Az okostelefonok esetén a RAM mérete milyen befolyással van a telefon tartöságára, akdizására?
Az újabb oprendszer verzióknak és a jövőben megjelenő appoknak, de még a jövő weboldalainak (!) is várhatóan egyre nagyobb hardver igénye lesz. Ebbe beletartozik a memória is.
Ha a telefonnak nincs elég memóriája, akkor két dolgot tud csinálni alapvetően:
- Nekiáll háttérben lévő folyamatokat vagy appokat kilőni, hogy maradjon elég annak, amit ő fontosnak tart (ami a kijelzőn van).
- Nekiáll virtuális memóriát használni, amennyiben képes erre. Ilyenkor a telefon háttértárát használja memória helyett, ami lassabb működést fog eredményezni.
Alap dolgokra most 4 giga memóriának elégnek kellene lennie. Nem ideális, de mondjuk úgy hogy elég. A gond ott szokott lenni, hogy a memória igazából egy elég olcsó hardver elem. Az a telefon, amibe csak ennyit tesznek bele, az egy alsó szegmensbe szánt, olcsó eszköz. Az olcsó eszközben viszont minden más is olcsó lesz, például a processzor. Szóval - szerintem - a lassú működés oka alapvetően ezeknél a telefonoknál nem a memória hiányára vezethető vissza, hanem arra, hogy alapvetően egy kalap kaka az egész. Ha lassú a processzor, akkor lehet a telefonban akármennyi RAM, akkor is lassan fog működni.
Nézd meg pl. az Apple telefonjait. Ott is van még sok olyan szoftveresen támogatott telefon, amiben csak 4 vagy akár 3 giga memória van, mégis normálisan fut rajtuk minden, mert cserébe a processzoron nem spóroltak és mindegyikbe a kora csúcs hardvere került. (Igen, az oprendszer sem ugyanaz, de ennyit ez nem számít jelen esetben.)
Hogy a kérdésre válaszoljak: ha hosszú távra tervezel egy telefonnal, akkor jelenleg minimum 6, de lehetőség szerint inkább 8 giga memóriával kell venni. A legolcsóbb szegmenst leszámítva ez már mindenhol megvan. 8-nál többet egy átlagos felhasználó telefonjába szerintem jelenleg totál felesleges tenni. Igen, vannak telefonok 12 gigával, de azok vagy nagyon drága, felső kategóriás készülékek (ebben az esetben okés ez a mennyiség), vagy pedig próbálják a vásárló figyelmét felkelteni. "Nézd, nálunk milyen sok RAM van a telefonban". Csak hát a feleslegesen sok memória nem gyorsít a telefonon, csak a kevés lassít.
"Egy hozzá nem értő átlag felhasználó honnan gudja mi a minimum procceszor ugény?"
Három lehetőség is van.
1. Mielőtt telefont vennél, olvasol teszteket. Én pl. a mobilarénát tudnám ajánlani, minden teszt végén van egy összefoglaló, ahol külön ki is emelik a telefon konkurenseit, megemlítik, hogy mit érdemes venni helyette, stb.
2. Valamilyen ismertebb márka középkategóriás telefonját megveszi különösebb mérlegelés nélkül. Egy jó középkategóriás telefon jellemzően 110-150 ezer forint körül van. Ettől némileg olcsóbban is ki lehet fogni épkézláb telefonokat.
3. Kiírsz ide egy kérdést. Leírod, hogy mire terveznéd használni a telefont és nagyjából mennyit szánnál rá és többen fognak ajánlani.
A mostani telefonomban eme procesdzor van.... MediaTek Helio P22 MT6762. Kb 2 éves lg 3gb ram. És van amelyik alkalmazws 10-20 másodperc alatt nyilik meg. Én ara lennék kiváncsi mi az amire figyelhek új telefon vételekor hogy ne legyen ilyen szar 2 év használat után. És persze ne legyen drága.
Pl a motorola telefonoknál látom jó sok Ram van 80 ezer alatti telefonoknál is. Ezekkel jól járnék? Mit vegyek ami olcsó és nem szar 2 év után sem?
