Mi az a keresztváltó a hangfalakban?
Egy hangfalba általában több, jellemzően egymástól eltérő hangszórót építenek be, viszont az erősítőtől egy darab analóg erősített jel érkezik a hangfalkábelen. A keresztváltó egy viszonylag egyszerű elektronikai megoldás, ami arra szolgál, hogy a beérkező jelet szétosztva a megfelelő hangszóróegységhez a megfelelő jelszint érkezzen. Mély hangszóróhoz a mély hangokat tartalmazó jelszint, magashoz a magas hangokat tartalmazó jelszint. Ha kettőnél több utas a hangfal, akkor eszerint van benne a keresztváltó is.
2009. okt. 27. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
2/18 A kérdező kommentje:
köszönöm a gyors választ.még lenne egy kérdésem:ha építek egy hangfalat lenne benne egy magas és egy mélyközép.akkor a keresztváltóból a magasat a magsas hangszóróra (vagy tölcsérre) a mély meg a közép jeleket egy hangszóróra a mélyközépre kötném. így műkodne?
3/18 A kérdező kommentje:
passzív hangfalról lenne szó
A hangváltót arra találták ki hogy a szélesebb spektrumvisszaadást egy hangszóróval nehéz megoldani. Ha teszel egyet a magasnak mondjuk (mert magasabb frekin jobban rezonál és a ciripelős hangokat visszaadja), egyet a mélynek (mert 30 hz alatt is "döng"), és egy közép (a beszédhangok tisztaságára), akkor össze is kell kötni.
Itt jön a bökkenő: Van pl egy 4 ohmos erősítőd, meg 3 db 4 ohmos hangszóró. Eredő párhuzamos kötésnél: 1/Re=1/R1+1/R2+1/R3
1/Re=1/4+1/4+1/4
1/Re=3/4
Re=1/(3/4)
Re=4/3=1,33333 ohm
Belátható hogy ez így nem valami jó az erősítő szempontjából.
Ezért olyan elemeket építettek a kapcsolásba, amelyek segítségével a frekvenciatartomány egyes részeit, a megfelelő hangszóróra terelik.(az említett példánál maradva a dob csak a méysugárzón jelenik meg) Így nagyjából egy frekvenciára egy hangszóró válaszol (jól méretezett esetben). A kör impedanciája így az erősító felé egy hangszóró terhel így a 4 ohmot fogja mutatni az 1,3333 helyett.
2009. okt. 27. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
A kérdésedre a válasz: működne igen, de jobban nézz/olvass utána, mert pontos méretezés kell! Ha csak összerakod önmagában, valószínű hogy csúnyán fog szólni, szélsőséges esetben az erősítő leéghet.
2009. okt. 28. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
6/18 A kérdező kommentje:
19:51-esnek! A méretezést a dobozra érted? Még egy kérdés.Úgy működne (megfelelő dobozban),hogy a mélyközép lenne 500W a magas pedig 80W (a mélyközépet persze úgy értem,hogy 2 sávos hangfal:szól benne a mély és a közép is)
7/18 A kérdező kommentje:
bocs! nem két sávos hanem 2 UTAS-t akartam írni :-)
Nah, most akkor tisztázzuk mi az a 2 utas, és a 3 utas hangszóró. A 2 utas az, amikor van egy magas, és egy mélyközép sugárzó. A 3 utas az, amikor van külön mély, közép és magas sugárzó. Szóval, gondolom 2 utas hangfalat akarsz, amiben van egy mélyközép és egy magashang sugárzó. Ha így szeretnéd, akkor 2 utas hangváltó kell. És fontos a minőséges hangváltó, mivel jó hangváltó nélkül a jó hangszóró nem ér sokat. A kérdésedre válaszolva: szerintem jó úgy, ha 500w mély ás 80w magas, mivel a magashang sugárzó megmozgatásához kevesebb erő kell, mivel kissebb a membrán. És lenne egy kérdésem, hány wattot ad le az erősítőd?
2009. okt. 29. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
3-as "kommentre": A méretezést nem a dobozra értem, de az sem elhanyagolható. A méretezést "ohmikusan" és "watt" azaz teljesítmény vonatkozásában értettem. Ezt itt megvitatni nehéz.
Van egy könyv: Klinger - Hangdoboz építés
Előtte ezt olvasd el:
[link]
Ha érdekel, a könyv nekem megvan, oda tudom adni elektronikus formában. Írj privit, ha érdekel.
2009. okt. 29. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
10/18 A kérdező kommentje:
19:21-nek. az erősítő 500w-os és 8 ohmos
További kérdések: