Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Felelős-e a szolgáltató, ha...

Felelős-e a szolgáltató, ha az általa kihelyezett parabola antennába belevág a villám és a dekódereivel együtt tönkremegy a televizíó?

Figyelt kérdés
Édesapám (70éves múlt),tavaly kapott egy új tévét,és egy vihar következtében tönkrement. A szolgáltató kijött,kicserélte a fejet az antennán és a 2 dekódert,de az ő eszközük tette ugye tönkre a televizíót is. Bár erről még nem lettek megkérdezve,mert ma megy be apám,de nektek mi a véleményetek? A házra van biztosítás,de csak elemi kárra és a biztosító azt mondja,hogy villámra külön kellett volna kötni,mert az egy kiegészítés lett volna a biztosításban,hogy ilyen esetben is fizessen. Egyetlen remény van, a szolgáltatót megcélozni,hogy esetleg nem megfelelő körültekintéssel szerelte fel az antennát a tetőre,vagy valami ilyesmi. Van valakinek ilyenben ötlete,tapasztalata?

2018. jún. 13. 06:34
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

#20 ezerből meg tudják neki javítani"

Örülj neki. A miénket 40-ért csinálták.

Telefon vezetéken jött a delej.

2018. jún. 13. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:
Sztrogoff. Hidd el,elolvasok minden sort. Édesapám 71. éves. Nem tudom mindíg elvárni tőle,hogy kihúzgálja a tv-ből a (mégcsak nem is antenna hanem scart) csatlakozókat,és utána vissza is tudja dugni. Arról már nem is beszélek,hogy van amikor olyan hirtelen jön egy ilyen zivatar,hogy nincs is otthon az ember. Ha abból indulunk ki,hogy a vevők még a szolgáltató tulajdonát képezik és onnantól a scart kábelt már szinte lehetetlen villámvédelemmel ellátni,akkor látjuk azt,hogy ezt kinek kellett volna. A néhány támadó jellegü kommentelőnek írnám mégegyszer,hogy tisztában vagyunk azzal,hogy a szolgáltatót ezzel nem tudjuk megfogni,és beperelni és azzal is tisztában vagyunk,hogy a hiányos biztosítás miatt a felelősség a miénk.Legalábbis jogilag. Ezzel a kérdéssel csak arra szeretnék rávilágítani,hogy a szolgáltató szerintem nem tesz meg mindent a biztonságért. A helyzet az,hogy itt csak a tv ment tönkre,de okozhatott volna ez tüzet is a házban. Azt azért hozzátenném,hogy ez egy vezetékes telefon szolgáltató, és külön van a telefon az antennától. És a vezetékes telefon vezetéke is kiégett,plussz a teljesen független parabola is elszállt. Tehát a cég két különálló szolgáltatása is elhalt. És az ő eszközeiken és az lcd tv-én kivűl a házban semmi sem ment tönkre.Itt nem olyan felelősségre próbálok világítani,hogy csináltassák meg a tv-ét,hanem olyanra,hogy belekényszeríteni abba,hogy legalább egy villámvédő patront rakjanak a saját kábeleikbe. Remélem így érthetőbb
2018. jún. 14. 05:58
 13/24 anonim ***** válasza:

" Ezzel a kérdéssel csak arra szeretnék rávilágítani,hogy a szolgáltató szerintem nem tesz meg mindent a biztonságért. "


Alapvetően az ingatlan tulajdonosa/üzemben tartója felelős a villámvédelem megfelelőségéért, ugyanúgy ahogyan a villamos hálózatéért (nem azt jeleni hogy neki kell csinálnia személyesen, csak az a lényeg hogy a szabvány előírások teljesüljenek, erről legyen egy aláírt hivatalos papírja).

Az ott üzemelő villamos berendezések villámkár elleni védelmére ugyanez vonatkozik.

Mindezt értem hogy szerinted a szolgáltató nem védi a tulajdonod, de neki ez nem is feladata. Hanem a tiéd (vagy akié az ingatlan).

Nagyon egyszerű alapelvből kell kiindulni.

Az ingatlannak van hatásos villámvédelme, ami kiterjed a benne üzemelő berendezések védelmére is?

Nincs?

Biztos lehetsz szolgáltató valószínűleg a saját berendezésével kapcsolatosan mérlegelte hogy mi éri meg:

-egy zivataros idő után százszámra cserélni az eszközeiket és benyelni a költséget, vagy

-mivel nagy valószínűséggel nem ez az első és utolsó villámkáros eset, biztosítást kötni rá, a kár költségeit pedig a biztosítás fedezi

Gyanítom, utóbbi az esélyes.

A szolgáltató által üzemeltetett berendezés az üzemszerű működés esetén nem veszélyezteti az ügyfél eszközeit.

Miért is tenne tehát bármi olyat, ami ezen a körön kívül esik?

Te miért nem tettél bármit is ellene?

2018. jún. 14. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
100%

Dehogy olvasol. Ha olvasnál, feltűnt volna, mit írok... Ezt írtam: ...az ingatlan használója építi ki a többlépcsős túlfeszültségvédelmet. Aminek egy része az, hogy ahol a házba bemegy a parabolából a vezeték, oda el kell vinni a megfelelő védővezetőt...


