Belső védőföldelés vs EPH? Elmagyarázná valaki egyszerűsítve?
Kint a ház előtt van az oszlopon a mérő, egy FI relé, meg az EPH sín, egy földelő szondával együtt.
A háznak is van saját védőföldje, de mivel 2 szál jön be az oszlopról, adódik a kérdés, hogy a FI hogyan méri a differenciált, ha a földbe folyik az áram.
És egyáltalán milyen kapcsolatban van a belső védőföld a kinti EPH-val?
A FI relét nem érdekli a földelés! Egyetlen egy dolog érdekli: Az hogy a rajta oda-vissza átfolyó áramok előjeles összege nem lehet a névleges leoldási értéknél nagyobb (ált 0.03A).
Ha 1 fázisú, akkor ez annyit tesz, hogy amennyi áram "befolyik" a fázison ugyanannyinak kell "kifolyni" a nulla vezetőn.
Ha másfele vagy másfelől is folyik áram, akkor ez a szimmetria felborul és a relé leold.
Leggyakrabban ezt a szimmetriát a földelés fele szivárgó hibaáram borítja fel.
A földeléses hálózatokon a nulla vezető van földelve.
Mert a légvezetékeknek a magasság, a földkábeleknek a mélység, burkolás az érintésvédelme, ezért nincs külön védővezető. Lakáson belül, ahol különböző védelemmel ellátott fogyasztókat alkalmazunk, a biztonság érdekében, külön viszünk védővezetőt minden készülékhez, ezzel közös, földpotenciálra hozzuk az üzemszerűen feszültség alatt nem álló fém részeket. Épületen belül, a nullát bontjuk az áramvezető nullájára, valamint védővezetőre. A nulla mindenhol földpotenciálon van, annak ellenére, hogy üzemszerűen áram folyik rajta. A védővezető is földpotenciálon van, de üzemszerűen nem folyik rajta áram.
...FI hogyan méri... Ez a FI relé szerintem sehogyan. A kérdés alatti leírásból az következik, hogy az a FI relé kakukk. Különben állandóan lecsapkodna.
...milyen kapcsolatban van a belső védőföld a kinti EPH-val...
Rokoni. :) Bocs. :) Nem tudom pontosan, mire gondolsz. A háznál lehet földelés, sőt, az csak jobb, ha itt is van és ott is van.
"És egyáltalán milyen kapcsolatban van a belső védőföld a kinti EPH-val?"
Amire te gondolsz, az a védővezetős érintésvédelem. Az EPH is része. Írott szabályok vonatkoznak arra, hogyan kell kiépíteni, mivel kell és hogyan összekötni.
Az elekromos rendszereknek van úgynevezett üzemi védelme. Ez a gyakorlatban szigetelés formájában testesül meg, ez minden üzemileg áramjárta vezetőn megvan különböző megoldásokkal. Ahol pl. nagy mechanikai igénybevétel van, ott erősebb és vastagabb, stb.
Van egy olyan rész, ami pedig a hiba esetén feszültség alá kerülő részekhez tarozik, ez az általad említett védőföldelés, amit mára már védővezetőnek hívunk (a kérdés kiírásakor is az volt). Az egyik funkciója szerint a lakossági villamos hálózat nulla vezetőjével is össze kell hozni.
Az EPH alapvetően az egyidejűleg érinthető, idegen potenciált hozó testek bekötésére szolgáló hálózat. A helyes működése érdekében össze kell kötni a védővezetős érintésvédelemmel, egy erre a célra szolgáló csomópontban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!