Mire gondolnak sokan, akik a gazdaság újraindítását emlegeti május első heteiben?
Lassan írom, hogy a gondolkodásból felmentettek is megértsék:
1. Pénz = élet; ha nincs pénzed, éhen döglesz, nem fog a Ceci néni kakaós csigát venni se neked, se a kölyködnek
2. Lassan két hónapja szivatják az embereket egy fantomnátha miatt. A koronás halottak átlagéletkora Magyarországon 78 év. De többnyire azok se a koronázásba haltak bele, csak amikor megmurdeltak, volt valamilyen koronavírus a szervezetükben. Beírták a rubrikába a Ceci néninek oszt cső.
3. Az ész nélküli #maraggyotthon projektnek már több áldozata van, mint a kínai vírusnak.
Teccikérteni?
Tényleg lassan mondtad, de az igazi az lett volna, ha semmit sem írsz (természetesen lassan).
Egy gazdaság újraindítása azt jelenti, hogy minden olyan egység, ami követelmény egy másik egység megindításához, elindul. Ha mondjuk újraindítják az Audi gyáregységet, akkor az összes beszállító, elszállító, raktár és egyéb ágazatok is indulnak. De ezen felül, az emberek munkába mennek, vannak gyerekeik, akikre eddig vigyáztak. Tehát a bölcsődék, óvodák is újraindulnak. Valamilyen szinten az alsóbb iskolák is, feltehetően "gyerekmegőrzési" célból inkább, mint normál tanrend szerint. De ekkor bizonyos alapellátást is indítani kell, mert megváltoztak ezeknek az embereknek a mozgási lehetőségei. Így például nem tartható a "háromkor be kell csukni" dolog. Ennek a pontos végiggondolása nem is olyan egyszerű, de még mindig ezerszer könnyebb, mint a pontos dátumot eltalálni. Ezért is csinálják fokozatosan.
Minthogy a járvány tart, vizsgálni kell, hogy milyen járulékos könnyítések (a dolgozóknak) és szigorítások (a többinek) legyenek. A lényeg, hogy minden mozdulat pénzbe kerül. Ha csupa olyan mozdulatot teszünk, ami többe kerül, mintha semmit se csináltunk volna. Akkor nyugton kell maradni. Itt az a kérdés, ha sok ember találkozik, nagyobb a fertőzés veszélye. Tehát a kérdés, hogy viszonyul egymáshoz a plusz termelés bevétele és a több beteg ellátásának kiadása. Továbbá, hogy miként kezeljük a halált. Mondjuk két autó előállítása megéri egy ember halálát? És 20 lélegeztetőgépet, infúziót, ápolást, vért és egyebeket? Ezeket mind ki kell számolni, ha felelősen akarunk dönteni.
Azon lehet vitatkozni, hogy mondjuk a német, francia vagy osztrák miniszterelnök mennyire felelősen döntött. Azon nem lehet vitatkozni, a magyar miniszterelnök mennyire felelőtlenül döntött. Nem lehet, mert ahhoz minimális számítások elvégzésére képesnek kell lenni. Enélkül vita nincs, csak üres locsogás. Pótcselekvésnek jó. Életnek haszontalan.
Én a gazdaság szerkezetében látom a probléma forrását. Sokkal többen végeznek járulékos szolgáltató tevékenységet ami egy ilyen helyzetben nem létfontosságú, és kevesebben vannak akik a társadalom működéséhez feltétlenül szükséges javakat előállítják.
A gazdaság újraindítása csak akkor lehet sikeres, ha a szolgáltató szektor újraélet, viszont ehhez szükség van ügyfélre ami ellentmond a maradj otthon propagandának.
A megoldás a veszélyeztetettek elkülönítése, a fertőzésen átesettek és ezáltal védettek azonosítása és rengeteg tesztelés lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!