Csöves erősítőknek mi a lényege?
Fejhallgató erősítő vásárlás előtt állok, és amiket nézegettem, van ilyen sima erősítő ami csak egy doboz, és van a csöves verzió aminek kiáll a tetejéből az a cucc, ami olyan mintha izzana vagy nem tudom mit csinál.
Ennek mi a lényege? Jobb mint a sima? Megérné több pénzt gyűjteni inkább és a csövest megvenni?
Csöves technológia régebbi, lágyabban szól mint a tranzisztoros.
Ezt akkor veszed észre ha eléggé kíműveled az apró részletek meghallását.
Egyébként meg fölösleges.
Sok esetben csak parasztvakítás.
Elektroncsövek erőssége jobb linearitás, a félvezetőkhöz képest.
Félvezetőknél a torzítást nagyobb mértékű negatív visszacsatolással lehet ugyan kompenzálni, de az nem mindig hozza ugyanazt a minőséget.
Mindamellett előerősítőként nem feltétlenül vehető észre különbség, az is lehet, hogy sokan inkább csak beleképzelik (pszichológia).
Végerősítőként már érdekesebb a "csöves hang".
Tisztább a hangzás mint a tranzisztoros változat, meg némileg látványos az izzás miatt, de ennyi. Egyébként a régi főleg a régi orosz elektroncsövek amik tényleg jók minőségben. A mai darabok meg egyéb utángyártott esetleg hamis változatok nem olyan jók.
Youtube-ra felmész Joe zé csatornáját megkeresed ő elég sok ilyen csöves vlogot csinált egy komplett erősítő építésről csinált videókat, meg vannak videók ahol részletesen elmagyarázza miért jó, meg melyik cső a jó, melyik nem. Ha írsz neki akkor segít ebben hogy mit válassz, ő neki a szakmája erre is kiterjed meg hobbija is elég jól vágja a témát.
De ezek a fülhallgató erősítők akár tranzisztoros, akár csöves változatban túl sokat ne várj tőlük mert egy ilyen erősítő eléggé le van butítva hogy ne süketülj meg és ne vágd gatyára a fülesedet. Jobban jársz ha olyan fülest veszel amibe van beépített hangerőszabályzó és ennyi, azok elég biztonságosak ha fontos hogy megmaradjon a hallásod.
„és van a csöves verzió aminek kiáll a tetejéből az a cucc, ami olyan mintha izzana vagy nem tudom mit csinál.”
Az a „cucc” az elektroncső, amelynek üzem közben izzik a katódja.
„Ennek mi a lényege? Jobb mint a sima? Megérné több pénzt gyűjteni inkább és a csövest megvenni?”
A lényege ugyanaz, mint a sima félvezetős, de ezekben az erősítést elektroncsövek végzik. A „vájtfülű audiophilek” véleménye szerint ezek szebben szólnak, mint a félvezetősök. Nekem is jobban tetszenek ezek, sötétben szép az izzó katód látványa, de én elfogult vagyok, mert én még az elektroncsöveken nőtten fel. Mielőtt kiadsz rá egy nagyobb összeget, ha van rá lehetőség, hallgasd meg összehasonlítva egy másik nem csövessel, akkor döntsd el melyiknek a hangja tetszik jobban, majd mérlegeld az árát, megéri-e? Nem biztos, hogy érdemes ekkora összeget kiadni egy csekély mértékben jobb, vagy csak vélt jobb hangzásért. Bizonyos időközönként az elektroncsövet cserélni kell, ma már egy ilyen cső több ezer Ft. A nyomtatott áramköri lapon látszik néhány félvezető is a csőfoglalat mellett, vagyis nem teljesen csöves.
Az elektroncső egy vezérelt dióda, s így mint trióda. Ügyes találmány, de eljárt fölötte az idő.
Ha zenét szeretnél hallgatni, tanulj meg akusztikus hangszeren játszani.
Játszok, akusztikus dobon.
Egyébként van például a Tidal nevű oldal, ahol elvileg cd minőségben vannak a zenék, mert nincsenek tömörítve a fájlok. Azzal sem lenne értelme?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!