Normális iPhone 11 Pro Maxon 5 hónap után 96%-os akksi?
Sziasztok, 5 hónapja lett meg az első iPhoneom, egy 11 Pro Max. 2 hónap után lett 99%-os, majd rá egy hónapra 98%, majd most random 96%. Normális? Nagyon vigyázok rá.
Légyszi csak normális válaszokat 🙏🏻
Igen, végülis reális, bár kicsit többet romlott az átlagnál, nekem 2 hónap alatt szokott 1%-ot (1 éves és 93%-on áll), szintúgy 11 pro max.
Mit jelent, hogy "vigyázol rá"?
Ha jellemzően 40-80% között töltöd, soha nem hagyod éjjel rádugva, nem melegszik túl (tokban töltés, közben játék, stb.), akkor meglepően sokat romlott.
Ha átlagosan használod (néha szinte teljesen lemerül, 100%-ig töltöd, sőt, esetleg éjjel is rajtmarad, stb.), akkor abszolút normális az amortizáció.
Hát nem tudom, mert nekem 11 pro, fél év után 100%-os
Volt egy 7-es is, az is ezt mutatta ennyi idő után, később romlott.
Nagyon relatív érték ez. Nem értem, hogy lehet egyeseknek akár 1 évig is 100%-os az akku..
Én olyan vagyok, aki alig nyomkodja a telefonját (iPhone XS), és ebből adódóan van, hogy 1 héten csak 1x töltöm, mégis alig 2 hónap alatt 99%-os lett.
De ez van, nem romlott az üzemidőm, egyszerűen csak -1% lett. Amíg neked se változik az üzemidő, addig ne foglalkozz azzal az értékkel.
Még mindig terjednek a városi legendák (tévhitek)...
A 40-80% -os töltöttségi szint közt tartás nem tesz jót az akkunak a ciklusszám elhasználódás miatt. Avagy minden töltés-merítés ciklus egyel csökkenti a lehetséges (véges számú) ciklusok számát, akkor is ha "csak" 40-80% közt tölti az ember.
Ami tényleg gondot jelentene, arra a gyártók (nem csak az Apple) gondolt és beiktattak a mérnökök védelmeket:
1) Túltöltés elleni védelem:
A készülékben van töltésvezérlő + az akku védőáramköre is ellát ugyanilyen feladatot. Azaz nem lehet az akkut túltölteni. A 100% -ig töltés tehát nem káros (kivéve ha hetekig/hónapokig marad ez az állapot, ami nem áll fenn mindennapi használat mellett).
2) Túlmerítés elleni védelem:
A szoftver (gyártótól függetlenül) kikapcsolja a készüléket, ha túl kicsi (de még messze nem károsan alacsony) a töltöttség (ez jellemzően bőven 3V feletti értéknél történik). Ezen felül az akku védőáramköre megszakítja az áramkört cirka 2.5V körül (akku típusonként eltérhet felfelé akár 1-2 tized volttal is ez az érték), ami még mindig nem káros (rövidebb ideig), hiszen ez az érték terhelés hiányában megnő. Ez a védőáramkör által betartott érték (a cirka 2.5V) még mindig nem károsítja az akkut rövidebb idő alatt (ez jó pár napig tartható károsodás nélkül), viszont mindennapi használat során ezt az értéket sohasem éri el az akku. Tehát károsan alacsony feszültséget sem lehet elérni.
Vagyis a kijelzett töltöttségi értékek (0-100%) közül a 0% nem azt jelenti, hogy az akkuban már nincs semennyi töltés, csak azt, hogy ott már biztonsági okok miatt inkább kikapcsol a készülék, hogy védje az akkut akkor is, ha több hétig nem tudja a felhasználó tölteni, mindez persze még nem okoz károsodást.
Az viszont egyértelműen káros, ha az ember nem használja ki a rendelkezésre álló kapacitást ciklusonként. A példa kedvéért számoljunk a fenti tévhit értékeivel:
40-80% közt tartás esetén 40% -át használja az ember a rendelkezésre álló kapacitásnak, mindezt 1 teljes töltés-merítés ciklus elhasználása mellett, azaz a kapacitás 60% -át elpazarolja. Ez keréken 60% -os direkt ciklus pazarlás, ami körülbelül ugyanilyen időarányú élettartam vesztést jelent.
