Okostelefont szeretnék elrakni a szekrénybe, "hosszú" időre, milyen állapotban legyen az akkumulátor? Gyári doboz+tartozékai.
Ha fel van töltve az nem árt az akkunak.
Ha le van merülve az árt az akkunak.
A két eset közül nem is kérdéses hogy melyik a jó válasz, ha a kérdező feltétele az, hogy hosszú idő múlva is szeretné a jó állapotát megőrizni.
Az ideális a kivehető akku lenne, kivéve a készülékből.
Ha nem kivehető, akkor pedig 3-4 havonta rátölteni.
1-es nem tudom honnan veszi ezeket a baromságokat.
Van egy ismerősöm aki szintén ilyen sötét. Olvasta valahol és azóta minden szerszámgép akksiját, telefonját lemerülve tartja. Már több akksija tönkrement, de nem hallgat rám a több villamos szakmával rendelkezőre, mert a facebookon mondta neki valaki. Ráadásul amikor használni akarja az akkus csavarhúzót akkor nem tudja, mert le van merülve, órákat kell várni a töltésre.
Kérdező 50-60% környéki töltöttségen legyen amikor elteszed. Kb havonta nézz rá és ha lemerült akkor fel kell tölteni 50-60% környékére. Így viszonylag hosszabb ideig tárolható az akksi.
A legegyszerűbb úgy elmagyarázni hogy te is akkor érzed kényelmesen magad ha kb két lábon, kis terpeszben állsz és mindkét lábadra 50-50% testsúly jut. Ha a bal lábadra terheled minden súlyodat akkor el fogsz fáradni nagyon hamar, ha meg csak a jobbra akkor szintén kényelmetlen lesz. Az akksi is így érzi magáb, ha teljesen lemerült, vagy teljesen feltöltött állapotban tartod, akkor olyan mindha valamelyik lábán állna hónapokig.
Ideális körülmény Li-Ion akku hosszú távú tárolásához:
50% páratartalom, 10 °C hőmérséklet, kb 40-60% töltöttségi szint.
Ilyen körülmények között kb. 2-3%-ot veszít havonta. Ennek megfelelően néha vissza kell tölteni 40-60% szintre.
Túlmerülés az egyik oka lehet az akku felfúvódásnak, ami az elektrolit lebomlásával van összefüggésben.
Ha a telefon lemerülés miatt kikapcsol, az még nem túlmerülés, hiszen pont az akkuba integrált BMS védelem kapcsol le, ami véd a túlmerülés ellen.
Ha azonban ilyen alsó szinten hagyod magára, onnan már csak lejjebb van, egyre merül tovább, amíg kinyíródik.
A dolog kémiai magyarázata mellesleg, hosszú távú raktározásnál az akkunak legjobb, amikor a lítium ionok egyformán oszlanak el az anód és katód felületén.
Vagyis 50-50 %.
Ezt persze nem kell hajszálra pontosan tartani.
Ha az egyensúly erősen és tartósan elbillen, akkor vagy a katód, vagy anód felületén indul meg olyan reakció, ami vékony szigetelő réteget képez, vagyis a belső ellenállást növeli, ami a végzethez vezető utat kövezi ki.
Kóros túlmerülés okozhat olyan kristályosodást is az elektrolitban, ami zárlatot okozhat, utána feltöltöd és kigyullad.
Nem azt mondom, ez egy kisebb százalékos esély, de soha nem tudhatod, hogyan talál meg a balsors.
Ha végszükségnek, akkor nyilván jobb, ha fel van töltve, viszont attól még ugyanúgy merül, ezért időnként ellenőrizni nem árt!
Amúgy a mai lítiumos akkumulátoroknak az tesz jót, ha a töltöttségi szint állandó 20-80% között van tartva!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!