Mit tehetek, hogy az elektromos kis sütőm ne verjen agyon árammal?
Nem használtam még, de nem új, hanem használt, csak nekem új, azaz:
Az utcán találtam kirakva - külföldön élve, azaz nem kell kapásból a magyar alap szemétségre gondolni, még ha azt sem mondom, hogy itt körülöttem csak angyalok élnek persze... - egy pont olyan kis sütőt, amilyenre vágytam és pont venni akartam, rajta egy sárga post is cetlivel, hogy működik, oké, koszos, kitisztítottam, van kis tálcácskája is, kivehető, olyan, mint egy mikro, de ez az, hogy nem mikro, hanem sütő, kis sütő, ám eddig nem mertem használni, mert mi van, ha az áram megráz.
Az áramcsatlakozóján semmiféle elváltozást nem látok, mégis el tudom képzelni - pláne miután egyszer egyedül szereltem áramot, gimis fizikatudásommal csak :) , ráadásul csavarhúzó nélkül ollóval és megrázott az áram, átfutott rajtam, két karomon a szívemen át, durva volt, akkor újjászületettem hál'Istennek, de azóta nem kísérletezek többet az árammal inkább :) , sőt, mint a kérdésem is mutatja, kissé áramfóbiás lettem... :)
Miközben valami azt is mondja bennem, hogy ha egy gazdag környéken valaki vett egy újabb sütőt, a régit meg kirakta az utcára, hogy valaki majd elviszi, és még rá is írta, hogy működik, tán tényleg semmi baja, mit problémázom már rajta, biztos semmi baja, de szóval mi van, ha mégis?
Tudom, hogy ha ennyire parás vagyok, akkor szánjam rá a pénzt egy zsír újra, boltból, és lehet, hogy az lesz a vége, de előbb a "nép" :) segítségét szeretném kérni, pláne a hozzá értő népét, hogy mivel tudnám elkerülni a balesetet, ha netán tényleg bedugnám és bekapcsolnám és mégis baj lehetne, akkor hogy tudom minimalizálni a kárt - az elektromos kis sütőben is, meg nem mellékesen vagy inkább magamban, a testi egészségemben? :) Pl. gumikesztyűben dugjam be vagy gumitalpú cipőben vagy vagy mittomén - túl sok MacGyvert néztem, és mégsem eleget... :D
Szerintem is vicces a parám és a tudatlanságom, lehet poénkodni, de azért mégis komoly a kérdés, és alázni nem feltétlenül kell a még akkor sem volt túl erős fizikatudásom miatt, amikor azt hittem, vágom, most meg már azt is elfelejtetettem, amit akkor tudtam... :)
Szervizszakemberként is azt tudom mondani, hogy szerintem túlzott az aggodalom.
Eleve a mai készülékeknek igen biztonságos a szigetelése, tehát ami hálózati áramkörök elválasztását illeti.
Utána következik, hogy a mikrosütők védőföldeléses rendszerűek, vagyis itt inkább arra kell gondolni, hogy a konnektor szabályosan bekötött, földelt legyen.
Ebben az esetben hiába is keletkezne a készülékben belső zárlat, a készülékház direktben földelt, rögtön leold a lakásban az automata.
Az a része gyakorlatilag el sem tud romlani. Egy stabil kötés van a fémvázra, ami a védőföldes dugóhoz vezet és megvéd.
Nyilván lehetne mérni műszerrel, zárlat, szigetelésvizsgálat, vizuálisan is ellenőrizni belül, de mennyi az esély, hogy valaki direkt szétbarmolta a kábel bekötését?
Lehetne ellenőrizni fázisceruzával a fémházat, ja úgyis le van földelve, akkor meg mit látsz? Semmit.
Most látom, valamiért átugrottam a lényegen, pedig írtad is, hogy nem mikrosütő.
De akkor milyen csatlakozása van?
A nagyobb teljesítményű elektromos sütők ugyanis fix bekötésűek, mint az elektromos kályha, boyler például.
Azt viszont szakembernek kell bekötni, közvetlen és toldás nélküli kábelezés szükséges a mérőtől.
Hű, köszönöm a válaszokat!
A nemem nem tudom, miért érdekes a kérdésben, ahogy a korom sem, nem mintha titok lenne, de nem hiszem, hogy az áram kor vagy nem szerint válogat, hogy kit vág meg, ugye... :)
Az, hogy villanyszerelővel nézessem meg, érdekes, hogy nekem eszembe sem jutott, pedig valahol még logikusabb is, mint újat venni.
Hogy ez a készülék mennyire új, azt nem tudom megmondani, hiszen hivatalos papírt nem adtak hozzá, ugye :) , de sima csatlakozója van konnektorba, mint bármi másnak.
Ugyanakkor - mint említettem, hogy nem Magyarországon élek - itt tán az áram is más, vagyis valamilyen szinten biztos, ha vannak három lukú konnektorok is, sőt, a legtöbb konnektor három lukú, ám az újabb termékek már csak sima két ágú csatlakozók, mint Magyarországon.
