Mobiltelefonok minimum 20 megapixel (valódi,nem trükközött) felbontással. Tudtok ilyeneket?
egy nokia 1020-asom van 41 mpxes felbontással. remek minőséggel,detöbb tekintetben már elavult. éjszakai fotó kézből necces, lassú a mentése, nappal se minden kép éles.
mobilos fotózáshoz keresek legalább valódi 20 Mpxes telot, ami minőségben is jó nappal és éjszaka egyaránt, ami megközelíti a 1020-ast minőségben. van ilyen? évjárat mindegy. sajnos még a legújabb gépek sem érik el az 1020-as minőségét,hiába van meg a felbontás. nem élesek. egy iphone remek képeket lő,de csak 12 mpx ,ami nekem kevés.
A 12megapixel nehezen hihető, hogy nem elég. A 4k képernyőt, ami fölött nem nagyon találsz kijelzőt, a 8 megapixel már kiszolgálja.
(A full HD-t már a 2 megapixel is.)
Nah most a 12 megapixelnél a 4k felbontásnál már bőven van lehetőséged utólag levágni a képből.
Szóval felmerül a kérdés, hogy egy mobilon mire kell a 20mpx vagy feletti.
#10 köszönöm a tippet ezt megcsinálom. az objektívről meg elhiszem amit mondasz. tovább kutakodom a témában és olvasok , nézek képeket, teszteket fényképezőkről is. egyelőre egy használtban gondolkozom.pld egy régebbi milc-ben. 30-40 körül már láttam ilyet vaterán. de mondom nekem a nokia képei is megfeleltek, így valszeg csak pozitívan csalódhatok :)
találtam egy 2013-as tesztet, ahol a canon s120-al lett összevetve. a nokia maximális felbontásban és a canon alapjáraton ,vagyis 10mpx en a nokia lett részletesebb,de 5* zoomot használva canonnal,már a canon lett jobb.
ez azt jelenti,hogy optikia zoommal gyakorlatilag a megapixelt fel lehet szorozni?
#11 nekem az apró és távoli részletek fontos időnként, mert szeretek ilyen nagy terekeet átölelő képeket csinálni ,ahol bele tudok nagyítani minél jobban, házak, emberek,autók, feliratok stb. nincs konkrét célja,de nekem ez valahogy tetszik. ha optikai zoommal el lehet érni ,h pld 10 mpx es géppel "kvázi" 50 mpx-es képeket tudok csinálni, ahogy a fenti tesztben látom,akkor az is jó nekem. teljesen laikus vagyok :)
a lényeg,hogy apró és távoli dolgok legyenek minél élesebben láthatóak,akármilyen "trükkel" el lehet azt érni nekem már jó.
Kérdező: szerintem te nem vagy tisztában a megapixel fogalmával...
Ez a mértékegység egymillió képpontot jelent. Azaz az általad említett 41 Mpx esetén egy kép 41 millió képpontból áll. Ha van egy digitális fényképező 20 Mpx felbontással, akkor a vele készült kép tízmillió képpontból fog állni akkor is, ha egy nagylátószögű objektívvel készült panorámafotó és akkor is, ha egy teleobjektívvel készített közelkép. A látószög semmiben sem befolyásolja a képpontok számát.
Az elkészült képek minőségét (beleértve a vonalélességet is) nagyjából háron fő dolog befolyásolja: először az objektív - a mobilok itt már általában elvéreznek, egy körömnyi 1-2 tagú műanyaglencse (esetleg közönséges lyukkamera) soha az életben nem lesz képes olyan leképezésre, mint egy normális méretű, több tagból álló objektív. Talán nem véletlen, hogy egy jó obi ára többszöröse a fényképezőváznak...
Ha a képalkotás megvolt, a következő fontos komponensünk a szenzor. A fényképezők esetén itt is komoly kompromisszumok vannak a méret miatt - pont mint az objektív esetében. Egyszerűen nincs hely normális méretű érzékelőnek, emiatt alapból zajos lesz a kép (túl sűrűn vannak a pixelek ahhoz, hogy zavarják egymást). Ez a felbontás növelésével egyre rosszabb lesz. Ráadásul a kisebb pixelméret miatt kevesebb fény jut az érzékelőkre, így vagy az érzékenységet növeljük meg (ami erősíti a zajt is) vagy hosszabb expozíciós idővel fotózunk (ami állvány nélkül az elmozdulás miatt homályos képet eredményez), ezek hiányában az elkészült kép alulexponált - azaz sötét- lesz.
Végül a harmadik összetevő: a képfeldolgozó szoftver. Talán ez az egyetlen, ahol a telefonok elérhetik a fényképezők teljesítményét. Egy eleve tökéletlenül leképezett, gyenge szenzorral rögzített adathalmazból ennek kell élvezhető képet előállítania.
Nem egyszerű feladat...
Sok esetben a profik ezt nem is bízzák a készülékre (akár telefonról, akár fényképezőről van szó), hanem a nyers RAW adatokból speciális szoftverrel maguk állítják elő a kész képet.