"Ha abból indulunk ki,hogy a vevők még a szolgáltató tulajdonát képezik és onnantól a scart kábelt már szinte lehetetlen villámvédelemmel ellátni,akkor látjuk azt,hogy ezt kinek kellett volna."

Látjuk? :) Nem fura egy kicsit, hogy ezzel a következtetéssel nem ért egyet a civilizált világ azon részhalmaza, amelyet erősáramú szakembereknek hívnak, Amerikától Vlagyivosztokig? Erről a témáról szabványok szólnak, szakirodalom szól... Vajon ki megy szembe a másikkal az autópályán?

2018. jún. 14. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
100%

Közelítsd meg onnan pl, hogy biztosítva vagy villámkár esetén. A számítógépedbe belecsap a villám, a biztosítónak fizetnie kell.

Ilyen esetek ellen védekezhetsz megfelelő elosztóval, viszont ezt az elosztót nem a biztosító fogja neked megvenni azért, hogy neki ne kelljen fizetnie, és nem hibáztathatod azért, hogy tönkrement, mert ő nem vett neked egy 4ezer ft-os elosztót.

Sajnálatos dolog az ilyen, de nem tudsz ilyen téren fogást találni a szolgáltatón.

2018. jún. 14. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:

Oké! Két kérdés. Jogosult vagyok-e arra,hogy szolgáltató tulajdonát képező antennakábelt megvágjam,ami még az ő tulajdonukat képező vevőjük elött van,hogy oda egy villámvédőpatront beszereljek? Mert ami a vevőből megy a tévébe scart dugó,arra meg nem gyártanak ilyen patront Ha igen nincsen több kérdésem.Egyébként én a szolgáltató biztosítójaként is feltenném nekik a kérdést,hogy volt-e bármiféle védelem,hogy a saját eszközeiket is megvédjék.



Azoknak,akik még mindí a túlfeszültség ellen védő hálózati elosztón rugóznak,azoknak leírom még egyszer. A parabola antenna fejébe vágott be a villám,az továbbment a vevőbe és onnan a tévébe. A tévék rádiók a konnektorból ki voltak húzva. Remélem így érthető.

2018. jún. 14. 12:47
 17/24 anonim ***** válasza:
Én is leírom mégegyszer, hogy egy ilyen közvetlen villámcsapás ellen nem fog védelmet nyújtani az az eszköz. Viszont jelszint romlást fog előidézni(már maga a kábel megszakítása is, plusz még az eszköz csillapítása).
2018. jún. 14. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
Miért is nem? 3-10 kA-t bírnak a vékony vezetéke meg nem tud menni a teljes villámáram.
2018. jún. 14. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

"Azoknak,akik még mindí a túlfeszültség ellen védő hálózati elosztón rugóznak, ... A tévék rádiók a konnektorból ki voltak húzva...."


A koax egy ilyennel csatlakozik:

[link]

Ezek a csatlakozóelemek olyan kivitelben készülnek, hogy a kezelésükhöz ne kelljen se szerszám, se érettségi.

A villásdugók kihúzásához képest ezt sem nagy mutatvány az anyagi kár megelőzése érdekében szétszedni. És így nem kell a SCART villámvédelmét feltalálni.

Értem hogy rá szeretnél vezetni minket arra, hogy túlfeszvédelem nélkül is van élet, de ezt mindannyian nagyon jól tudjuk.

Ám pl. a vízmű se fog sajnálni téged ha a villám miatt a bojlered nyílik ki mint egy rózsa, vagy a gázszolgáltató sem, ha felrobban a házad.

És így tovább.

A parabolás céggel sincs másképpen.

2018. jún. 14. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:
19-es a 17-es írta,hogy ez nem véd meg a villámtól és a jelet is erősen csillapítja. Egyébként ha visszanézed, pont erről a villámvédő patronról írok,már tegnap óta,csak ehhez a szolgáltató vezetékét kell megbontani és a szolgáltató tulajdonát képező eszköz elé kellene beiktatni. Örülök,hogy kezdtek ráérezni,hogy mi is a kérdés. A Gázra és a Vízre olyan érintésvédelmi szabványok vannak,hogyha tudnád nem írnál ilyeneket. Sőt még a kábel tv bekőtésének is van szabványa. Az MSZ EN 62305-1:2011 szabvány foglalja magába,de annyira már nem merültem bele. Én mindenesetre magamnál beszerzem a szükséges eszközöket a védelemhez,mert bár tévém nincsen,de a vezetékes net sem veszélytelen és az is koaxon jön. Mert oké,hogy van biztosításom az ingóságokra is,de inkább nem használnám ki ha nem muszáj. Végül is lényeget megtudtam, amíg az emberek csak magukat okolják egy ilyenért,a szolgáltató semmit sem fog megtenni azért,hogy biztonságosabban építse ki az antennáit,hálzatait. Tőrődjünk bele,ők meg 10 milliókat spórolnak meg évente a be nem szerelt 1000 Ft-os villámvédő patronokon.
2018. jún. 14. 21:26
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!