8ohm os erősítőre hány ohm os hangrendszert lehet rákötni?
Mármint azt értem, hogy 8 a megfelelő, de modnjuk 9es ohm érték még elfogadható neki, vagy már nem?
Ezen kívűl nem okoz gondot, ha 4hangszórót úgy kötök össze, hogy kettőt kettőt párhuzamosan, és a végén sorosan?
Az eredő ellenállás nem lehet 8 ohmnál kisebb. Nagyobb lehet, bár erősítőfüggő, hogy mennyivel. Vannak ugyanis erőlködők, amik a túl nagy impedanciát sem szeretik, de 16 ohmig biztosan jó vagy akármilyen típusnál.
A hangszórók kombinálása elektromos problémát nem okoz, ha betartod, amit fent írtam. Akusztikait viszont okozhat, abban sajnos nem tudok segíteni, ahhoz nem értek.
Első jól írta. Annyit hozzátennék, ha nagyobb impedanciájú lesz az eredő, mint amire az erősítő specifikálva van, akkor kisebb lesz a leadott teljesítmény. Azonkívül, ha hangváltó van a rendszerben, akkor a rendszer frekimenetét elviheti. Az összekötéseknél ügyelj a polaritásokra.
- Soros kötésnél: +,-,+,-
- Párhuzamosnál: +,+ -,-
Az alap válasz az, hogy az erősítőt a túláram teheti tönkre, vagyis a rákötött hangszórók ohmikus eredő ellenállása tetszőlegesen lehet nagyobb (hiszen azonos feszültségen attól kisebb lesz az eredő áram), de nem lehet kisebb, mint amit az erősítőre megadott a gyártó.
Vagyis 4 ohmosra lehet 8 ohmost, fordítva nem tanácsos. Vannak erősítők, ahol a kimenet védett, vagyis túláram esetén lekapcsol, s van olyan megoldás is, ahol a végfok túlmelegedését figyelik, attól kapcsol le, mielőtt késő lenne. (Előbbi megoldás ha elég gyors, védhet a zárlat ellen is.)
Nem árt tudni, hogy az ohmikus ellenállás egy képletes, nem valóságos valami. A szokásos (hagyományos) hangszórók mágneses térrel és abban mozgó tekercsekkel keltik azt a mozgást, amiből a hangrezgés lesz. Vagyis a terhelés itt minden, csak nem ohmikus. Valami alapján mégis lehessen osztályokba sorolni a hangszórókat, ezért adják meg az 1kHz-es, szinuszos mérőjellel mért adatokat. Vagyis az X ohm-os hangszóró csak ezen körülményeknél (közvetlen környezetében) ennyi. Különböző hangszóróknak a frekvenciamenete is más. Vagyis ahogy változik a frekvencia, a tulajdonságaik is változnak, a különbözőknek ráadásul különbözőképpen! Ott van pl. az érzékenység (általában egy decibel skálán adják meg,) azt jelenti, egységnyi belepumpált teljesítményre mekkora hangnyomást fogsz kapni válaszul, a hangszóró középvonalában, 1 méter távolságról mérve. Mert a térbeli terjedési tulajdonságuk is eltérhet a hangszóróknak a fizikai kialakítás függvényében.
Egyáltalán nem elriasztani akartalak a kísérletezéstől, ahogy írtad, azt nyugodtan kipróbálhatod, ha viszont nem fog jól szólni, akkor tudd, hogy ezért nem. ;)
Minél mélyebbre mész a témában, annál érdekesebb, izgalmasabb dolgokkal fogsz szembesülni! :P
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!