A jel/zaj arány mennyit számít az előerősítőnél?
Hát, értelmezzük a kérdést. 20dB különbség azt jelenti, hogy a zaj teljesítménye a jeléhez képest századakkora. Az nagyon jelentős, és tegyük hozzá, itt nemcsak erről van szó. Egy rendszerben a jel-zaj viszony alaposan tud romlani, pl. minden szűrő csillapít, amennyi a csillapítás, annyival rontja a jel-zaj viszonyt. Azért kell az előerősítő, mert minél nagyobb az erősítése, annál jobban csökkenti az utána kaszkádba kötött elemek SNR rontását is azáltal, hogy hatalmas az erősítése (Friis-képlet).
Természetesen mindennapi használatra bonyolult a kérdéskör, attól függ, mennyivel drágább, mennyi pénzed van, mennyire vájt a füled stb. Van, aki észre sem veszi ezt a különbséget, meg van, aki ennél kisebb különbségért is harap. Legjobb lenne, ha ki tudnád valahogy próbálni, vagy - bár az nem adja vissza azt az élményt - youtube-on keresnél hasonló paraméterű cucchoz tesztvideót.
Itt az ismertetője:
Eszerint nincs benne beépített előerősítő. Nézd meg a 7. oldalon a bekötési raját. A lemezjátszót az erősítő phono bemenetéhez kell csatlakoztatni, ami arra utal, hogy nincs benne előerősítő. A 10. oldalon az műszaki adatok közt az szerepel, hogy a kimeneti feszültsége 2,5 mV, ez is arra utal, hogy nincs benne előerősítő.
Zaj szempontból döntően az erősítőlánc legelején levő fokozat zaja számít. A 80 dB jel-zaj viszony 20 dB-el jobb, mint a 60 dB. Ez azt jelenti, hogy a zaja tized akkor, mint a másiké. A hangminőség viszont nincs szoros kapcsolatban a zajszinttel. Lehet egy nagyon kis zajú erősítőnek is kellemetlen hangja és egy kissé zajosabb erősítőnek jobb hangja. A lemezeknek is van zaját zajuk, minél többször vannak lejátszva annál inkább. A lemez jel-zaj viszonyát a 80 dB jel-zaj arányú előerősítő kevésbé rontja le, mint a 60 dB jel-zaj arányú.
#2 van benne kapcsolható előerősítő: 2 oldal, vagy 4-4, másképp meg sem tudnám szólaltatni.
Abból gondolom, hogy nagyon kéne neki egy "rendes" előerősítő, hogy a hangerőt szinte csutkára tudom tekerni, még cd-nél már 40db körül átkopog a szomszéd. Mé
„milyen paraméterek mutatják az erősítő erejét”
Kicsit furcsa megfogalmazás, inkább az erősítő minősége illene ide. Egy lemezjátszó előerősítőről van szó, akkor ezeket lehet nézni:
Jel-zaj viszony: minél nagyobb az értéke annál jobb
Torzítás: minél kisebb annál jobb
Frekvenciaátvitel: minél szélesebb a tartománya annál jobb
RIAA görbe követési pontossága: minél kisebb az eltérés az ideálistól annál jobb
A megfelelő műszaki adatok teljesítése szükséges, de nem biztos, hogy elégséges feltétele, hogy az erősítőt jó hangúnak ítéljék meg. De ez már az audiofilek területe.
„Abból gondolom, hogy nagyon kéne neki egy "rendes" előerősítő, hogy a hangerőt szinte csutkára tudom tekerni”
Ez nem az előerősítő minőségétől függ, hanem annak erősítésétől. A lemezjátszó előerősítők erősítése, a minőségüktől függetlenül, általában nagyjából 50-100-szoros szokott lenni. Az MM hangszedők átlagosan 2-5 mV-ot adnak le. Az előerősítő kimenetén 100-szoros erősítés mellett ennek 100-szorosa jelenik meg, 0,2-0,5 V. A CD játszók kimeneti feszültsége ennél nagyobb szokott lenni, ne csodálkozz, hogy ugyanakkora hangerőállás mellett hangosabban szól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!