Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mi az a keresztváltó a hangfal...

Mi az a keresztváltó a hangfalakban?

Figyelt kérdés
2009. okt. 27. 21:41
1 2
 1/18 tamasoft ***** válasza:
Egy hangfalba általában több, jellemzően egymástól eltérő hangszórót építenek be, viszont az erősítőtől egy darab analóg erősített jel érkezik a hangfalkábelen. A keresztváltó egy viszonylag egyszerű elektronikai megoldás, ami arra szolgál, hogy a beérkező jelet szétosztva a megfelelő hangszóróegységhez a megfelelő jelszint érkezzen. Mély hangszóróhoz a mély hangokat tartalmazó jelszint, magashoz a magas hangokat tartalmazó jelszint. Ha kettőnél több utas a hangfal, akkor eszerint van benne a keresztváltó is.
2009. okt. 27. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
köszönöm a gyors választ.még lenne egy kérdésem:ha építek egy hangfalat lenne benne egy magas és egy mélyközép.akkor a keresztváltóból a magasat a magsas hangszóróra (vagy tölcsérre) a mély meg a közép jeleket egy hangszóróra a mélyközépre kötném. így műkodne?
2009. okt. 27. 22:22
 3/18 A kérdező kommentje:
passzív hangfalról lenne szó
2009. okt. 27. 22:27
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

A hangváltót arra találták ki hogy a szélesebb spektrumvisszaadást egy hangszóróval nehéz megoldani. Ha teszel egyet a magasnak mondjuk (mert magasabb frekin jobban rezonál és a ciripelős hangokat visszaadja), egyet a mélynek (mert 30 hz alatt is "döng"), és egy közép (a beszédhangok tisztaságára), akkor össze is kell kötni.

Itt jön a bökkenő: Van pl egy 4 ohmos erősítőd, meg 3 db 4 ohmos hangszóró. Eredő párhuzamos kötésnél: 1/Re=1/R1+1/R2+1/R3

1/Re=1/4+1/4+1/4

1/Re=3/4

Re=1/(3/4)

Re=4/3=1,33333 ohm


Belátható hogy ez így nem valami jó az erősítő szempontjából.

Ezért olyan elemeket építettek a kapcsolásba, amelyek segítségével a frekvenciatartomány egyes részeit, a megfelelő hangszóróra terelik.(az említett példánál maradva a dob csak a méysugárzón jelenik meg) Így nagyjából egy frekvenciára egy hangszóró válaszol (jól méretezett esetben). A kör impedanciája így az erősító felé egy hangszóró terhel így a 4 ohmot fogja mutatni az 1,3333 helyett.

2009. okt. 27. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 tamasoft ***** válasza:
A kérdésedre a válasz: működne igen, de jobban nézz/olvass utána, mert pontos méretezés kell! Ha csak összerakod önmagában, valószínű hogy csúnyán fog szólni, szélsőséges esetben az erősítő leéghet.
2009. okt. 28. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
19:51-esnek! A méretezést a dobozra érted? Még egy kérdés.Úgy működne (megfelelő dobozban),hogy a mélyközép lenne 500W a magas pedig 80W (a mélyközépet persze úgy értem,hogy 2 sávos hangfal:szól benne a mély és a közép is)
2009. okt. 28. 20:12
 7/18 A kérdező kommentje:
bocs! nem két sávos hanem 2 UTAS-t akartam írni :-)
2009. okt. 28. 20:13
 8/18 anonim ***** válasza:
Nah, most akkor tisztázzuk mi az a 2 utas, és a 3 utas hangszóró. A 2 utas az, amikor van egy magas, és egy mélyközép sugárzó. A 3 utas az, amikor van külön mély, közép és magas sugárzó. Szóval, gondolom 2 utas hangfalat akarsz, amiben van egy mélyközép és egy magashang sugárzó. Ha így szeretnéd, akkor 2 utas hangváltó kell. És fontos a minőséges hangváltó, mivel jó hangváltó nélkül a jó hangszóró nem ér sokat. A kérdésedre válaszolva: szerintem jó úgy, ha 500w mély ás 80w magas, mivel a magashang sugárzó megmozgatásához kevesebb erő kell, mivel kissebb a membrán. És lenne egy kérdésem, hány wattot ad le az erősítőd?
2009. okt. 29. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 tamasoft ***** válasza:

3-as "kommentre": A méretezést nem a dobozra értem, de az sem elhanyagolható. A méretezést "ohmikusan" és "watt" azaz teljesítmény vonatkozásában értettem. Ezt itt megvitatni nehéz.

Van egy könyv: Klinger - Hangdoboz építés


Előtte ezt olvasd el:

[link]


Ha érdekel, a könyv nekem megvan, oda tudom adni elektronikus formában. Írj privit, ha érdekel.

2009. okt. 29. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
19:21-nek. az erősítő 500w-os és 8 ohmos
2009. okt. 29. 21:03
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!