Ergo:
Aki bedől az ilyen tévhiteknek, az rövidebb idő után cserélhet akkut, nem tudja hosszabb ideig töltés nélkül használni a készüléket (hiszen arra figyel, hogy ne merítse 40% alá és ne töltse 80% fölé, így nem tudja a rendelkezésre álló kapacitást kihasználni), és persze nem ő használja a készüléket, hanem egy megalapozatlan tévhit miatt ő szolgálja ki a készüléket. Ezzel értékes időt veszít az ember, feleslegesen idegesíti magát és egy használati tárgyat "szolgál" ahelyett, hogy használná azt.
És akkor jöhetnek a szokásos laikusok (a városi legenda terjesztői) a lehurrogással és lepontozással. Legalább tudom, hogy páran megint elolvasták amit már sokadjára kell itt (is) leírnom...
Te jó ég, te terjeszted a városi legendákat!
Esetleg ki is sütöd, illetve vásárlás után 2 napig töltőn hagyod?! :D
A "ciklusszám elhasználódás" egy teljes (0-100%) energiavesztést jelent.
Ennél nagyobb butaságot még nem olvastam, minthogy a 40-80-nal ugyanannyit amortizálódik, mint egy teljes töltéssel...
Igen, van túltöltés elleni védelem, 15 éve is volt.
Ez azt jelenti, hogy biztonságos rajthagynod, nem fog túlhevülni (kezdetben csepptöltésre vált, majd a teljes feltöltéskor le is áll), nem pedig azt, hogy az akkumulátornak jót tesz.
Ha nekem nem hiszel, olvass el bármilyen hiteles forrást!
Esetleg kérdezd meg, hogy a legtöbb elektromos autón miért tudod beállítani, hogy 90%-nál leállítsa a töltést.
De az iOS rendszer "Optimalizált akkutöltés" funkcióját is elolvashatod.
Egy dologban egyetértünk: ne te szolgáld a telefont, hanem fordítva! De a kérdést vélhetően egy fiatal tette fel, akinek talán a legnagyobb értéke a telefonja, szeretne vigyázni rá.
Ha nem is 40-80, de egy 30-90 nem nagy áldozat.
Egyébként személyes tapasztalat is megerősített: a megjelenésekor vettem iPhone 7 telefont a barátnőmnek, most cseréltem le neki 13 pro-ra.
30-90 között használgatta, nem volt a rabja, de azért odafigyelgetett.
4 év után is használható a telefon, 80%-ot ír az iOS.
Az előző Apple mobiljai, amik éjjel töltőn voltak, stb. körülbelül 1-1,5 év utáb amortizálódtak ilyen szintre.
Lezárandó a vitát:
(Do not fully charge or fully discharge your device’s battery — charge it to around 50%.)
(Unlike the nickel batteries used in older phones, lithium-ion batteries do best when kept above a 50 percent charge. Repeatedly allowing the battery to drain fully may shorten its life and decrease its overall capacity.)
(
Nem végzetes hiba, ha egyszer véletlen rajta maradt a töltőn a telefon, de ha folyamatosan, életvitel szerűen 100%-ra töltöd a telefont, az hosszú távon rövidíti az élettartamát. Az optimális megoldás, ha 40-80% között próbálod tartani a töltöttséged.)
Persze tudom, az Apple és Samsung mérnökei mind hülyék!
Sőt, nyíltan hazudnak, hogy előbb cserélj! 😂
nekem 93%-os 1 évesen...de nem is értem, mit kell ezen ennyit óvatoskodni, én nem figyelek rá ennyire. úgysem lesz örökéletű egyetlen akksi se, aztán most hogy spórolsz ezzel az odafigyeléssel néhány százalékot?
mire eléri azt az állapotot, hogy már nagyon szar, lehet a telefont is eladtad, vagy ha nem, cserélsz benne akksit, és megy az élet tovább...
nekem a 11 pro 98% és pont egy éve vettem. igaz én nem gyepálom, ritkán merül 40-50% alá egy nap.
én egy kicsit sokallom a tiéd romlását,
fogyeld az akkuidőt, hogy mennyit bír egy nap alatt. ha nem romlik számottevően, akkor nincs komoly baj
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!