Mikor jelent meg az első lapos televízió?

Figyelt kérdés
Itt most a mai modern televíziókra gondolok. Led, LCD, Plasma, stb... Televíziókra gondolok.

2015. jún. 13. 15:01
1 2
 1/17 |Orfeusz| ***** válasza:
78%

Az első működő valódi lapos képernyő a plazma kijelző volt, 1968-ban.

[wikipedia]

2015. jún. 13. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Az első válasz írónak. És lehetett rajta televíziót is nézni? Vagyis rá lehetett csatlakoztatni egy televíziós antennát, és be lehetett vele fogni a földfelszíni analóg TV adásokat?
2015. jún. 13. 15:27
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
1997-ben dobta piacra a Pioneer az első kereskedelmi forgalomban kapható plazma kijelzős televizót.
2015. jún. 13. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Ráadásul a plazma elv magyar találmány, csak itthon kiröhögték a feltalálót, mert orvosi műszerész nem találhat ki ilyent.....aztán a Sony megvette valami alig látható összegért..

úgy saccperkábé ötven évvel ezelőtt.

2015. jún. 14. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm, a válaszokat. Bár a válaszolok csak a Plazma TV-re válaszoltak. De én nem kifejezetten a plazma Tévére vagyok kíváncsi, hanem a lapos tévé megjelenésére. És mint tudjuk nem csak plazma tévé van lapos tévében. Hanem van még Led tv is. Vagyis összeségében kérdem mikor jelent meg az első lapos televízió.
2015. jún. 15. 10:41
 6/17 anonim ***** válasza:
2015. jún. 15. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
A 6. válasz írónak, az adott linken azt írják hogy "Ez a weboldal nem érhető el"!
2015. jún. 16. 16:49
 8/17 anonim ***** válasza:
77%

AKkor vagy a böngésződdel, vagy a szolgáltatóddal van a baj, nekem most ebben a percben is működik.


De bemásolom a szöveget, csak kicsit hosszú:



Television History and Facts – Electromechanical TV to 3D TV – CRT, LCD, LED, Plasma, HDTV and 3D TV History and Facts


Published: June 13, 2010

Updated: August 9, 2010


Description: The invention of the television was the result of the work by many inventors, scientists and engineers in the late 1800’s and early 1900’s. Many inventors made technological breakthroughs that were used by other inventors to successfully make working television systems. The first working television systems were electromechanical and used a motor-generator. Electronic television systems or all-electronic television systems do not have or use a motor-generator. These television history facts include some of the most notable milestones in the development of television, but many other inventors that are not mentioned here played critical roles in the invention of the television.

1884 – The first electromechanical television was proposed and patented by Paul Julius Gottlieb Nipkow. Nipkow never built a working model of the electromechanical television.

1888 – Liquid Crystals were accidentally discovered by Friedrich Reinitzer. Liquid crystals were a scientific curiosity for about 80 years before they were used to build liquid crystal displays (LCD).

1897 – The first Cathode Ray Tube (CRT) was built by Karl Ferdinand Braun.

1925 – John Logie Baird was the inventor who built the world’s first working television system. The world’s first working television system was electromechanical.

1928 – The world’s first successful color transmission by John Logie Baird. The color transmission was made using an electromechanical television system.

1928 – The first working electronic television (all-electronic) was built by Philo Taylor Farnsworth. The electronic television (all-electronic) system did not use or have the motor-generator that was used in the electromechanical television systems.

1936 – The world’s first analog high definition TV (HDTV or HD) regular service was started in Britain in 1936.

1964 – The first working liquid crystal display (LCD) was built by George H. Heilmeier. The original LCD displays were based on what is called dynamic scattering mode (DSM).

1964 – The first flat plasma display panel (PDP) was invented by Donald Bitzer, Gene Slottow and Robert Willson.

1972 – The first active-matrix liquid crystal display (LCD) panel was produced by Westinghouse.

1977 – The first true all LED flat panel television TV screen was developed by J. P. Mitchell.

1982 – Seiko introduces the world’s first LCD TV watch.

1982 – The first mass-produced pocket television was the Sony Watchman FD-210. The Sony Watchman was also the first flat CRT television in production.

1988 – The Sharp Corporation develops the world’s first 14-inch color TFT LCD TV. The LCD TV model was called the Crystaltron.

1995 – The world’s largest LED display, the Fremont Street Experience, in Las Vegas is over 1,500 ft. long and 90 ft. high at the peak.

1996 – The first public digital high-definition television (HDTV or HD) broadcast in the United States. The official US public launch of the HDTV digital broadcasting system is technically considered to be 1998. *HD ready refers to the abilities of television receivers to display high-definition pictures.

2008 – The world’s largest Plasma TV is a 150 inch Plasma TV made by Panasonic, standing 6 ft high and 11 ft wide.

2009 – The world’s largest LED high-definition video display screen in the world is the Mitsubishi Diamond Vision display at the Dallas Cowboys Stadium. The LED HD display measures 160 ft wide and 72 ft high and is nicknamed the “JerryTron” after Cowboys owner Jerry Jones.

2010 – The world’s largest Plasma 3D TV is a 152 inch Plasma TV made by Panasonic

2010 – The world’s first 3D LED HDTV released by Samsung (Samsung 3D LED 7000). Announced in February, 2010. LG announced the release of their first 3D LED HDTV, the LG LX9500 in March, 2010.

2015. jún. 16. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
8-as válsz írónak. Számomra értelmezhetetlen, és haszontalan válasz volt! Számomra nem derül ki semmi ebből! Mivel nem magyarul van. Ha valaki magyarul kérdez valamit akkor magyarul, magyar nyelven illik válaszolni is! 1., Nem tudok angolul! 2., Nem is vagyok köteles angolul tudni! 3., Nincs is rá törvény amely az angol nyelv tudását elő írja! 4. Én magyar vagyok. 5. Magyarországon élek, és magyar országon lakom! 6., Magyar állam polgár vagyok! 7., Csak magyarul tudok! 8., Sorolhatnám tovább is! 9., Magyarul illik válaszolni, és magyar nyelvű választ illik adni egy magyarul feltett kérdésre!
2015. jún. 17. 10:27
 10/17 anonim ***** válasza:
63%

Az internet alapvető nyelva az angol.

Ha te egy surmó tahó vagy, aki csak a saját nyelvéán tud, az a te bajod.

Magyarul nem volt ilyen részletes találat.

Nem fogom neked lefordítani, lusta vagyok hozzá.


Bocs hogy segítettem.


Menj a mélymagyar viktorkádhoz, és kérd meg hogy fordítsa le.


Nyald ki, de csak ha engedem.

2015. jún. 17. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!