Mit gondoltok a hasznalt telefon vasarlasrol?
egyszer vettem használtan azóta se
mai napig müködik
de ezek a helyek megpróbálnak átverni
anno vettem egy hetes iphonet, 1 éves volt és feláron
éreztem hogy a kijelző nem eredeti és direkt rákérdeztem de azt mondta sose volt szervizelve
elvittem mert közösségi médiára bőven csúcsszuper volt meg amugyis iphone kellet
de inkább veszek újonnan
A használt telefon vásárlásnak kétség kívül a legnagyobb előnye, hogy olcsóbb, mint egy új, de itt egyből pontosítanék is. Újonnan is vannak olcsó árban neve nincs márkák, melyekről kb. a vásárláskor hallunk először. Ezek kb. 30-50%-al kedvezőbb árban van ugyanazokkal a paraméterekkel, mint a népszerű márkák. De vajon tényleg ugyanazt is tudják? A válaszom, hogy nem (tisztelet a kivételnek, de azok már nem is annyival olcsóbbak). Én (is) úgy voltam vele, miért vegyek használt telefont, ha újonnan is kapok hasonló árban, csak más márkájút. Kettőt is vettem, mert nem vált be. Az első iszonyúan, de tényleg rettenetesen lassú volt, kb. arra alig lehetett használni, hogy a napi híreket elolvassam, meg az időjárás előrejelzést megnézzem. Jó egy év szenvedés után cseréltem, az új telefonom sebessége egész gyors volt, a kijelző és kamera képe is szép volt, mindent tudott, amit szerettem volna, de a gyártó 2500 MAh akkumulátort tett bele, ami szó szerint délre lemerült úgy, hogy alig mertem bekapcsolni a kijelzőt és spóroltam vele. Végül vettem még egy akkumulátort hozzá meg Power bankot, de elég kényelmetlen volt így használni, estig csak úgy bírta ki, ha egyáltalán nem interneteztem rajta, maximum néhány percet telefonáltam. Azt nem kell mondanom, hogy a kettő árából már lehetett volna egy normális telefonom is.
Használtan egy nevenincs gyártó használhatatlanul gagyi telefon árán néhány éves középkategóriás modellek között is szép számmal válogathatunk.
A legnagyobb ellenérv, hogy lehet azért adják el, mert rossz. Ha valaki így tesz, száradjon a lelkiismeretén, hogy becsap valakit (erre vevő oldalon kell figyelni, hogy ne ilyent vegyünk). Jó esetben azért cserélik le, mert előfizetéses csomagokhoz két évente ki lehet hozni egy új készüléket kedvezményes áron és kamatmentes részletre. Sokan átlag 2-3 évente vagy sűrűbben cserélik a telefonjukat, mert egyrészt jut rá, másrészt megunják a régit. Ezek a néhány éves készülékek viszont teljesen hibátlanul működnek, jó esetben még szoftver frissítést is kapnak. Az Android telefonok vannak a legjobb árban. A szoftver fejlesztők úgy írják meg az alkalmazásokat, hogy azok legalább 3-4 legújabb Android verzión működjenek, de a legtöbb ennél régebbire is gond nélkül telepíthető. Ez alapján jelenleg (2024-ben), legalább Android 12 vagy újabb rendszerű használt telefont érdemes venni, mivel ezeken még 2-3 évig garantáltan minden alkalmazás futni fog, ami egy újon is. Itt megjegyezném, hogy van még egy régi Android 7-es telefon, amit este lefekvés előtt zenehallgatásra használok, de rengeteg alkalmazáshoz a mai napon vannak frissítések még ezen a csaknem 8 éves rendszeren is. Tényleg néhány alkalmazás van, ami nem támogatott vagy nem telepíthető, de Android 10 vagy újabb rendszeren kizártnak tartom, hogy belefutnánk ilyenbe, ezért ajánlom a 12-est, mert ez alapján az még 2-3 évig biztos jó lesz mindenre.
Használtan három módon szerezhetünk be mobiltelefont:
1. Magánszemélytől, aki közvetlenül értékesíti, illetve hirdeti. Ennek a hátránya, hogy nem ismerjük, ami bizalmatlanságra adhat okot. Én azt ajánlom ilyen esetben, hogy írjunk egy adásvételi szerződést. Jó esetben megkapjuk a gyári dobozát és az eredeti garancia jegyet is. Mindkettőn ellenőrizzük, hogy egyezik-e az IMEI szám a készülékével, utóbbi a *#06# kóddal nézhető meg minden telefonon. Sajnos nem tudhatjuk, nem-e valami rejtett hiba miatt adja el a készüléket (pl. beázás), ezért ez kockázatosabb. De azt mondom, hogy egy becsületes eladó bele fog menni az adásvételi szerződésbe, ha pedig oda adja a nevét a készülékhez, szerintem annak hibájáról nem tud. De magamból kiindulva nem lenne lelkiismeretem eladni egy ilyen készüléket. Természetesen ha a hirdetésben szerepel a hiba (pl. repedt kijelző, rossz akkumulátor), azt korrektnek tartom. Viszont lehet, hogy a készülék ára és a javítás együttesen már többe kerül, mintha egyből hibátlanban vennénk meg, egyébként az eladónak is megérné megjavíttatni és utána eladni.
2. Ismerőstől is vehetünk telefont, pl. barát, szomszéd, unokatestvér, kolléga, stb. Ez már egy fokkal biztonságosabb, ha jól ismerjük az eladó személyét. Ha eladok én is szívesebben adom ismerősnek, vásárláskor szintén. Ilyen esetben talán eltekinthetünk az adásvételi szerződéstől, ha jól ismerjük, akitől vásárolunk.
3. Kereskedőtől vásárolunk használtan. Ebben az a jó, hogy a kereskedő (remélhetőleg) ért a dolgokhoz, ilyenkor egy alaposan bevizsgált készüléket kaphatunk. A szervizes kolléga ellenőrizni tudja, nem-e ázott be, nincsenek-e rejtett hibák. Az igazán korrekt kereskedők az újjal megegyező garanciát adnak a használt készülékekre (legfeljebb rövidebb időtartamra). De ha kapunk rá garanciát, az már egy bizalomra ad okot, illetve kb. kizárt, hogy ennek az időtartama alatt ne vegyük észre az esetleges hibákat, főleg ha napi használatban lesz.
Ha kellően körültekintők vagyunk, akkor nem lesz probléma a használtan vett telefonunkkal. A legbiztosabb a kereskedő, bár ráteszi a hasznát, de ez a kis ráfizetés a garanciáért cserébe megéri (ha nem ad rá, akkor viszont nála nem érdemes venni). Ha csak egy hónap garanciát vállal, az már megfelelő, ennyi idő alatt már úgy gondolom elő kell jönnie, ha valami rejtett hibával viszik be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!