű ember) az ésszerűbb döntést választotta.
Tehát van egy szituáció amelyben egy csoport (ahol spontán alakulnak ki a szerepek, a hangadók meg követők) nem vesz figyelembe valakit de ugyanazt a személyt a főnök díjaz mert ésszerűen gondolkodik és jó megoldásokat javasol.
Na most ha jó megoldásokat javasolok akkor a csoportnak nem kellene együttműködőbbnek lennie?
Ötös vagyok, köszönöm a kiegészítő adatokat.
A tankönyvi asszertivitás-definícióból indulok ki.
Kedves Kérdező, az általad említett szituációban nem asszertíven kommunikáltál. Nem az a helyzet volt, amiben neked aszzertívan kellett megnyilvánulnod, ui. főnököd sima és mezei módon megversenyeztette az ötleteket, amiket te és a munkatársaid bedobtak a közösbe. Tkp. akivel szemben a kommunikációs módszered minősíthető lett volna az asszertivitás-agresszivitás-passzivitás-tengelyen, azokkal az emberekkel nem is kerültél kommunikációs kapcsolatba. A főnök meghallgatta az elmondottakat, és önös szempontrendszere szerint döntött. (Meg kell jegyezzem él és minősítés nélkül, hogy ha a főnököd a teáltalad bedobott ötlet mellett döntött, az nem azt jelenti, hogy a te ötleted volt a legjobb. Csak azt jelenti, hogy akkor és ott te tartottad leginkább a szemed előtt a főnök érdekeit. Ezért fogadta el.)
Akinek asszertíven kellett volna kommunikálnia az egymással ütköző részérdekeket képviselő dolgozók brainstormingján, az a főnököd volt. Hogy látod, ő megtette, amit megtehetett?
Javaslom, ha mélyebben érdekel a téma, olvass szervezetirányítási, csoportdinamikai és kommunikációs szakkönyveket, segítenek a munkahelyi karrieredben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!