Erre tényleg sokan nem gondolnak?
Az egész házban LED lámpák vannak (izzók - kinek mi tetszik). Az egyik szobában gyanúsan hamar tönkrementek a lámpák , évente akár 3 - szor is cserélni kellet. Egy villanyszerelő ismerősöm tanácsára a foglalatban lévő érintkezőket megtisztítottam - és lás csodát- azóta már majdnem két éve nem kellet lámpát cserélni.
Elmondta ez azért van mert ha piszkolódás miatt ha nincs megfelelő érintkezés az a hagyományos izzók esetén az emiatt keletkező plusz melegedés a hagyományos izzóban kárt nem okoz. Viszont a LED lámpa érzékenyebb a melegedésre ezért a nem megfelelő érintkezés miatti plusz hő könnyeben tönkreteszi azt.
átmeneti ellenállás.....
1. osztályos fizika.
következőt.
Csakhogy a LED-lámpa áramfelvétele elég minimális, a kontakthiba más problémát okoz.
A kapacitív előtétet tartalmazó LED-lámpákra veszélyes a kontakthiba, bizonytalan érintkezés, miután a kondenzátor a meredek impulzusokkal szemben alacsony impedanciát képez.
Magam is tapasztaltam, elemeztem a jelenséget, de ennek külön szakirodalma is van, hogy a kapacitív előtétes lámpák miért nem szeretik a gyakori kapcsolgatást, pláne amikor pont a szinusz csúcsánál kapcsolsz rá.
Szervizmérnök úr: ezt miért nem oldják meg? mennyire lenne bonyolult egy olyan áramkor beszerelése minden vezérlő áramkörbe ami figyeli a bejövő feszt és csak a nulla átmenetnél kapcsolna be?
az ember szempontjából teljesen mindegy lenne, úgysem venné észre ha "kicsit" később lenne világos.
Külföldi oldalakon lehet látni különféle ötleteket, pl. kínai szabadalmat tirisztoros trükkel és hasonlók.
De a legtöbb ilyen passzív előtétes lámpa az olcsóság érdekében egy kaptafára megy:
Noha a csúcsáram korlátozására szokott lenni még egy kisebb ellenállás a bemenőkörben, de az nem oldja meg teljesen a gondot.
A lámpák másik családja viszont aktív elektronikát tartalmaz, kapcsolóüzemű áramgenerátort, ezek bemenőköre a szokásos egyenirányító --> puffer konstrukció, ami kontakthibára nem olyan érzékeny.
Noha az első puffertöltés annál is jár bizonyos áramlökéssel, de legalább a rövid szüneteket áthidalja a puffer, így arra már kevéssé érzékeny.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!