Túl gyenge az erősítőm?
A helyzet az hogy a hangfalaim 120/240 Watt-os (ha jól értelmezem mert azt írja hogy bass reflex) de az erősítőm pedig 40 Watt-ot ad le (ha jól tudom) akkor az baj-e? Az a helyzet hogy ha 60% hangerőre felveszem a hangot akkor recseg a hang :/ Túl gyenge ez erősítő?
Pontos adat: Hangfalak Heco Vitas 500 Erősítő STR-DE225
60%-on nem kellene recsegnie.
Impedanciát nézd meg, mi jó az erősítőnek.
A hangfalak elvileg 4-8 Ohm-osak.
Mindekét hangfal recseg vagy csak az egyik?
Mivel jelet kap az erőstő?
Az lehet. Edigitalról néztem az infót.
A Sony erősítő viszont 4-16Ohm-ig terhelhető. Hátulján ez van.
Vagyis nem ez a gond.
Röviden:
Részletesen:
-Az erősítőda specifikáció szerint csatornánként (1-1 hangszóró) tud 40W-t leadni. Az erősítőd 4 Ohm impedanciájú hangszóróhoz van hangolva.
-A hangszóróid specifikáció szerint "4-8 Ohmosak", mai azt jelenti, hogy a minimum impedanciája inkább 8 Ohm körül jár, de bizonyos esetekben (pl. emberi beszédtartomány) ez mehet lejjebb is.
-Egy 8 Ohmos hangszóró jellemzően többet fogyaszt, van egy 1 és 2 közötti szorzó.
-A minimum 4 Ohmra tervezett erősítő ennek megfelelően nagyobb áramerősségekrt generálnak. Emiatt melegednek stb., emiatt a harmonikus torzítás négyzetesen emelkedik, a színuszokból összerakott jeled elkezd négyszögjelekből összerakott jelhez hasonulni.
-Pluszba rájön erre az is, hogy maga a hangszóró is alulméretezetté válhat a túlhajtott felhasználáshoz, ami szintén torzíthat.
A hangfalak impedanciája 4 Ω, az erősítőre kapcsolható impedancia is 4 Ω, ez rendben van. A hangfalra adható maximális teljesítmény nagyobb, mint az erősítő maximális teljesítménye, ez is rendben van.
„Az a helyzet hogy ha 60% hangerőre felveszem a hangot akkor recseg a hang”
Az, hogy már 60%-on is recseg, vagyis inkább torzít, az attól lehet, hogy a bemeneti jel túl nagy. Az adatlap szerint a vonalszintű bemenet (CD, DVD, stb.) névlegesen 200 mV. Ez azt jelenti, hogy a bemenetre 200 mV-ot adva a kimeneten 4 Ω terhelés mellett, a hangerőszabályzó maximális állásában 40 W lesz a teljesítmény. A bemenetek egy bizonyos mértékű túlvezérlést még torzítás nélkül elviselnek. Ha például a bemenetre 300 mV érkezik, azt a bemeneti fokozat még torzítás nélkül képes erősíteni. A nagyobb bemeneti jel miatt a 40 W nem a hangerőszabályzó maximális állásánál, hanem már azelőtt előáll. A hangerőt tovább növelve a végerősítő túlvezérlődik és torzítás lép fel.
6#
A linkelt kép „röviden” helyesen mutatja a viszonyokat, de te „részletesen” leírásod teljesen téves.
„A hangszóróid specifikáció szerint "4-8 Ohmosak", mai azt jelenti, hogy a minimum impedanciája inkább 8 Ohm körül jár”
Akkor mi a 4 Ω? Nem az a minimum? 4-8 Ω azt jelenti, hogy a hangszóró impedanciája 4 és 8 Ω között változhat a frekvencia függvényében. A kisebb frekvenciákon lehet 4 Ω.
„Egy 8 Ohmos hangszóró jellemzően többet fogyaszt, van egy 1 és 2 közötti szorzó.”
Hogy fogyasztana már többet? Az erősítőből kivehető teljesítmény elméletileg a veszteségek nélkül:
Pki=Ut²/8Zh
Az Ut tápfeszültség gyakorlatilag állandónak tekinthető, ha a hangszóró impedanciája nagyobb a kimeneti teljesítmény csökken. Ez lenne a nagyobb fogyasztás?
„A minimum 4 Ohmra tervezett erősítő ennek megfelelően nagyobb áramerősségekrt generálnak.”
A 4 Ω-ra tervezett erősítő teljesítménytranzisztorain folyó áram 8 Ω-os terhelés esetén nem nagyobb, hanem kisebb. Ezért a torzítás valamivel kisebb lesz.
„Pluszba rájön erre az is, hogy maga a hangszóró is alulméretezetté válhat a túlhajtott felhasználáshoz, ami szintén torzíthat.
Egy 40 W-os erősítőhöz, hogy lenne már alulméretezett a 120 W-os hangszóró?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!