Hangszóró tápkábelnél feltüntetett teljesítmény és leadott teljesítmény közötti összefüggés?
Adott egy ilyen akkus hangszóró (link legalul). Elvileg 100w konstans teljesítményt tud leadni, viszont a többi ilyen 100w-oshoz képest sokkal kisebb, valamint a hátlapján, ahova a tápkábelt lehet bedugni (erről is lehet működtetni), 45 watt van feltüntetve. Lehetséges, hogy akkor a 100 watt az csak a csúcsteljesítmény, nem az átlagos? Azért fura, mert más hangszóróknál is a tápkábelnél hátul kevesebb watt van feltültetve, mint amennyi konstans teljesítményt le tud adni : konkrétan van egy hangszóró (szintén akkumulátoros), ami biztosan (tehát a gyártó honlapja szerint) 100w átlagtelesítményt le tud adni, viszont 75 watt van feltüntetve hátul rajta. Milyen összefüggés van a tápkábelnél feltüntetett teljesítmény és a konstans leadott teljesítmény között? Adhat le 100 wattot egy hangszóró, ha hátul csak 45 watt van feltüntetve?
80 wattnyi folyamatos szinuszjelet nem tudsz ráadni (vagy helyesen fogalmazva: kivenni belőle), mert egyszerűen a fizikát nem lehet megcseszni, hogy finoman fogalmazzak.
Ha 45 W-ot vesz fel, abból valamennyi elmegy hő formájában és csak a maradék mehet ki (most mindegy, hogy mekkora torzításról beszélünk.) Ez az energiamegmaradás törvényéből nagyon szigorúan következik.
A marketingharc vadhajtásai, amikor a gyártó feltüntet valami nagyobb teljesítményt, amit lehet, hogy egy ezred másodpercig sem tud biztosítani a pufferből, de nem számít, hazudnak összevissza, mert csak így lehet életben maradni a piacon.
Ez odáig fajult, hogy sokszor már a neves gyártók is igyekeznek titkolni a hálózati teljesítményfelvételt, nehogy szégyenben maradjanak, illetve amiatt ne vásárolják meg a laikusok.
Azaz ne nagyon keress összefüggést!
A klasszikus összehasonlítási alap az lenne, hogy egy végfok teljesítményét addig növeljük, míg a torzítás eléri a 10 %-ot és az így mért teljesítményt megadjuk a specifikációban.
10 % persze már füllel is jól észrevehető torzítás, ekkor kezd határolni, azaz belevágni a szinuszba, ahogy közelít az amplitúdó a tápfeszültség határaihoz. Éppen ezért hasznos az erősítők alapvető összehasonlítására.
Utána következik, hogy meg lehet adni a kisebb torzításokon elérhető teljesítményt is természetesen.
Mivel ez egy akkus készülék, nem sok összefüggés van a kettő között. Volt dolgom hasonlóval, Ágota gyártmány, a hálózati táp csak az akkut tölti, az akkuról megy egy DC-DC konverterre, ami megcsinálta a végfoknak a 30(?) volt (de lehet hogy 40) körüli tápfeszültséget. Arról pedig már igen könnyen lehet akár 100W-ot is leadni a hangszóró felé, ameddig az akku bírja.
Általában viszont, akku nélküli, nem digitális végfokú erősítő a felvett (a tápkábelhez írt) teljesítmény felét-kétharmadát tudja leadni tisztességesen, attól függ mekkora torzításnál húzzuk meg a határt.
(Ami itthon van, az 550VA teljesítményfelvételű, és lead 2x70 wattot 8 ohmon, mérhetetlen torzítás mellett)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!