"Ez ugyan nem a leggyorsabb processzor"
Nem az, hogy lassú ez a processzor, hanem tényleg mindennek az alja. Amikor kijött 2018-ban (!!!) sem volt erős, hát akkor még ma... Plusz ahogy említettem, a 4 giga egy normál droidnál jelenleg elég (meg még valószínűleg 1-2 évig az lesz az újabbaknál is), de a 3 már necces.
Itt pl. az összes mobil processzor fel van sorolva.
"Pl a motorola telefonoknál látom jó sok Ram van 80 ezer alatti telefonoknál is. Ezekkel jól járnék?"
Most rákerestem és talán erre gondolhatsz:
Esetleg erre:
Mindkettő telefon lényegesen erősebb mint a mostanid, csupán egy problémám van mindkettővel: nincs OLED kijelzőjük.
"Mit vegyek ami olcsó és nem szar 2 év után sem?"
Ami olcsó, az szar. Ez így működik. De akkor mégis milyen árkategóriáig mennél el? Mi az, amire használnád? Szeretnél vele szép fényképeket készíteni, vagy nem érdekel ez? Szeretnél szebb, 3 dimenziós játékokkal játszani a mobilon, vagy nem érdekel? Szoktál telefonról zenét hallgatni? Ha igen, akkor a hangszórójával vagy fülhallgatóval? Fontos, hogy milye hangja legyen a telefonnak? Fontos, hogy legyen rajta jack csatlakozó, hogy vezetékes fülhallgatót tudsz vele haszálni? (Manapság már nem igazán tesznek a telefonokra jack csatlakozót, mert teljesen elterjedtek a vezeték nélküli fülhallgatók.)
Valaki említette előttem a mobilarénát amit én is csak ajánlani tudok. Az az igazság, hogy csak akkor fogsz tudni - valamennyire - időt álló telefont venni ha beleásod magad és utánanézel. Sajnos most nem fogom megtalálni, de a Youtube csatornájukon van pár adás ami mással is foglalkozik mint az aktuális telefon tesztelésével úgyhogy ebből csak kivonatosan idéznék ami eszembe jut.
1, Telók között ugyanabban az árketagóriában is hatalmas különbségek lehetnek ezért mindig kell nézni teszteket hogy nemcsak az adott telefon mit tud, de hasonló kategóriások mit ajánlanak. Ne azt nézd feltétlenül hogy hány GB RAM kéne hanem hogy az adott telő azért a pénzért hogyan teljesít. Sok telefon van ami papíron jó aztán a szoftver meg ratyi és visszafogja. Lásd mobilareéna teszteket ahol mindig van hasonlítás kategórián belül és azt is kiemelik ha egy teló magasabb árkategóriásakat aláz.
2, SOHA nem érdemes megvenni a legolcsóbbat valamiből hacsak nem valami unikornis ami néha, de előfordul. Ugyanis abban a szegmensben már olyan visszavágások vannak, legfőképp teljesítmény terén ami nem éri meg a különbözetet. Sokszor 10-20e forint a különbség egy olyan teló között ami még évek múlva is pörgősen fog dolgozni és egy olyan közt ami nyekereg a billentyűzet felhozásával az első frissítés után. Ezek napi használatra szánt eszközök, tudom hogy minden fillér számít, de szarrá szopatják magukat emberek éveken át hogy spóroljanak egy olyan kis összeget ami nem éri meg a napi szenvedést.
3, Azt is érdemes tudni mennyi frissítést kap az eszköz. Most már a "kínai" telefonok is mind kapnak valamennyit, de leginkább csak a nagyobb márkák. Amit frissítenek az elég esélyes, hogy még évek múlva is elfogadhatóan fog működni. A piac kicsit olyan hogy van a Samsung meg az Apple akik nagyon hosszú frissítést adnak bár meg is kérik az árát (sokszor gyengébb hardverrel, de üzembiztosabb működéssel) és a többi.
4, Ha az ár nagyon fontos akkor úgyis valami kínai márkánál fogsz kikötni akik viszonylag combos gépet adnak nagy memóriával, ebben az esetben viszont részesítsd azokat előnyben akik már pár éve itt vannak és nagy áruházak vagy szolgáltatók is tartják őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!