Az erősítőm a gyenge vagy a hangfalak?
Kérdező: konkrét típusokat írj, ne W-okat. Normális hanghoz, rendes mélyekhez jó cucc kell. A mélykiemelést nem kell bántani, az csak torzítja a jelet és leégeted a hangszórót.
#1: Ez milyen iskola? :D Sok helyről hallom ezt, de elég nagy butaság. Az alulméretezett erősítő sokkal károsabb, mint a túlméretezett. Egy combos erősítő nagyobb hangerőn se fog erőlködni, torzítás mentes, tiszta hangot ad, egy alulméretezett viszont kockajellel szépen leégeti a tekercset. A kérdező esetében is inkább gyenge az erősítő, amit még mélykiemeléssel tovább ront. Otthon és az autóban is jócskán túlméretezett erősítőket használok, sokkal szebben szól, kontrolláltabb a hang, mint kisebb erősítővel. Nem kell túlterhelni a hangszórókat és nem lesz baj.
Osy jól mondja,inkább legyen nagyobb az erősítő mint kisebb.
minden erősítőnek van thd és teljesítmény grafikonja,habár kevésnek publikus.
ha keresel neten pár ilyen grafikont láthatod hogy a thd nem éppen magasabb teljesítménynél van.
egy szint után általában már rohamosan nő a torzítás.
egy erősebb erősítővel elérhető hogy ott legyen a legkisebb torzítás vagy még mindig kevés legyen amilyen hangerőn általában hallgatjuk.
ha meg valaki hülye és nem tudja meddig tekerje az meg magára vessen.
Úgy tudom, hogy (egyik ismerősömtől aki elektronikával foglalkozik) a hangfalaknak (hangszórónak) legalább 20%-al kell erősebbnek lennie az erősítő kimeneti teljesítményénél.
Vagyis például egy 100 Wattos erősítőhöz legalább 120 Wattos hangfal (hangszóró) kell.
Azért írtam az elsőnél, hogy a régi iskola szerint, mert akkor még így volt elfogadott. Manapság mindent a viszályáról csinálnak.
Nem kell messze menni, mert pl aki megengedhetne magának egy jó cuccot, legyen az kocsi, motor, drága telefon, na annak nincs. A sok szutyok sz.rrágó menőzik velük inkább, aztán ötszáz forintért tankolnak péntek éjjel.
Annak sem sok, hogy egy átlag felhasználót grafikus adatokkal traktálsz. Ő ebből annyit fog látni, hogy jól megküldött hangfala szétreped pillanatok alatt.
De mindegy, lényeg az, hogy megint az újkori "tudomány" nyert és nem a sok éves tapasztalat. Nem vitatkozom veletek.
Nem kell traktálni semmivel, próbálja ki, látni fogja, miről van szó. A megküldött hangfal tönkremegy így van. Ha konnektorba nyúlok, megcsap az áram. Tiszta sor. De erről nem a konnektor tehet. A torzítást a szomszéd is hallani fogja, ha az egysejtű júzernek ez nem tűnik fel, akkor bizony tönkremegy a cucc. Ez ilyen. A kocka jelet viszont nem fogja észrevenni, a gyenge erősítő szépen kinyírja a hangszórót. Hány olyan kérdés van, hogy jaaaj, mitől ment szét a 300W-os nagyovál, amikor csak fejről hajtom? :O Aztán kiderül, hogy mivel semmi mélye nem volt, feltolta a loudness-t, hangerőt recsegésig. Aztán a 15W szépen megölte a csodaovált.
Ez az "iskola" a te agyszüleményed, pontosabban nincs olyan, hogy régi és új, fizika van, ami eléggé időálló dolog. A sok éves tapasztalat amit leírtunk és racionálisan megindokoltunk, amivel nem tudsz mit kezdeni, ezért nem "vitatkozol". Pedig az érvekkel alátámasztott vita nagyon konstruktív!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!