A lényeg, hogy a megapixelben megadott felbontás önmagában semmit nem jelent - különösen akkor, ha figyelembe vesszük hogy az elkészült fényképek minimum 99%-át még a kezelhető méret miatt -általában veszteségesen- tömörítik, majd kb. 2 Mpx felbontású digitális kijelzőn jelenítik meg -tehát ami efelett van, az "üres" felbontás, amit úgysem látsz...
Én értem, hogy mit akarsz és mivel fotózással foglalkozom, talán tudok segíteni.
A mobilfotózás jó dolog néha én is használom és mivel neked nagyobb nyitású részletes képek kellenek ezért számodra fontos lehet a részletesség. Ha nyilt nagyteres fotókat akarsz akkor neked jó a kis szenzorméret mert főként a végtelenbe fókuszálsz.
KÉPMINŐSÉG = a szenzor pixelei felületeinek nagyságán múlik
Minél nagyobb a felület annál több fény vetül rá, annál pontosabb mérés
RÉSZLETGAZDAGSÁG = a pixelek száma és az objektív rajzolási és fényáteresztői képessége
A képet gyakorlatilag az objektív állítja elő nekünk a szenzor csak megméri és az elektronika rögzíti a kapott értékeket.
Ez egyszerűen fizika. Mondhatnám úgy is, hogy minél nagyobb felületű szenzorpixel és minél nagyobb fényerejű objektív. Persze ez a végtelenségig nem lehet fokozni, de nagyjából ennyi a lényeg. :)
Ha komolyan akarsz fotózni nem csak brahiból akkor ne telefonban gondolkodj. Igaz kényelmes és én is szoktam kényelmesen lenni néha, de ha minőséget akarok, meg ugye alkotói szabadságot, ahhoz fgép kell és ha még minőséget is akarsz akkor legalább egy APS-C-s szenzorméret. Ha számodra nem lényeg a részletesség mellett a minőség akkor jó a mobil is neked.
Mivel én nem vagyok nagy mobilfotós így sajnos nem tudok készüléket ajánlani neked. De remélem sikerült megértetnem veled a digitális fotózás fényfizikai szempontok oldaláról nézve. :)
Köszönöm az eddigi válaszokat. Még érlelődik bennem, hogy pontosan mire vágyom. Nemrég óta elég sokat fényképezek még csak mobillal. Illetve kettővel is,mert az 1020as Nokia mellé vettem egy 950XL-est is,ami 20 MP-es. Utóbbinak előnye, hogy sokkal fényesebb és nagyobb is a kijelzője,amin jobban látom,hogy mi lesz a végeredmény nagyjából és gyorsabbban exponál is. Igaz este már ezzel sem lehet sokszor éles képet készíteni a kézremegés miatt.
A válaszolóknak igaza lett,hogy a 41 MP és a 20 MP is bőven elég felbontás a minőségi fotózáshoz,illetve mostanra már nem készítek annyi távoli fotót sem. Igaz a távoli részletességről még nem tettem le végleg, azt majd egy profi géppel fogom megvalósítani optikai zoom segítségével.
Most ott tartok, hogy sok utcai képet is csinálok a távoliak mellett és a következő "vágyaim" vannak,amihez keresek egy fényképezőgépet és amiben adott esetben mobiljaim korlátosak.
Legyen könnyen hordozható,bárhol gyorsan elővehető. Egyelőre nem tervezek cserélhető objektívosat az még nekem túl nagy ugrás lenne :)
Legyen nagy a képernyője és fényes jól látható napsütésben is,akár egy mobiltelefoné. A 950XL-nek 5.7 colos az 1020nak 4.7 colos a kijelzője és utóbbi már nagyon kicsi nekem, alig látom a részleteket rajta, vagy semennnyire.
Fókuszáljon és exponáljon nagyon gyorsan. Este és éjjel is és kézből fényképezve állvány nélkül is legyen minél élesebb a kép. (mondjuk egy félhomályos utca)
Végül szeretném,ha minél színhűbbek legyenek a képek. Az 1020asom képeit elég fakónak érzem pld.és nehezen tudom úgy beállítani,hogy a nekem megfelelő színek legyenek a képen is,de lehet ez már az én bénaságom , amit gyakorolni kell :)
Nem tudom,hogy egy profi gépen mennyire jól műkődik az automata mód, de szívesen állítgatom is, csak legyen elég beállítás,hogy egy témáról sokféle képet készíthessek.
Én mondjuk szeretem a melegebb színeket, tehát egy ilyen fényképezőgépet keresek, ami a fenntieknek legjobban megfelel.
Mivel nem vet fel a pénz inkább használtban gondolkodom,tehát nem baj,ha kicsit régebbi a modell.
Annyira nem értek hozzá,de egy MILC vagy hasonló gép érdekelne, ami egyesíti a kis méretet a nagyobb szenzorral :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!