Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » 8ohm os erősítőre hány ohm os...

8ohm os erősítőre hány ohm os hangrendszert lehet rákötni?

Figyelt kérdés

Mármint azt értem, hogy 8 a megfelelő, de modnjuk 9es ohm érték még elfogadható neki, vagy már nem?

Ezen kívűl nem okoz gondot, ha 4hangszórót úgy kötök össze, hogy kettőt kettőt párhuzamosan, és a végén sorosan?



2013. ápr. 17. 13:18
 1/4 anonim ***** válasza:

Az eredő ellenállás nem lehet 8 ohmnál kisebb. Nagyobb lehet, bár erősítőfüggő, hogy mennyivel. Vannak ugyanis erőlködők, amik a túl nagy impedanciát sem szeretik, de 16 ohmig biztosan jó vagy akármilyen típusnál.


A hangszórók kombinálása elektromos problémát nem okoz, ha betartod, amit fent írtam. Akusztikait viszont okozhat, abban sajnos nem tudok segíteni, ahhoz nem értek.

2013. ápr. 17. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Első jól írta. Annyit hozzátennék, ha nagyobb impedanciájú lesz az eredő, mint amire az erősítő specifikálva van, akkor kisebb lesz a leadott teljesítmény. Azonkívül, ha hangváltó van a rendszerben, akkor a rendszer frekimenetét elviheti. Az összekötéseknél ügyelj a polaritásokra.

- Soros kötésnél: +,-,+,-

- Párhuzamosnál: +,+ -,-

2013. ápr. 17. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az alap válasz az, hogy az erősítőt a túláram teheti tönkre, vagyis a rákötött hangszórók ohmikus eredő ellenállása tetszőlegesen lehet nagyobb (hiszen azonos feszültségen attól kisebb lesz az eredő áram), de nem lehet kisebb, mint amit az erősítőre megadott a gyártó.


Vagyis 4 ohmosra lehet 8 ohmost, fordítva nem tanácsos. Vannak erősítők, ahol a kimenet védett, vagyis túláram esetén lekapcsol, s van olyan megoldás is, ahol a végfok túlmelegedését figyelik, attól kapcsol le, mielőtt késő lenne. (Előbbi megoldás ha elég gyors, védhet a zárlat ellen is.)


Nem árt tudni, hogy az ohmikus ellenállás egy képletes, nem valóságos valami. A szokásos (hagyományos) hangszórók mágneses térrel és abban mozgó tekercsekkel keltik azt a mozgást, amiből a hangrezgés lesz. Vagyis a terhelés itt minden, csak nem ohmikus. Valami alapján mégis lehessen osztályokba sorolni a hangszórókat, ezért adják meg az 1kHz-es, szinuszos mérőjellel mért adatokat. Vagyis az X ohm-os hangszóró csak ezen körülményeknél (közvetlen környezetében) ennyi. Különböző hangszóróknak a frekvenciamenete is más. Vagyis ahogy változik a frekvencia, a tulajdonságaik is változnak, a különbözőknek ráadásul különbözőképpen! Ott van pl. az érzékenység (általában egy decibel skálán adják meg,) azt jelenti, egységnyi belepumpált teljesítményre mekkora hangnyomást fogsz kapni válaszul, a hangszóró középvonalában, 1 méter távolságról mérve. Mert a térbeli terjedési tulajdonságuk is eltérhet a hangszóróknak a fizikai kialakítás függvényében.


Egyáltalán nem elriasztani akartalak a kísérletezéstől, ahogy írtad, azt nyugodtan kipróbálhatod, ha viszont nem fog jól szólni, akkor tudd, hogy ezért nem. ;)


Minél mélyebbre mész a témában, annál érdekesebb, izgalmasabb dolgokkal fogsz szembesülni! :P

2013. ápr. 17. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
nekem egy 4 ohmos mélynyomom van az jo? 16 ohmos hifire rá lehet kotni?
2013. júl. 8. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!