Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hogyan tudom megóvni a hangszó...

Hogyan tudom megóvni a hangszórókat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A kérdésem a következő.

Adott két 5W-os hangszóró és egy erősítő.

Az erősítő, több mint kétszer öt Wattot ad le csatornánként, ezért gondolkozom, hogyan tudnám megóvni őket.

Egyik megoldás a kis hangerő, igen de mivel nagyjából maxon tud az erősítő 2*7,5W-ot, én úgy szeretném megoldani, hogy maximumon is mehessen, ha idegen használná, neki ne kelljen rá figyelnie.

Arra gondoltam, hogy megfelelő teljesítményű ellenállást kötök sorosan vagy párhuzamosan a hangszórókkal, nyilván így lesz veszteségem, amit elfűtők, de ez nem gond.

A hangszórók 4Ohmosak. Milyen ellenállást és milyen módon kéne kötnöm a hangszórókkal, hogy nagyjából 5W jusson mindkettőre.


2017. júl. 17. 23:55
 1/5 A kérdező kommentje:

Ráadásul ugye különböző frekvencián más és más az impedancia, de az erősítő ugye nem fogadhat 4Ohmál kisebbet.

Remélem, egy hozzáértő tud segíteni.

2017. júl. 18. 03:00
 2/5 Minekvan ***** válasza:

Nos a helyzet némi veszteség árán megoldható vagy párhuzamos, vagy sorba kötött ellenállásal.

Induljunk ki abból hogy a hangszóró a névleges teljesítményével működjön. Én a soros megoldást ajánlom, ami némileg növeli a terhelő ellenállást, de így az erősítő nem lesz túlterhelve.Tehát az 5W-os Rh=4ohmos hangszórón a feszültség nagysága (mind effektív érték) Uh=gyök5*4=4,472V, és a rajta folyó áram Ih=Uh/Rh = 4,472/4=1,118A. Mivel soros a kapcsolás, ekkora áram jön az erősítő kimenetén, ami 7,5W kimeneti teljesítmény esetén Ue = 7,5/1,118= 6,708V feszültséget von maga után. Most már kiszámolható az R ellenállásra jutó feszültséget, ami Ur=Ue-Uh = 6,708-4,472 = 2,236V Ekkora feszültségejtés az R=2,236/1,118 = 2 ohmos értéken keletkezik. Végül meghatározzuk a rajta keletkezett teljesítményt Pr=2,236*1,118 = 3,612W.

Tehát az előtét ellenállás értéke 2ohm és 3W. Az összellenállás 6ohm.

2017. júl. 18. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ. :)

Sokat segítettél.

Egy kérdésem még lenne esetleg.

Nagyon jó áron találtam még két hangszórót, tehát így két hangszóró lenne csatornánként.

Mivel ezek az új hangszórók 8Ohmosak, a párhuzamos kapcsolás nem játszik, mivel a 4Ohmos és 8Ohmos párhuzamosan kötve 8/3Ohmot eredményez, ami nem jó az erősítőnek, ha jól számoltam.

Soros esetén 12Ohm. Ez sem jó, nagy a veszteség.

Esetleg lehetne páronként a két 4Ohmosat és két 8Ohmosat.

Esetleg azt lehetne, hogy a két 4Ohmosat sorosan(=8Ohm), illetve a két 8Ohmos párhuzamosan(=4Ohm).

Ez annyiban jó, hogy a két 8Ohmos háromszor akkora teljesítményű.

Olyan kérdésem lenne, hogy hangszórókat mennyire lehet sorosan kötni?

Olvastam olyat, hogy ilyenkor az egyik hangszóró a tekercse miatt szűrőként működhet.

Lehet, inkább nem veszem meg ezt a kettő újat, hiába érné meg.

2017. júl. 18. 23:52
 4/5 Minekvan ***** válasza:
Az általad vázolt bekötési kombinációt nem javaslom, ugyanis a hangszóró magában egy összetett- komplex impedanciát képez és nem vehető egy sima ohmikus ellenállásként.A hangszórónál döntő szerepe van a szerkezeti felépítésnek, amely befolyásolja annak frekvenciaátvitelét,rezonancia értékét, érzékenységét, stb. Valószínűleg a vásárolandó hangszórók paraméterei nem azonosak a meglévőkkel, így leronthatják egymás hangzását, nem beszélve a kölcsönös fáziseltérésekről. Végül is egy 2x7W erősítő gondolom nem egy High-End minőség, úgyhogy elég neki mondjuk egy széllessávu hangszórócska, például valamilyen autó HiFi 30-40W/4Ohm, vagy a meglévőket használd ahogy az előzőkben írtam.
2017. júl. 19. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. :)
2017. júl. 28. 20:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!