Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hogyan tudom fogni és/miért/...

Hogyan tudom fogni és/miért/ egy őskori rádiósnagnóval fm sávban különböző repülőadótornyok-pilóták közötti beszélgetését?

Figyelt kérdés
Természetesen angol nyelven.

2022. márc. 13. 20:33
1 2 3
 11/23 A Török Szultán válasza:

[link]


A régi FM-es rádióddal azért tudod venni az AM-et is, mert valószínűleg a legegyszerűbb FM demodulátor van benne, az pedig az elhangolt AM-et is tudja demodulálni valamennyire.

2022. márc. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:

Az, hogy csak ezen az egyen lehet fogni bizonyítja hogy ez van elhangolódva. Nem is azt írtam, hogy elhanholva, hanem elhangolódva. A technikai részleteket más már leírta. Fogadd el hogy úgy van ahogy mondjuk.

Ha nem akarod elfogadni, akkor a kérdést sem kellett volna kiírnod... de fel tudnám rúgni az ilyen kérdezőket akik megkérdeznek valamit és utána nem hiszik el akkor sem ha lerajzoljuk neki mi van.

2022. márc. 13. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
És ha mondjuk egy másik fm frekin is, mondjuk 89 mhz körül, az már tükröződés?
2022. márc. 13. 23:44
 14/23 anonim ***** válasza:

„Állítólag, tükröződhet a frekvencia a 87,5-108 mhz közötti sávokra is valamilyen módon.”

Igen, emiatt lehet. Ma már minden kereskedelmi rádió szuperheterodin, vagy más néven frekvenciaváltós rendszerű. A lényeg az, hogy a vett frekvenciát a keverőfokozatban összekeverik a helyi oszcillátor jelével. A keverőfokozat kimenetén az oszcillátor frekvenciájának és a vett jelnek a különbségeként előálló középfrekvencia jelenik meg, utána már ezt erősítik tovább. Az URH sávon a középfrekvencia 10,7 MHz, ezért az oszcillátor frekvenciája 10,7 MHz-el nagyobb, mint a vett frekvencia. Amikor például 103 MHz-re állítod a rádiót, akkor az oszcillátor frekvenciája 103+10,7=113,7 MHz. A gyengébb minőségű rádiók bemeneti részének csekély a szelektivitása, ezért a bemeneti rezgőkörön, ugyan gyengébben, de átjuthat a beállítottól eltérő frekvenciájú jel is. Ha ennek a jelnek a frekvenciája a középfrekvenciával nagyobb az oszcillátor frekvenciájánál (a venni kívánt jelnél a kétszeres középfrekvenciával nagyobb), akkor ennek a frekvenciának és az oszcillátor frekvenciájának a különbségeként szintén a középfrekvencia áll elő. A 103 MHz esetén ez a frekvencia 103+2·10,7=124,4 MHz, ami már beleesik abba a sávba. Ezt nevezik tükörfrekvenciának. A tükörfrekvencia=vett jel frekvenciája+2×középfrekvencia.

Ugyan emiatt volt fogható némelyik, még OIRT sávos rádión annak idején a 89,5 MHz-en sugárzó Juventus rádió műsora a 89,5–2·10,7=68,1 MHz-en.

A bemeneti rezgőköröket a venni kívánt sávra állítják be, ezért a 103 MHz-es jel erősebben jelentkezik, mint a 124,4 MHz-es jel. Jobb minőségű rádión a tükörfrekvencián nagyobb a csillapítás, ezért azokon az ilyen frekvenciák sokkal kisebb szinttel jutnak át.

2022. márc. 13. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Salx Narval ***** válasza:

Látom nagyon vágjátok ezt a témát. Pusztán kíváncsiságból kérdezném ,hogyan lehetne leárnyékolni egy lemezjátszó hangszedőjét hasonló zavarok vétele ellen?


A kérdezőnek: Én régebben a Cleopátra AM sávjában szoktam néha észlelni hasonló beszélgetéseket : Taxi, mentő, tűzoltó, helikopter, stb.

2022. márc. 14. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:
Èn morze jeleket is fogtam am-en. Gondolom az hajózás volt.
2022. márc. 14. 07:50
 17/23 A kérdező kommentje:
Egyébként tök jó,hogy ilyen èrtelmes szakemberek vannak itt végre! Korábban elmondtam laikus "átlag" embereknek,azt hitték,hogy kamuzok vagy valami.
2022. márc. 14. 07:54
 18/23 Salx Narval ***** válasza:
Lehet, hogy még nem is éltek akkor amikor elterjedt nálunk a CB rádiózás azért kételkednek sokan. Az volt az igazi őrület.:D
2022. márc. 14. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
Nekem a Fisheremen van sw, lw tartomány. Létezik vmilyen frekencia táblázat?
2022. márc. 14. 08:43
 20/23 anonim ***** válasza:

Ez még mindig URH és repülés:

4. oldaltól..

[link]

2022. márc. 14. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!