Ennek a sütőnek viszont háromágú a csatlakozója, tehát régi, ráadásul a három ága a csatlakozójának lapos (és nem kerek, mint amúgy megszoktam, bár nem hiszem, hogy ez lényeges lenne) és nem látszik szétbarmolva, bár közben meg ki tudja, mennyit állt az utcán, míg én megtaláltam (bár szerintem nem sokat, mert az én utcámban volt, és azért nem vagyok egy otthon ülős típus...), de közben meg járnak ám állatok is az utcán, mármint kutya, macska, egér, patkány, mittomén, bármi megrágcsálhatta, bár azt meg akkor gondolom, látnám (felületi sérülés? Na, miket tudok? :D ).
Vicces, ha most azt mondom, hogy a magyar utca emberének kb. jobban hiszek, mint egy itteni szakembernek, aki inkább "szakember", mert ez valahol kultúrafüggő is, meg időfüggő is, hogy ma már bárki lehet bármi, aki látott már csavarhúzót, villanyszerelőnek hívhatja magát (na jó, azért erősen túlzok, persze, de körülöttem kb. ez van - nem Európában... :) ), úgyhogy ehh, ez a helyzet, de köszi, hogy így legalább tudom, hogy tapasztalt, és netán még tanult is villanyszerelőt vadásszak itt körülöttem a biztonság kedvéért, ha ilyen parás vagyok... :)
Képe meg ilyesmi lehetett új korában:
vagy bármelyik elektromos kis sütő, a sajátom ennél megviseltebb, és most tűnt fel, hogy a kepfeltoltes.hu oldal megszűnt, hát :( , bár ennél nagyobb bajunk sose legyen, ugye? :)
Amiről én beszéltem (fix bekötésű sütő), azok beépíthetők, illetve beépítendők.
Ami a fotón szerepel, szokásos "mobil" berendezés, gyárilag dugóval szerelve.
Ez azért is érdekes, mert nemrég tett be ide valaki egy képet a Jófogásról, ami a kettő sajátos ötvözete volt: beépítendő sütő, de valaki villásdugót barkácsolt rá, ami teljesen szabálytalan.
Ha fogsz egy multimétert, annak sípoló szakadásvizsgálójával ki tudod mutatni, hogy a dugó földelési pontja vezet a fémvázhoz, normális esetben.
Igen, bár nem mindegyik multiméter sípol, de ellenállást mérni, illetve szakadást lehet vizsgálni.
"vannak három lukú konnektorok is, sőt, a legtöbb konnektor három lukú, ám az újabb termékek már csak sima két ágú csatlakozók, mint Magyarországon."
Ez nem azon múlik, hogy új vagy régi, Magyarországon is vannak földeléses dugók, csak annak oldalt van az érintkezője (az a harmadik).
Vagy vannak egyszerű villásdugók is, a kettős szigetelésű készülékekhez.
Amelyik készüléknél nem lehet biztosítani a kettős szigetelés feltételeit, azt földeléses csatlakozóval kell ellátni. Sokan ezt nem is értik egyébként, a kettős szigetelés számít biztonságosabbnak, ezért nem is szabad ilyenekre földelést barkácsolni házilag. Egy jobb védelmet lejjebb rontani, semmi értelme.
Vá, köszi a válaszokat! Ez a helyzet tipikusan azt a mondást juttatja eszembe, hogy minél többet tudunk valamiről, annál jobban értjük, hogy mennyire nem tudunk semmit - szerzek egy hiteles villanyszerelőt vagy veszek egy újat...
Vagy csak úgy kipróbálom, bedugom, bekapcsolom, csak nem lesz semmi bajom... Vagy ne...? Vagy ha igen, hogy? Vagy hogy ne?
Fázisceruzával rá lehet nézni éppen, noha említettem, hogy kicsi az esély a testvezeték szakadására, tehát a fémvázat a dugó harmadik érintkezőjével összeköti.
Ha viszont a hálózati szerelés megbízhatósága kétes és az aljzatban nincs rendes védőföld, akkor a fázisceruza legalább azt is jelezni fogja, valószínűleg.
Azért csak valószínűleg, mert nyilván szigetelt a fázis, de a szórt kapacitásokon, vagy pláne a gépben lévő zavarszűrőkön szivárog át annyi áram, ami egyébként ártalmatlan, de egy rendes védőföldnek még azt is le kell húzni, így a fázisceruza sem jelezhet. Ha mégis, az már a védőföld hiányára utalhat, a konnektorban.
Utóbbi ellenőrzésére van például a próbalámpás teszt.
A fázis és a védőföld között a lámpának világítani kell, akkor jó a földelés. Erre a célra viszont pont a multiméter nem jó, mert az nem terhel rá árammal, ezért nem mérvadó, amit jelez ilyenkor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!