Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » ~25 éves erősítő javítása?

~25 éves erősítő javítása?

Figyelt kérdés

Van egy Videoton 6363S erősítőm. Sajnos se jack, se rca kimenet nincs ezért eddig csak egy szintén ~25 éves fejhallgatóval sikerült kipróbálni (ami gondolom még régen hozzá lett véve). Magas hangokat nem igazán hallottam, a közép kicsit fura, de nagyon szép és természetes volt, basszus helyett pedig csak recsegés hallatszott. Gondolom ez annak tudható be, hogy szét van repedezve a fejhallgató membránja (tehát nem az erősítővel van baj). Lényeg, hogy be is kapcsol és szól is, ezért gondolom nagy probléma nem lehet vele.


Neten olvastam, hogy a kondenzátorok és elkók kiszáradnak, szóval esélytelen, hogy 25 évet kibírjanak. Valahol azt is olvastam, hogy fel is robbanhatnak, ezért csere előtt ne is kapcsoljam be.


Ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem:


1. (Alacsony hangerőn) biztonságos bekapcsolni vagy tényleg szétmehetnek a kondenzátorok, tönkretéve a körülöttük lévő alkatrészeket?


2. Kicsit búg (maga az erősítő, nem a hangfal / fejhallgató) amikor be van kapcsolva (mindegy mit csinálok vele, hangerő meg ilyenektől függetlenül mindig ugyanannyira búg), ennek a kondenzátorokhoz lehet köze vagy ez teljesen más?


3. Kondenzátor csere nem egy drága dolog, viszont ahogy az eddigiekből észre lehetett venni nem éppen egy szakember vagyok. Tudtok olyan helyet, ahol ott helyben megcsinálják és minőségi alkatrészeket használnak és ügyelnek a készülékre (nem hentesbolt)? Persze "minőségi" alatt nem az olyan üzletekre gondolok ahol 50 000Ft egy HDMI kábel, mert ugye a 24K aranytól 4K lesz a 480p-ből. Én csak azoktól a "szerelőktől" félek akik kibelezik, feltöltik kínai hulladékkal a terméket, majd ezért még egy vagyont el is kérnek.


4. Jövő héten vennék egy din dominó - jack átalakítót. Próbáljam ki és csak akkor vigyem szerelőhöz ha zajos, recseg stb. vagy 25 év után biztos hogy van rajta mit csinálni? Úgy általában egy régi erősítőnél miket érdemes megnézni? Kondenzátor / elkó és kész? Mire érdemes cserélni? akármire ami nem kisebb kapacitású és méretben hasonló?


Elnézést a regényért. A válaszokat előre is köszönöm.



2015. okt. 31. 10:23
 1/3 A kérdező kommentje:
Kiegészítés: Ha az MP3 lejátszón lejjebb veszem a hangot és az erősítőn feljebb (hangerő kb ugyanaz), akkor sokkal kevésbé recseg a ~25 éves fejhallgató.
2015. okt. 31. 13:23
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

1.

a) mindig javasolt, bár ebben a típusban van "koppanásgátló" a hangfalak védelmére...


b) az "ELKO-k"legritkább esetben robbannak fel (50 év alatt egyel sem találkoztam), max. ha fordított polarítással kötöd be őket!


2. erölködő "búgása" a beépített trafó-lemezek rezonanciájától van. (ha nem a hangszórókból hallatszik, mert ekkor a hálózati zavarszűrésben résztvevő kondik kapacitásvesztése /kiszáradása/ a ludas)


3. település megnevezése?


4. próba-cseresznye!

azonos kapacítású, de a feszültsége lehet jóval nagyobb is, (alacsonyabb nem), mint ami benne volt. (ma már 100 V-os kondi akkora méretű, mint 25 éve a 25 V-os volt.)


Kieg.:

a leírtakból itélve, az MP-3 kimeneti jelszintje (mW) jóval nagyobb az erősítő AUX bemeneti jelszintjénél előírtnál! (ezért vezérli túl /torz hang/ az erölködőt.)

ha a hangerőt lentebb állítod, alacsonyabb lesz a kimeneti jelfeszültsége is, és ezért kevésbé vezérli túl.

2015. okt. 31. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


Kicsit furán fogalmaztam, arra gondoltam hogy a régi / kiszáradt kondenzátorok miatt szabad-e használni (max nem szól olyan jól) vagy sérülhet a készülék?


Pomázi vagyok, de Budapestre is be tudom vinni.


Egy FiiO X5-t sikerült rákötnöm. Max hangerő 120-nál van, egy átlagos fejhallgató ~60-nál már nagyon hangos. Erősítőkhöz külön van line-out ami kihagy néhány belső erősítést, hangerőben olyan mint a sima fejhallgató kimenet 120-as (max) hangerővel. A Videoton 8-as hangerő felett recseg, alatta egyáltalán nem recseg-ropog. Kb félig kell feltekernem a Videoton hangerejét (hogy kompenzáljam a halk bemenetet), viszont 1/3 után már zene közben is hallani, hogy zajos (a zaj egyenes arányosságot mutat a Videoton hangerőszabályzójával). Ha hozzáérek a kábelhez azt is hallani. Gondolom az történik hogy a gyenge (8-as hangerővel alig hallani valamit ha egyből a FiiO-ra dugok egy fejhallgatót) jellel együtt mindenféle zajt is felerősít. Ez egyáltalán normális? Mármint az, hogy ilyen gyenge jelre van tervezve a Videoton bemenete? Azt gondolná az ember hogy minél hangosabb annál jobb, hiszen úgy magasabb a jel/zaj arány, jobb utána vele dolgozni (ez a logika még a FiiO-nál meg is van, hiszen az annyit nyom ki az erősítőknek szánt kimenetén amennyit csak tud).


Ezeket találtam a FiiO-ról:


Line-out: 1.5 Vrms

Output impedance: <0.26 ohms

Recommended headphone impedance: 16 – 300 ohms

Max output current: >150 mA

Max output voltage: 8 V (peak-to-peak)

2015. okt. 31. 17:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!